• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kol kas dar sunku spręsti, tačiau Azija jau dabar tikisi, kad paukščių gripo protrūkis neturės tokio didelio neigiamo poveikio regiono ekonomikai kaip SARS.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau visos viltys žlugs, jei pasirodys, kad paukščių gripą sukeliantis H5N1 virusas mutuoja taip, kad jį galėtų perduoti žmonės.

REKLAMA

Šiuo metu priemonės, kurių ėmėsi Azijos šalių vyriausybės, atrodo, nuramino ekonomistus ir dėl augančio eksporto bei vartotojų išlaidų leidžia jiems prognozuoti Azijos ekonomikos plėtrą 2004 metais.

Paprastai šnekant, Azijos vartotojai jaučiasi tvirtai ir tikrai neleis, kad milijonai sergančių vištų sugadintų jiems nuotaiką.

REKLAMA
REKLAMA

"Kol neatsiras tikimybės, kad ligą gali pernešti žmonės, poveikis ekonomikai bus minimalus", - sakė "MasterCard Asia-Pacific" ekonomistas Yuwa Hedrickas-Wongas (Juva Hedrikas-Vongas).

Praėjusiais metais kilusi staigaus ūmaus respiracinio sindromo (SŪRS) epidemija visame pasaulyje nusinešė 800 žmonių gyvybes bei gerokai pakenkė Azijos šalių ekonomikai: turistų skaičius ženkliai sumažėjo, o parduotuvės ir restoranai užsidarė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

J. Hedricko-Wongo manymu, SARS neigiamas poveikis buvo toks didelis todėl, kad šalys jam buvo visiškai nepasirengusios. Tačiau kai valdžia ėmėsi apsaugos priemonių, pavyzdžiui, matuoti žmonių temperatūrą oro uostuose, vartotojų pasitikėjimas grįžo.

REKLAMA

Tokiu būdu praėjusių metų lapkritį ir gruodį, nepaisant rizikos, kad SŪRS gali atsinaujinti, "MasterCard" duomenimis, vartotojų pasitikėjimas išliko aukštas.

"Svarbiausias dalykas dabar yra tai, kad mes matome, kaip greitai į susidariusią padėtį reaguoja šių šalių valdžia, - sakė J. Hedrickas-Wongas. - Tai turėjo didžiulį poveikį vartotojų pasitikėjimui".

REKLAMA

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paukščių gripą pavadino didžiule grėsme pasauliui. Trečiadienį Bankoke ekspertai susitiko suderinti kovos su liga, nuo kurios Tailande ir Vietname jau mirė 8 žmonės, planą.

"Jei paukščių gripas atbaidys turistus, Azijos šalys gali patirti dešimčių milijardų dolerių nuostolius", - teigė Azijos plėtros banko (ADB) ekonomistas Jeanas Pierre’as Verbiest (Žanas Pjeras Verbijė). ADB negalutiniais duomenimis, SARS Azijai padarė 60 mlrd. JAV dolerių nuostolį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau atostogautojai, atrodo, kol kas nesibaido milijonų paskerstų vištų vaizdų.

Bankoke įsikūrusi Ramiojo vandenyno Azijos turizmo asociacija teigia, kad jos nariai Tailande nepraneša apie ligos įtaką.

Spėdamas, jog ekonominę žalą patirs tik paukštininkystės sektorius, Singapūro jungtinis užjūrio bankas spėja, kad paukščių gripas Azijos bendrąjį vidaus produktą (BVP) sumažins tik 0,036 proc. Tailandas gali nukentėti daugiausia, nes paukštienos eksportas sudaro 1,1 proc. šalies BVP, o turizmas - 6 proc.

REKLAMA

Brokerių firmos CLSA atstovas Tony Nafte’as (Tonis Naftas) sako sumažinsiąs Tailando BVP augimo prognozę, jei liga nebus pažabota per ateinančias kelias savaites. Indonezija taip pat yra gana pažeidžiama, nes investicijos į šią šalį vargu ar padės kompensuoti sumažėjusį turistų skaičių bei vartotojų pasitikėjimą.

REKLAMA

Milijonus paukščių ir gyventojų turinti Kinija taip pat verčia nerimauti ekonomistus, nors trečiadienį ši Azijos regiono milžinė teigė pažabojusi paukščių gripo protrūkį ančių fermoje šalies pietuose.

Honkonge įsikūrusio "Citigroup" padalinio atstovė Yiping Huang (Jiping Huanga) mano, kad paukščių gripo neigiamas poveikis ekonomikai bus gerokai mažesnis nei SARS. Kadangi paukščių gripo atvejai užregistruoti provincijose, o ne miestuose, tokios panikos, kurią miestų prekybos centruose ir restoranuose sukėlė SŪRS, tikrai prognozuoti nereikėtų.

Taigi kol paslaugų sektoriaus paukščių gripas nepasiekė, ligos neigiama įtaka turėtų būti minimali.

“Reuters”-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų