• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Su jūrų nusikaltimais kovojanti tarptautinė organizacija paskelbė, kad atviroje jūroje padaugėjo piratavimo atvejų, kai užgrobiami laivai, o jų įgulų nariai pagrobiami siekiant gauti išpirką.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Tarptautinio jūrų biuro (IMB), praėjusiais metais užfiksuotų išpuolių prieš laivus padaugėjo iki 445. Šis skaičius buvo 20 proc. didesnis nei 2002-aisiais ir didžiausias nuo 1991 metų, kai IMB pradėjo rengti šiuos statistinius duomenis.

REKLAMA

Pernai iki 21 padaugėjo žuvusiųjų skaičius, dar 71 žmogus dingo be žinios, o 88 buvo sužeisti. 2002 metais žuvo 10 žmonių, o sužeistųjų skaičius siekė 38. Be to, 2003-iaisiais beveik dvigubai - iki 359 - išaugo įkaitais paimtų asmenų skaičius.

"Duomenys rodo padidėjusius išpuolių skaičių ir jų smurtą, - sakė IMB direktorius kapitonas Potengalas Mukundanas (Pottengal Mukundan). - Raginame piratavimo problemų turinčias šalis skirti daugiau dėmesio savo vandenų stebėjimui".

REKLAMA
REKLAMA

IMB duomenimis, gerokai sumažėjo laivų, užgrobiamų siekiant perimti juos ar jų krovinius. Tačiau mažiau apsaugoti laivai, tokie kaip baržos ar buksyruojamieji, yra vis dažniau puolami norint paimti jų įgulas įkaitais ir reikalauti išpirkos. IMB teigimu, žmonių grobimu dažniausiai užsiima politiškai nestabilių regionų karinės grupuotės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavojingiausi pasaulyje ir toliau liko Indonezijos vandenys, nes praėjusiais metais juose užregistruotas 121 išpuolis prieš laivus. Strategiškai svarbiame Malakos sąsiauryje tarp Indonezijos ir Malaizijos išpuolių padaugėjo iki 28. Su šiuo sąsiauriu yra susiję 30 proc. pasaulinės prekybos. Be to, per Malaką transportuojama 80 proc. Japonijai skirtos naftos.

REKLAMA

Kai kurios Vakarų šalių žvalgybos tarnybos ir laivybos ekspertai Indonezijos piratus sieja su teroristų tinklu "Al Qaeda" ir jam artimomis karinėmis grupuotėmis. Anot ekspertų, "Al Qaeda" savo sugebėjimą rengti jūrinius išpuolius parodė 2002 metais Jemene surengdama ataką prieš naftos tanklaivį "Limburg" ir 2000-aisiais atakuodama JAV karinį laivą "USS Cole".

REKLAMA

"23 proc. atvejų (išpuolių) taikinys buvo tanklaiviai, - teigė P. Mukundanas. - Susirūpinimą ir toliau kelia tai, kad šie pavojingus krovinius transportuojantys laivai gali būti kurį laiką neteisėtai kontroliuojami. Taip pat pastebėjome, jog pirmą kartą laivus tuo pat metu ėmė pulti daug mažų laivelių, šaudančių į (kapitono) tiltelius".Antroji vieta pagal vandenų pavojingumą atiteko Bangladešui, kuriame laivai pernai užpulti 58 kartus, o trečioje pozicijoje su 39 išpuoliais liko Nigerija. Palyginti su 2002 metais, atakų Nigerijos vandenyse padaugėjo beveik trigubai. IMB mano, kad ši šalis yra pavojingiausia Afrikoje piratavimo ir ginkluotų apiplėšimų požiūriu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuolaikiniai piratai dažnai nauja pusiau automatinius ginklus ir raketomis paleidžiamas granatas. IMB teigimu, išpuolių, kurių metu naudojami ginklai, 2003 metais, palyginus su ankstesniais, padaugėjo nuo 68 iki 100.

Tiesa, kai kuriose šalyse piratavimo atvejų sumažėjo. Pavyzdžiui, Somalyje išpuolių sumažėjo perpus. Tačiau IMB tebemano, kad rytinės ir šiaurės rytinės Somalio pakrantės tebepasižymi didele laivų užgrobimo ir žmonių grobimo dėl išpirkos rizika.

REKLAMA

Piratavimo atvejų taip pat sumažėjo Kamerūne, Dramblio Kaulo Krante, Ekvadore, Gajanoje ir Tailande. Tuo tarpu Malaizijos vandenyse pernai užregistruoti vos penki išpuoliai (nė vieno per paskutinius šešis praėjusių metų mėnesius). IMB šiuos rezultatus sieja su Malaizijos jūrų policijos darbu.

"Kai kurių tipų išpuolių ir atakų tam tikruose regionuose sumažėjo, - sakė P. Mukundanas. - Tai dar kartą įrodo, kad jei teisėsaugos institucijos žvelgs į šiuos išpuolius rimtai, jų skaičius atitinkamai mažės".

Reuters-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų