• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aukos kompensacijas gali gauti ir avansu

Tokia galimybe gali pasinaudoti sunkiausių smurtinių nusikaltimų aukos arba žuvusiųjų artimieji, jei jie kreipsis į Teisingumo ministeriją.

REKLAMA
REKLAMA

Tai numato nuo praėjusių metų liepos galiojantis Smurtiniais nusikaltimais padarytos žalos kompensavimo įstatymas. Teisingumo ministras dr. Gintautas Bužinskas siūlo pasinaudoti šia galimybe, nes visa priklausanti kompensacija pagal įstatymą išmokama tik tokiu atveju, jei teismas priteisia žalą iš nusikaltimą padariusio asmens, o šis neturi galimybių atlyginti žalos".

REKLAMA

"Iki šiol į ministeriją kreipėsi vos dešimtis piliečių dėl kompensacijų, kurias garantuoja valstybė. Deja, tai buvo asmenys, kurie kreipėsi dėl pernelyg seniai įvykusių nusikaltimų arba dėl žalos, kuri atsirado ne dėl smurtinių nusikaltimų," - pažymėjo ministras. "Turimi statistiniai nusikaltimų duomenys leidžia manyti, kad asmenų, galinčių gauti realią valstybės finansinę paramą nukentėjus nuo smurtinio nusikaltimo, galėtų būti nemažai", - mano ministras.

REKLAMA
REKLAMA

"Papildomai raštu kreipėmės į Policijos departamentą, nes pastaruoju metu kai kuriuose rajonuose pasirodė vieši, tačiau neteisingi ir klaidinantys kai kurių policijos pareigūnų komentarai, neva kompensacijų realai beveik neįmanoma gauti", - situaciją aiškino ministras.

Teisingumo ministras taip pat atkreipia dėmesį, kad informacijos apie galimybes gauti piniginę valstybės kompensaciją avansu ypač trūksta rajonuose. "Parengėme specialias atmintines ir lankstinukus, kuriuos perdavėme policijai, aktyviau šį darbą galėtų atlikti ir savivaldybės - jos privalo teikti pirminę teisinę pagalbą gyventojams," - primena ministras G. Bužinskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Beje, dar spalio mėnesį susitikime su teisingumo ministru vidaus reikalų ministras G. Furmanavičius pažymėjo: "Gali būti, kad policijos pareigūnai, tirdami nusikaltimus, nepakankamai suteikia informacijos apie tai, kur ir kaip gali kreiptis smurtinių nusikaltimų aukos, nors tokių nusikaltimų nuo liepos mėnesio šalyje įvykdyta tikrai nemažai."

REKLAMA

Kada kompensacijos mokamos avansu

Kaip minėta, nukentėjusių asmenų prašymu smurtiniu nusikaltimu, kuriuo buvo atimta žmogaus gyvybė ar sunkiai sutrikdyta jo sveikata, padaryta turtinė žala gali būti kompensuojama avansu. Turtinė žala nukentėjusiems asmenims kompensuojama avansu, jeigu yra visos šios sąlygos:

REKLAMA

* vyksta baudžiamasis procesas dėl smurtinio nusikaltimo, kuriuo buvo atimta žmogaus gyvybė ar sunkiai sutrikdyta jo sveikata; * neatlygintina visa smurtiniu nusikaltimu padaryta žala; * žala kompensuojama tik dėl smurtinių nusikaltimų, padarytų po 2005 metų liepos 1 dienos. Pažymėtina, kad kompensuojama avansu tik turtinė žala, ir ji negali viršyti 25 MGL.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, asmuo, kuriam turtinė žala kompensuota avansu, privalės avansą grąžinti, jeigu paaiškės, kad nebuvo padarytas smurtinis nusikaltimas, kuriuo buvo atimta žmogaus gyvybė ar sunkiai sutrikdyta jo sveikata. Pinigus reikės grąžinti ir tuo atveju, jei bus nustatyta, kad asmuo, kuriam turtinė žala kompensuota avansu, pateikė melagingą informaciją. Pinigus teks grąžinti ir tiems, kuriems turtinė žala kompensuota avansu, tačiau jie neturėjo teisės jo gauti.

REKLAMA

Kada valstybė moka kompensacijas?

Įstatymas nustato atvejus, kuriais valstybė kompensuoja smurtiniais nusikaltimais padarytą turtinę ir neturtinę žalą. Smurtinis nusikaltimas - tai Baudžiamajame kodekse numatyto apysunkio, sunkaus ar labai sunkaus nusikaltimo požymių turinti pavojinga veika, kuria buvo tyčia atimta nukentėjusio asmens gyvybė arba sunkiai ar nesunkiai sutrikdyta jo sveikata (pvz., tyčinis nužudymas, sunkus sveikatos sutrikdymas), arba pasikėsinta į seksualinio apsisprendimo laisvę ar neliečiamumą (pvz., išžaginimas).

