Paruošė Virginija
Išmokų dydis priklauso nuo darbo stažo
"Sužinojau, jog darbdavys mane ruošiasi atleisti iš darbo, - rašo Ilona B., prašanti neskelbti gyvenamosios vietos. - Noriu paklausti, kokia išmoka man turėtų būti išmokėta, jei iš darbo būsiu atleidžiama darbdavio iniciatyva, nenustačius mano, kaip darbuotojos, kaltės? Ir dar noriu paklausti, kaip yra apskaičiuojamas vidutinis darbo užmokestis?"
Darbo kodekso 140 str. nurodyta, jog nutraukus darbo sutartį pagal minėto kodekso 129 str. (darbdavio iniciatyva, kai nėra darbuotojo kaltės), atleistam darbuotojui išmokama jo vidutinio mėnesinio atlyginimo dydžio išeitinė išmoka, atsižvelgiant į to darbuotojo nepertraukiamąjį darbo stažą toje darbovietėje. Kadangi laiško autorė nenurodo nepertraukiamo darbo stažo, negalima pasakyti, kokia išmoka jai bus išmokėta. Informuojame, jog tais atvejais, kai nepertraukiamas darbo stažas yra iki 12 mėnesių, išmokama vieno mėnesio vidutinio darbo užmokesčio dydžio išmoka; jei nepertraukiamas stažas yra nuo 12 iki 36 mėnesių - 2 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išmoka; jei toks stažas yra nuo 36 iki 60 mėnesių, išmokama 3 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išmoka; jei nuo 60 iki 120 mėnesių - 4 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išmoka; jei nuo 120 iki 240 mėnesių - 5 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išmoka; jei nepertraukiamas stažas toje įmonėje yra didesnis nei 240 mėnesių, išmokama 6 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išmoka.
Apskaičiuojant vidutinį darbo užmokestį, laikomasi atitinkamų nuostatų. Skaičiuojamasis laikotarpis yra 3 paskutiniai kalendoriniai mėnesiai, einantys prieš tą mėnesį, už kurį (ar jo dalį) mokamas vidutinis darbo užmokestis.
Darbuotojo vidutinis darbo užmokestis apskaičiuojamas iš skaičiuojamojo laikotarpio užmokesčio, priskaičiuoto už atliktą darbą ar dirbtą laiką (jei teisės aktuose nenumatyta kitaip), įskaitant visas darbo apmokėjimo rūšis ir mėnesines premijas.
Kai atleidžiamo iš įmonės darbuotojo paskutinė darbo įmonėje (atleidimo iš darbo) diena sutampa su paskutine to mėnesio darbo diena pagal darbuotojo darbo (pamainos) grafiką, šis mėnuo yra įtraukiamas į skaičiuojamąjį laikotarpį.
Alimentų išieškojimas
"Esu išsiskyrusi, viena auginu mažą vaiką, - rašo Monika B. iš Kauno. - Teismas iš buvusio vyro priteisė alimentus. Pagal vykdomąjį raštą alimentai buvo reguliariai išskaičiuojami iš buvusio vyro atlyginimo. Po kurio laiko buvęs vyras sukūrė kitą šeimą, laimėjo "žaliąją kortelę" ir išvyko gyventi į JAV. Nuo tol vaiko išlaikymui negaunu nė lito. Ką daryti, kur kreiptis dėl alimentų iš buvusio vyro išieškojimo?"
Kad Lietuvos teismo priimtas sprendimas dėl vaiko išlaikymo išieškojimo būtų vykdomas užsienio valstybėje, jį turi pripažinti ir leisti vykdyti tos valstybės kompetentingas teismas. JAV nėra prisijungusi prie 1973 metų Hagos konvencijos dėl sprendimų, susijusių su išlaikymo pareigomis, pripažinimo ir vykdymo. Be to, Lietuva nėra su šia valstybe sudariusi tarptautinės sutarties dėl teismų sprendimų pripažinimo.
JAV gali pripažinti Lietuvos teismo sprendimą tik vadovaudamasi geranoriškumo pagrindais. Dėl teismo sprendimo pripažinimo ir vykdymo bei JAV kompetentingo teismo nustatymo jums reikėtų kreiptis į JAV ambasadą Lietuvoje. Į ambasadą reikėtų pristatyti pažymas iš teismo, kuris priėmė minėtą sprendimą (dėl alimentų vaiko išlaikymui priteisimo).
Vartotojų teises gina ir EVC
"Vasarą viešėdama Vokietijoje nusipirkau televizorių, kuris po mėnesio sugedo, - rašo Simona E. iš Trakų. - Ar yra galimybė už nekokybišką prekę atgauti pinigus? Kur turėčiau kreiptis?"
Kaip žinia, vartotojų - Europos sąjungos piliečių - teises gina Europos vartotojų centrai, kurių šiuo metu yra 23. Praėjusį pavasarį toks centras įsteigtas ir Lietuvoje. Jis gina vartotojų teises, pažeistas Europos Sąjungos šalyse.
Vilniuje veikiantis Europos vartotojų centras (EVC) informuoja ir konsultuoja Lietuvos vartotojus, įsigijusius nekokybišką prekę ar paslaugą kitoje Europos sąjungos šalyje bei teikia pagalbą kreipiantis su skundu į parduotuvę ar paslaugų teikėją Europos Sąjungos valstybėje narėje.
Analogiškas paslaugas gali gauti Europos Sąjungos piliečiai, įsigiję nekokybišką prekę ar paslaugą Lietuvoje.
Į vartotojų centrą galima kreiptis adresu J. Basanavičiaus g. 20 - 11, LT 03224, Vilnius, arba skambinti telefonu 8 (5) 26 50 368.
Kas žinotina išregistruojant (įregistruojant) automobilį
"Noriu paklausti, kas tikrinama išregistruojant automobilį," - teiraujasi laikraščio skaitytojas Zenonas Bieliauskas iš Raseinių rajono.
Transporto priemonė išregistruojama (įregistruojama) patikrinus, ar jos markė, modelis, spalva, identifikavimo numeris bei kiti duomenys sutampa su įrašais pateiktuose dokumentuose.
Jei tikrinimo metu nustatoma, kad identifikavimo numeris neatitinka įrašyto dokumentuose, yra pakeistas ar turi klastojimo požymių, taip pat jei registracijos ir įsigijimo dokumentuose yra taisymų ar klastojimo žymių, transporto priemonė neįregistruojama (neišregistruojama), o apie pastebėtus pažeidimus informuojami policijos pareigūnai.