Bazelio bankų priežiūros komiteto atliktas tyrimas parodė, jog bankai išmoko geriau paaiškinti savo verslą ir apskaitą, tačiau jiems dar teks nueiti ilgą kelią norint įgyvendinti griežtesnius informacijos atskleidimo reikalavimus.
Pagal siūlomas vadinamąsias Bazelio II taisykles dėl kapitalo atidėjimų padengti galimą riziką bankai turėtų teikti informaciją apie tai, kaip jie įvertina savo kapitalo pakankamumą. Taisyklės taip pat skatintų kredito institucijas leisti jų kapitalo pakankamumą vertinti ir kitiems rinkos dalyviams, kai šie priima ekonominius sprendimus.
2001 metų informacijos atskleidimo tyrimas, apžvelgęs 54 tarptautinių bankų metines ataskaitas, parodė, jog finansų institucijos tapo daug atviresnės pristatydamos savo apskaitą, strategiją ir kapitalo struktūrą. Tačiau jos ir toliau nenoriai kalbėjo apie sudėtingesnius kreditų rizikos duomenis, kreditų modeliavimą, paskolų pavertimą investicijomis bei vidinį ir išorinį reitingų suteikimą.
Daugelis bankų tampa vis atviresni. 1999 metais jie atskleisdavo 57 proc. į apklausą įtrauktų aspektų, o 2000-aisiais atskleidžiamos informacijos dalis paaugo iki 63 proc.
"Komitetas ragina bankus ir toliau didinti skaidrumą kredito rizikos įvertinimo priemonių naudojimo, paskolų pavertimo investicijomis ir vidinio reitingų suteikimo požiūriais, nes šių sričių informacijos atskleidimas taps kvalifikaciniu kriterijumi pripažįstant šių priemonių naudojimą pagal naująjį Bazelio kapitalo susitarimą", - sakoma ataskaitoje.
Komitetas, pirmininkaujamas Viljamo Makdonoho (William McDonough, parengė sudėtingą kapitalo taisyklių rinkinį, pagal kurį siekiama griežčiau prižiūrėti bankus, užsiimančius rizikingu skolinimu ir tuo pat metu perkeliančius riziką ant patikimesnių įmonių pečių.
Reuters-ELTA