Netrukus prasidėsiantys naujieji metai, kaip įprasta, pažers naujovių kasdieniame Lietuvos žmonių gyvenime. Jau nuo sausio pirmosios šalies gyventojai už elektrą ir gamtines dujas mokės daugiau nei šiemet. Ateinančiais metais bus išduodami naujos formos valstybinio socialinio draudimo pažymėjimai, įsigalios ir daugybę naujovių socialinėje srityje.
Brangs elektra
Nuo kitų metų sausio pirmosios dienos didžioji dalis gyventojų už elektros kilovatvalandę mokės vidutiniškai dviem centais daugiau.
Kaip teigia Klaipėdos regionui elektrą tiekiančių Vakarų skirstomųjų tinklų (VST) atstovai, tarifų padidinimas buvo reikalingas investicijoms į paslaugų kokybės gerinimą.
Taigi nuo 2005 metų sausio 1-osios dauguma gyventojų mokės po 31 centą už kilovatvalandę (kWh), turintieji elektros virykles vietoje 24 centų mokės 27 centus, o turintieji dvinarius elektros skaitiklius bei dabar mokantys 13 ir 27 centus nuo kitų metų mokės atitinkamai 16 ir 30 centų.
Kils dujų kaina
Pirmąjį naujųjų metų mėnesį už sunaudotą kubinį metrą dujų gyventojai mokės 3 centais (su PVM) brangiau, arba tiek pat, kiek mokėjo pirmąjį šių metų pusmetį.
Gyventojai, kurie dujas naudoja tik maistui ir per metus jų sunaudoja iki 90 kubinių metrų, už kubinį metrą dujų mokės 1,13 lito (buvo 1,1 lito). Per metus sunaudojantiems nuo 90 iki 800 kubinių metrų dujų fiksuota kainos dalis nesikeis ir per mėnesį sieks 3 litus, o už kubinį metrą dujų jie mokės 79 centus (buvo 76 centai).
Gyventojams, dujas naudojantiems šildymui, nuo 2005 metų sausio kubinio metro dujų kaina didėja nuo 52 iki 55 centų, o pastovi kaina per mėnesį nesikeičia ir lieka 16 litų.
"Lietuvos dujų" atstovai tikina, kad pagrindinė dujų kainų kilimo priežastis - nepalankus valiutų kursų svyravimas.
Džiugios naujienos
Nuo sausio 1 dienos įsigalios daug naujovių socialinėje srityje. Padidės vienkartinė išmoka gimus kūdikiui. Nuo 6 MGL (750 litų) ji kils iki 8 MGL (1000 litų). Tam iš valstybės biudžeto bus skirta apie 10 mln. litų.
O motinoms, pagimdžiusioms, išauginusioms ir gerai išauklėjusioms 7 ir daugiau vaikų, bus mokamos antrojo laipsnio valstybinės pensijos (276 litai). Šiuo metu tokia pensija mokama motinoms, pagimdžiusioms ir išauginusioms ir gerai išauklėjusioms 10 ir daugiau vaikų.
Prognozuojama, jog valstybinės pensijos bus paskirtos 6000 motinų, pagimdžiusių 7 ir daugiau vaikų. Kitų metų valstybės biudžete tokioms pensijoms mokėti yra numatyta 20 milijonų litų.
Didės slaugos pašalpos
Ateinantys metai gerų naujienų atneš ir visiškos negalios invalidams. Jiems slaugos pašalpos padidės nuo 1,25 bazinės pensijos dydžio (215 litų) iki 1,5 bazinės pensijos dydžio (258 litų).
Bus pradėtos mokėti vienkartinės kompensacijos asmenims, sužalotiems atliekant būtinąją karinę tarnybą sovietinėje armijoje ir šioje armijoje žuvusiųjų šeimoms. Iš valstybės biudžeto tam bus skirta 1,5 mln. litų.
Išgirdo bedarbių maldas
Didės išmokos ir bedarbiams. Įsigaliojus naujam Nedarbo socialinio draudimo įstatymui, vietoje bedarbio pašalpos bus pradėtos mokėti nedarbo socialinio draudimo išmokos, kurių dydis priklausys nuo darbuotojo buvusio darbo užmokesčio dydžio.
Gerės bedarbių socialinė apsauga. Jei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pasiūlytoms pataisoms bus pritarta Seime, nuo sausio 1 dienos įsigalios Bedarbių rėmimo įstatymo pataisos. Tokiu būdu nuo 1 valstybės remiamų pajamų dydžio iki 1,5 minimalaus gyvenimo lygio (187,5 lito) padidės mokymosi stipendija besimokantiems bedarbiams nepriklausomai nuo to, ar jie gauna nedarbo draudimo išmoką.
Be to, keistųsi mokymosi pašalpų pavadinimas - nuo ateinančių metų jos būtų vadinamos mokymosi stipendijomis. Prognozuojama, kad didesnė finansinė parama mokymosi metu paskatins darbo neturinčius žmones mokytis - tai turėtų padėti jiems lengviau ir greičiau vėl įsitvirtinti darbo rinkoje.
Taip pat bus pratęsta nedarbo draudimo išmokos mokėjimo trukmė bedarbiams, tapusiems laikinai nedarbingiems dėl ligos arba traumos, bet ne ilgiau kaip 30 kalendorinių dienų, o moterims - nėštumo ir gimdymo laikotarpiu.
Karių dėmesiui
Nuo ateinančių metų būtinosios karinės tarnybos sovietinėje armijoje laikotarpis bus prilyginamas asmens stažui, įgytam dirbant pagal darbo sutartį. Tai reiškia, jog į būtinosios karinės tarnybos laikotarpį bus atsižvelgiama apskaičiuojant ne tik pagrindinę socialinio draudimo pensijos (senatvės arba invalidumo) dalį, bet ir papildomą šios pensijos dalį.
Dėl tarnybos laikotarpių įskaitymo į stažą senatvės ir invalidumo pensijos bus perskaičiuotos maždaug apie 195 tūkstančiams asmenų, šių žmonių pensijos vidutiniškai padidės 9 litais per mėnesį.
Padidėjusioms pensijoms mokėti "Sodros" biudžete ateinančiais metais papildomai reikės apie 24 mln. litų.
Pasirūpino lyčių lygybe
Nuo naujų metų įsigalioja naujas Lyčių galimybių įstatymas, užtikrinantis, kad būtų įgyvendintos LR Konstitucijoje įtvirtintos žmonių lygios teisės bei uždrausta bet kokia tiesioginė ir netiesioginė diskriminacija dėl amžiaus, lytinės orientacijos, negalios, rasės ar etninės priklausomybės, religijos ar įsitikinimų.
Nauji "Sodros" pažymėjimai
Dabartiniai valstybinio socialinio draudimo pažymėjimai ateinančiais metais bus pradedami keisti naujos formos pažymėjimais, kurie išvaizda nė iš tolo neprimins dabartinės vadinamosios "Sodros" knygelės.
Naujo tipo pažymėjimai bus panašūs į korteles. Neįprastai žmonėms turėtų atrodyti tai, jog dokumente nebus jokios informacijos apie darbovietę, priėmimą arba atleidimą iš darbo, draudžiamąsias pajamas.
Pagal pažymėjime esantį asmens socialinio draudimo numerį, atitinkamų tarnybų (pvz., ligoninių ar poliklinikų) darbuotojai pagal "Sodros" turimus kompiuterinius duomenis galės įsitikinti, ar asmuo yra draudžiamas valstybiniu socialiniu ir sveikatos draudimu.
Beje, panikuoti ir skubėti pasikeisti senojo tipo pažymėjimus naujais - neverta. Šie dokumentai, išduoti iki šių metų gruodžio 31 dienos, galios ir toliau. Pirmiausia naujos formos pažymėjimai bus išduodami naujai įsidarbinusiems asmenims.
Nuo sausio 1-osios nebeprivalomi jokie įrašai ir senos formos pažymėjimuose. Tačiau darbdavio pareiga teikti informaciją "Sodrai" išlieka.
“Vakarų ekspresas”