REKLAMA

Teisę į smurtiniais nusikaltimais padarytos turtinės ir neturtinės žalos kompensavimą turi nukentėję asmenys arba asmenų, kurių gyvybė buvo atimta smurtiniais nusikaltimais, sutuoktiniai ir išlaikytiniai. Į paramą negali pretenduoti ir asmenys, kurie smurtinio nusikaltimo padarymo metu turėjo neišnykusį ar nepanaikintą teistumą už sunkų ar labai sunkų nusikaltimą ir pan.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įstatyme numatoma, kad žala kompensuojama esant kai kurioms sąlygoms. Visų pirma turi būti teismo ar teisėsaugos institucijos sprendimu nustatyta, kad buvo padarytas smurtinis nusikaltimas. Įstatymas taikomas tik tiems nusikaltimams, kurie padaryti Lietuvos teritorijoje arba laive ar lėktuve su Lietuvos vėliava ar skiriamaisiais ženklais. Tikėtis kompensacijos negali tie, kuriems smurtiniu nusikaltimu padarytą žalą jau kompensavo, pvz., nusikaltimą padaręs asmuo. Jeigu buvo atlyginta dalis smurtiniu nusikaltimu padarytos žalos, kompensuojama tik likusi žalos dalis, neviršijant nustatyto maksimalaus kompensuojamos žalos dydžio.

REKLAMA

Svarbu pažymėti, kad prašymas kompensuoti smurtiniu nusikaltimu padarytą žalą turi būti pateiktas ne vėliau kaip treji metai po nusikaltimo padarymo. Žinoma, išskyrus atvejus, kai šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių.

Kaip žala kompensuojama?

Asmuo turi pateikti užpildytą teisingumo ministro patvirtintos formos prašymą (jį galima rasti www.tm.lt arba reikėtų kreiptis pagalbos į vietos savivaldybę), kuriame turi būti nurodoma: 1. Prašymą pateikusio asmens vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamoji vieta, taip pat kiti žinomi asmenys, turintys teisę į žalos kompensavimą pagal šį įstatymą. 2. Jeigu smurtiniu nusikaltimu buvo atimta nukentėjusio asmens gyvybė - šio asmens vardas, pavardė, buvusi gyvenamoji vieta. 3. Smurtinis nusikaltimas, kuriuo padaryta žala, nusikaltimo padarymo aplinkybės. 4. Baudžiamąją bylą išnagrinėjęs teismas arba ikiteisminį tyrimą dėl smurtinio nusikaltimo atlikusi institucija, jeigu ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas ar atsisakyta jį pradėti. 5. Kokio dydžio turtinę žalą prašoma atlyginti. 6. Asmens patvirtinimas, kad nėra atlyginta visa smurtiniu nusikaltimu padaryta žala, ir informacija apie atlygintos žalos dydį bei ją atlyginusius asmenis, jeigu dalis žalos buvo atlyginta. 7. Sąskaitos banke rekvizitai arba prašymas išmokėti grynaisiais pinigais, taip pat kompensacijos išmokėjimo terminas (grafikas), jeigu asmuo šią kompensaciją pageidauja gauti dalimis. 8. Patvirtinimas, jog visi prašyme nurodyti duomenys yra teisingi.

REKLAMA

Kartu su prašymu asmuo turi pateikti: * asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą; * turtinės žalos dydį pagrindžiančius dokumentus; * antstolio surašytą aktą, kad žala neišieškota dėl Civilinio proceso kodekso 631 straipsnio 1 dalies 2, 3, 4, 6 ar 9 punkte nurodytų aplinkybių; * santuokos, giminystės ar išlaikymo faktą patvirtinančius dokumentus jei prašymas teikiamas kompensuoti žalą dėl tyčia atimtos žmogaus gyvybės.

REKLAMA
REKLAMA

Sprendimą kompensuoti žalą (išmokėti piniginę kompensaciją) arba motyvuota sprendimą atsisakyti Teisingumo ministerija turi priimti ne vėliau kaip per mėnesį nuo dokumentų gavimo dienos.

Jeigu baudžiamasis procesas atnaujinamas ar yra kitų svarbių aplinkybių, dėl kurių Teisingumo ministerija negali priimti sprendimo dėl žalos kompensavimo, asmens prašymo kompensuoti smurtiniu nusikaltimu padarytą žalą nagrinėjimas motyvuotu Teisingumo ministerijos sprendimu sustabdomas iki baudžiamojo proceso pabaigos ar kitų svarbių aplinkybių, dėl kurių Teisingumo ministerija negali priimti sprendimo dėl žalos kompensavimo, išnykimo.

Kompensuojamos žalos dydis

Valstybės kompensuojama turtinė žala negali viršyti 75 minimalių gyvenimo lygių (toliau - MGL³), jeigu smurtiniu nusikaltimu atimta žmogaus gyvybė, 50 MGL, jeigu smurtiniu nusikaltimu sunkiai sutrikdyta žmogaus sveikata arba pasikėsinta į seksualinio apsisprendimo laisvę ar neliečiamumą, 25 MGL, jeigu smurtiniu nusikaltimu nesunkiai sutrikdyta žmogaus sveikata.

Taip pat papildomai valstybė kompensuoja neturtinę, kitaip vadinamą moralinę, žalą. Jeigu smurtiniu nusikaltimu atimta žmogaus gyvybė - 30 MGL, jeigu smurtiniu nusikaltimu sunkiai sutrikdyta žmogaus sveikata arba pasikėsinta į seksualinio apsisprendimo laisvę ar neliečiamumą - 20 MGL. Tais atvejais, jei smurtiniu nusikaltimu nesunkiai sutrikdyta žmogaus sveikata - 10 MGL.

Teisingumo ministerijos sprendimai kompensuoti smurtiniais nusikaltimais padarytą žalą vykdomi iš Fondo lėšų ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo sprendimo priėmimo dienos. Lėšos iš Fondo pervedamos į asmens, nurodyto sprendime, sąskaitą banke arba išmokamos grynaisiais pinigais. Išsamią informaciją galima rasti Teisingumo ministerijos tinklapyje www.tm.lt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų