Ramutė PEČELIŪNIENĖ
Maždaug prieš metus atėjusiai dirbti į Pravieniškių pirmuosius pataisos namus Psichologinės grupės specialistei Jurgitai Kulikauskienei kilo mintis steigti šioje įkalinimo įstaigoje reabilitacijos centrą nuteistiesiems, norintiems atsisakyti priklausomybės nuo narkotinių medžiagų.
Todėl kuomet praėjusį pavasarį Socialinės apsaugos ir darbo ministerija paskelbė konkursą narkomanų reabilitacijos tema, įstaigos darbuotojai pateikė savo projektą. Projekto rengėjai tapo nugalėtojais ir gavo 20 000 litų savo idėjoms įgyvendinti.
Savo veiklą prevencinis centras pradėjo vasaros pradžioje. Pirmiausia buvo kalbama su tais nuteistaisiais, kurie įrašyti įskaiton kaip linkę vartoti narkotines ir psichotropines medžiagas. Tokiems asmenims buvo siūloma apsigyventi lokaliai izoliuotame būryje, kuris visiškai atitinka narkomanų bendruomenės principus. Iš pradžių nuteistieji lyg ir bijojo, kad štai vėl bus uždaryti, atskirti nuo kitų, panašiai kaip drausminio būrio gyventojai, bet paaiškėjus, kad jie turės visas teises, kokias turėjo gyvendami bendrojoje zonoje, nurimo. Be to, jiems buvo užtikrinta teisė bet kuriuo momentu grįžti į savo būrį.
Pirmieji trys gyventojai ką tik įsteigtame reabilitacijos centre apsigyveno šių metų liepos 21-ąją. Vėliau laikinųjų gyventojų skaičius išaugo iki septynių. Bent per pirmuosius keletą mėnesių nė vienas, pasirinkęs vienintelį tikslą - atsisakyti narkotikų, negrįžo į savo būrį. Vienas vaikinas iškeliavo į laisvę. 22 metų Konstantinas prisipažino, jog jau seniai norėjo nusikratyti narkotikų priklausomybės, tačiau trūko valios ir jėgų. Juo labiau jog grotos nuo narkotikų neapsaugo - čia jų galima gauti bet kada, tiktai už žymiai didesnę nei laisvėje kainą. Vaikinas neslėpė, jog narkotinėms medžiagoms per dieną jam tekdavo išleisti net po 100 litų. Vienos dozės pakakdavo maždaug 4 valandoms, tačiau kuo toliau, tuo labiau šis laikas trumpėdavo...
Pataisos namų Psichologinės grupės specialistės J. Kulikauskienės teigimu, vienas svarbiausių reabilitacijos principų - kad žmonės būtų užsiėmę ir neturėtų laiko galvoti apie narkotikus. Vadinasi, jie turi dirbti arba mokytis, užsiimti kūrybine veikla ir t. t. Kol kas tai ne problema, nes nusprendusiesiems apsigyventi reabilitacijos centre tenka patiems remontuoti savo gyvenamąsias patalpas, mokytis prarastų darbo įgūdžių, atsakomybės. Darbuotojai nuteistiesiems suteikia daug laisvės - leidžia patiems nuspręsti, kokiomis spalvomis dažyti patalpų sienas, kaip įrengti kambarius, ir t. t. Nors jų nuomonės buvo paisoma, tačiau atsižvelgiama į įstaigos galimybes.
Kaip informavo Kalėjimų departamento socialinės reabilitacijos skyriaus vyriausiasis specialistas Gintautas Klimavičius, panašūs narkomanijos prevencijos centrai įkurti ir Pravieniškių antruosiuose, Vilniaus antruosiuose bei Panevėžio moterų pataisos namuose.