• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėja Europos Sąjungos žlugimas

Europos Sąjungos knygynų lentynose pasirodė nauja 400 puslapių knyga "Briuselio erdvėlaivis - kaip Europoje žlunga demokratija". Knygos autoriai žurnalistai Andreasas Oldagas ir Hansas Martinas Tilakas prognozuoja, jog Europos Sąjungos žlugimas - ne už kalnų. Šiaip tai nėra labai didelė naujiena. Buvusi Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Margaret Tečer dar anksčiau sakė, kad Europos Sąjunga sugrius ir visiems teks rinkti tik jos skeveldras. Artėjant referendumui dėl stojimo į sąjungą, kuri sugrius, tuo labiau kad vienoj tokioj sugriuvusioj sąjungoj mes jau buvome, vertėtų pavartyti knygos puslapius ir rimtai pasvarstyti, ar verta stoti į griūvančią sąjungą. Knygoje pateikiama daugybė pavyzdžių, detaliai paaiškinama, kaip veikia Europos institucijos arba, tiksliau, kaip jos neveikia. Autorių nuomone, dėl to nekaltas joks asmuo ar institucija. Paprasčiausiai yra neveiksminga pati Europos bloko sistema.

REKLAMA
REKLAMA

Apie tai kalba ir mūsų euroskeptikai. Algimanto Endriukaičio ir kitų nuomone, Europos Sąjungos komisija atlieka visų įstojusių šalių vyriausybių funkcijas, o tai pažeidžia kiekvienos valstybės suverenumą. Be to, gąsdina ir šios sąjungos valdininkų gausa - jau dabar ES komisijoje yra per 15 000 biurokratų, kurių skaičius stojant naujoms narėms bus padidintas dar 4 000.

REKLAMA

Knygos autorių nuomone, labai silpna institucija yra Europos Parlamentas. Jos nariai švaisto mokesčių mokėtojų pinigus, išlaiko net tris Europos Parlamento buveines. Kiekvieną mėnesį tarp Briuselio ir Strasbūro sunkvežimiais tenka pervežti apie 3 200 dėžių su oficialiais dokumentais.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos euroskeptikai įstojus į Europos Sąjungą pranašauja Lietuvos griūtį. Jų nuomone, Briuseliui nepasipriešinsi ir Lietuva bus suvereni tiek, kiek Jakutija Rusijoje ar Bavarija Vokietijoje. "Juk Tatarstanas taip pat respublika, turi savo prezidentą, tačiau apie kokį suverenitetą čia gali būti klabama? - klausia A. Endriukaitis. - Didžiosios Europos valstybės dėl struktūrų susitarė iš anksto". Panašiai rašoma ir knygoje. Autorių nuomone, pusė visų įstatymų projektų gimsta Briuselyje. Briuselis atima iš nacionalinių parlamentų didžiąją dalį jų galių ir paslepia jas labai sudėtingose sprendimus priimančiose struktūrose. Darbo grupių, rengiančių tarybos sprendimus, nariams ES sostinėje kartu kasmet tenka apsilankyti 360 000 kartų. Ministrai Europos Taryboje priima apie 20 procentų sprendimų. Likusieji 80 procentų suderinami ir patvirtinami tarp valstybės tarnautojų. Mažai galių turi ir komisarai. Jie priklausomi nuo personalo. Pernai per pirmąjį pusmetį komisarai priėmė 79, o jų administracijos - net 1 090 sprendimų. Komisarai keičiami kartą per penkerius metus, o administratoriai dirba dešimtmečius. Tai gimdo korupciją ir yra viena iš pagrindinių Europos Sąjungos valdymo sistemos problemų.

Lietuvos euroskeptikai prognozuoja, kad silpnos Europos šalys tokios ir liks, o dominuos Vokietija ir Prancūzija. Knygoje leidžiama suprasti, jog Europos Komisijos pirmininkas Romanas Prodis nėra itin stiprus ir įtakingas lyderis. Rašydami apie planuojamą ES plėtrą autoriai tvirtina, jog kiekvienas Briuselyje žino, su kokiais pagrindiniais pavojais bus susidurta, tačiau niekas apie juos nekalba. Knyga įspėja, jog Europos Sąjungą ištiko rimta krizė ir 25 bloko nariai gali išprovokuoti jo žlugimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų