• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Babatukas užkariauja Lietuvą Svaigintis mokomasi nuo mažų dienų Lietuviai gėrė, lietuviai gers...

REKLAMA
REKLAMA

Mantas LIDEIKIS

Lietuviai - unikali ir neeilinė tauta. Nors ir tokia maža - pasaulyje mūsų tik trys milijonai - tačiau kai kuriais savo pasiekimais yra pasiryžusi nušluostyti nosis bet kuriai kitai pasaulyje. Tam tikroje vietoje lietuviams galėtų pavydėti japonai. Tik ne technologijų pažangos, o drąsos. Juk daugiausia mūsų tautiečių kiekvienais metais dėl nesėkmių darbe, meilėje ar asmeniniame gyvenime ryžtasi sau pasidaryti "karachirį". Taip pat ne vieną kitą tautą lietuviai yra pasiryžę "apgerti". Neseniai paskaičiuota, jog kiekvienas lietuvis (tame tarpe ir kūdikis) kasmet išgeria ne mažiau kaip 10 litrų grynojo alkoholio. Kadangi vieną litrą grynojo alkoholio sudaro du su puse butelio degtinės, galima nesunkiai apskaičiuoti statistinio lietuvio svaigalų suvartojimo poreikius.

REKLAMA

Maža to, išmanus tautietis tiesiog nuostabiai prisitaiko prie kintančių sąlygų ir naujos pasiūlos. Dar visai neseniai įvairiausių valdininkų, medikų ir pareigūnų galvos skausmu buvo pagarsėjęs pilstukas. Šiandien tai jau beveik nebemadinga svaiginimosi priemonė, mat atsirado nauja, patogesnė, lengviau įsigyjama ir egzotiškiau skambanti - babatukas. Svaigalo didelis privalumas tas, kad šį skystį kol kas galima įsigyti visiškai legaliai, nes tai buityje naudojama priemonė - langų stiklų valiklio koncentratas. Jo sudėtis iš tiesų iškalbinga - 95 procentai seno gero etilo alkoholio ir "tik" 5 procentai kitų medžiagų. Ne vienas ugninio vandens mėgėjas į tuos penkis procentus mažai tekreipia dėmesio, jam kur kas svarbesnė likusi sudėtinė dalis. O ir kaina juokinga - litrinis butelis kainuoja ves šešetą litų. Ir vyresnio dėdės siųsti į parduotuvę nereikia - buteliuką su priemone langams valyti nusipirkti gali net ir vaikas.

REKLAMA
REKLAMA

Ir kol kas nėra jokios užkardos, kuri leistų apriboti prekybą šiuo skystimu. Beje, yra manančių, jog babatukas - tikro kontrabandinio spirito legalizavimo būdas. Jis paprasčiausiai išpilstomas, truputį "pakvapinamas", kad valikliu kvepėtų ir... į rinką. Tik prekybos taškai jau ne bobutės, o visiškai legalios gražios ūkinių prekių parduotuvės ir skyriai. Atėjai, nusipirkai ir gerk sau į sveikatą. Nori gryną, nori atsiskiesk - ilgiau užteks.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O valdžios vyrai, nors ir suvokia problemą, gūžčioja pečiais ir nežino ką daryti. Jie sako, jog imti ir uždrausti spiritinio langų valiklio importą ir prekybą juo tiesiog negalima, nes tai nėra alkoholinis produktas, o tiesiog žmonės jį vartoja ne pagal paskirtį. Šiuo metu valdžia ketina surinkti duomenis, ar iš tiesų yra padidėjęs šio cheminio valiklio vartojimas ir įvežimas. O uždrausti taip paprastai negalima, nes reikia atsižvelgti į šios, visiškai legalios prekės judėjimą kaimyninėse šalyse ir daugelį kitų dalykų.

REKLAMA

Tuo tarpu medikai mojuoja abejomis rankomis ir šaukia - žmonės atsikvošėkite ir susimilkite. Nors babatukas ir skaidrus, ir kvapas jo kaip spirito vis dėl to tai nėra tas pats, kas ir valstybinė degtinė. Jame yra ne tik etanolio arba kitaip tariant, alkoholio, bet ir sveikatai labai pavojingų priedų. Tai tie penki procentai, į kuriuos daugelis linkę ranka numoti. Tačiau kai kuriais atvejais ši procentų mažuma gali turėti maksimalias pasekmes sveikatai ir netgi gyvybei. Bet ar kam įdomu? Paprastam žmogeliui Jonui iš tolimo Pagirių kaimo labiau rūpi ne tie penki procentai, o ką talkininkams už pagalbą ūkyje ant stalo pastatyti. O pagrindinis indikatorius, pagal kurį kaimietis tikriną produkciją - nuosava nosis. Jei kvepia spiritu, vadinasi geriamas. Ir jei išgėręs butelį nepakračiau kanopų, tai kodėl turėčiau nuo antro, trečio ar dar sekančio?

REKLAMA

Ir nieko jau nestebina ligoninių priėmimo skyriai, pilni apsvaigusių įvairiausio amžiaus piliečių. Deja, ne visiems šių pacientų lemta laimingai palikti gydymo įstaigą.

Svaiginimasis lietuviui - pats svarbiausiai ir įprasčiausias laisvalaikio praleidimo metodas. O jo paslapčių mokytis pradedama nuo mokyklos suolo. Šiandien nieko nepritrenksi pasakęs, kad rūkymas tarp moksleivių išplitęs kaip tvanas. Įvairios sankcijos - draudimas rūkyti mokyklos teritorijoje, baudimas, skundimas tėvams neduoda jokių rezultatų. Jei neleidžia rūkyti čia, moksleivis dūmą užtrauks pasislėpęs kur nors toliau. Tėvai į savo paauglių vaikų rūkymo reikalus taip pat neretai žvelgia stebėtinai atsainiai. Apklausų duomenys rodo, kad rūko 5-10% pradinių klasių moksleivių. Vyresnėse klasėse, o ypač jaunimo mokyklų moksleivių apklausa parodė, kad kasdien rūko nuo 38% iki 77% moksleivių, o bandžiusių rūkyti skaičius siekia 88 - 95%. Taigi yra mokyklų, kur beveik visi vyresnių klasių mokiniai rūko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau rūkalams tarp moksleivių nenusileidžia ir svaigalai. Nuo 5 iki 12 klasės beveik visi be išimties nurodo bent kartą ragavę, o vienas iš dešimties vartoja nuolat. Yra netgi ir tokių, kurie teigia... geriantys kasdien. Ypač moksleiviai mėgsta alų, mat jo nepriskiria prie alkoholinių gėrimų. O daugelis svaiginasi todėl, kad jaučiasi nelaimingi.

REKLAMA

Vien Šiaulių apskrityje pernai užregistruoti 238 apsinuodijimo atvejai. Iš 95 apsinuodijusiųjų alkoholiu 63 buvo vaikai. Iš 115 apsinuodijimo medikamentais atvejų 96 - vaikai. Daugiausia vaikai svaiginosi ir kitomis medžiagomis - langų valikliu arba babatuku, indų plovimo skysčiu, klijais, įvairiais skiedikliais. Iš 28 žmonių apsinuodijusių šiomis medžiagomis vėlgi dauguma vaikai - 22.

Dažnai vaikai nesugeba paskaičiuoti jiems tenkančio svaigalo dozės. Neseniai Klaipėdoje, kaip įtariama apsinuodijęs lakiaisiais chemikalais (manoma, kad uostė arba klijus, arba žiebtuvėlio dujas) mirė 14-os metų berniukas. Vaikų svaiginimosi būdai ir priemonės kartais yra ne mažiau absurdiški, kaip ir pavojingi. Tarp kai kurių jaunuolių grupių, dažniausiai tų, kurie negali pasigirti gausesnėmis pajamomis gana paplitusi toksikomanija. Dar ne taip seniai buvo paplitęs toks būdas, kai į maišelį būdavo pripurškiama garsiosios vabzdžių naikinimo priemonės "Diklofos" garų, tuomet jis sandariai užmaunamas ant galvos ir juo kvėpuojama, kol pradeda vaidentis. "Diklofoso" laikai praėjo, tačiau apsukrūs paaugliai pastebėjo, jog ne mažiau "efektyvūs" gali būti ir klijai "Momentas". Maža to, dabar vaikai įsigudrina svaigintis net ir žiebtuvėlių dujomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų