Nė vienas taktiškas žmogus aklojo nevarstys savo žvilgsniu. Tačiau kai jį lydi nusistebėjimą keliantis vedlys, tiesiog nepajėgi kitaip pasielgti.
Dėl pažeistos akių tinklainės Danas Šo praktiškai apako būdamas 17 metų. Šiandien šis keturiasdešimt ketverių metų žilstelėjęs vyras nenešioja akinių ir nevaikšto su balta lazdele rankoje. Jeigu daugybė keleivių jį nuseka žvilgsniu, tai tik dėl vedlio. Gyvuliukas, kurio pavadžius Danas laiko kairiąja ranka, sveria 30 kilogramų, yra 60 centimetrų aukščio ir turi gražų riešuto spalvos kailiuką. Yra daugybė kur kas impozantiškesnio ūgio šunų. Tik tai - ne šuo, o miniatiūrinis kadlių veislės arkliukas. Ši rūšis išvesta iš Šetlando salos ponių. JAV jų priskaičiuojama apie 120 000. Kadlis - pirmasis arklys pasaulyje, tapęs aklųjų vedliu!
Ši diena - testo diena: Danas Šo ir jo mažiukas gyvuliukas pirmą kartą vaikštinėja po miestą. Testui pasirinko Atlantą todėl, kad šiame dideliame ir labai judriame mieste yra metro ir greitkelių, o tai labai sunku ir pavojinga silpnai matančiam Danui ir jo palydovui. Jie atskrido keleiviniu lėktuvu. Kadlis paprasčiausiai gulėjo po sėdynėmis prie savo šeimininko kojų.
Odinis apavas, kad neslidinėtų
Mažasis ponis puikiausiai jautėsi oro uoste. Be pakinktų, jis avėjo baltos spalvos odinį apavą, pritaikytą jo kanopoms - tam, kad neslidinėtų linoleumu, vaškuotomis grindimis ir kitais slidžiais paviršiais. Kadlis nesvyruodamas naudojasi eskalatoriumi arba ramiai ir protingai laukia prie lifto, kol prasivers durys. Lauke jis apeina kliūtis ir praeivius. Prieš pereidamas gatvę žiūri, ar nedega raudona šviesa: jis išmokytas atpažinti eismo signalus pėstiesiems.
- Arkliai daug kuo pranoksta šunis, - aiškina Dženet Barleson, kurie išaugino kadlį - Jo akys yra šonuose, tad susidaro 350 laipsnių matymo laukas ir jis mato beveik viską. Taip pat jis mato beveik visai sutemus. Puiki atmintis neleidžia pamiršti pavojingos situacijos, patirtos prieš kelerius metus. Tai labai ramios natūros gyvuliai, kuriems būdingas didelis susitelkimas. Jeigu jiems duotas uždavinys, tai lengvai jų nesuviliosi ir neišvesi iš kelio.
Tačiau dresavimas trunka ilgai ir pagrįstas švelnumu bei pasitikėjimu. Tvinkio (toks mažojo palydovo vardas) apmokymas truko metus. Dabar jis supranta dvidešimt penkis žodinius įsakymus. Įdomu tai, kad jis kartais atsisako juos vykdyti, jeigu tai pasirodo esą pavojinga (pavyzdžiui, eiti pirmyn, kai priešais yra duobė). Tvinkis yra toks pat nuolankus ir atsidavęs, kaip ir šuo. Restorane jis atsigula prie šeimininko kojų ir nepajuda iš vietos. Gyvena ir miega namuose. Pajutęs poreikį išeiti į lauką, kanopa pabeldžia į duris!
Arkliai gyvena maždaug 35-40 metų. Netekti kas aštuoneri ar dešimt metų savo palydovo, įsigyti kitą ir vėl po kurio laiko netekti (ir taip kelis kartus iš eilės), daugeliui žmonių yra per daug skausminga.
Kadliais Amerikoje vadinami miniatiūriniai arkliai, išvesti iš Šetlando salos ponių. Amerikoje jų yra maždaug 120 000.
Tvinkis yra vienas iš jų, pirmasis baigęs dresavimo mokyklą.
Jo privalumai:
1. Ramus. Pavyzdžiui, restorane kuo ramiausiai guli prie šeimininko kojų.
2. Ilgaamžis. Gyvena nuo trisdešimties iki keturiasdešimties metų.
3. Gerai mato. Matomumo kampas 350 laipsnių ir mato tamsoje.
4. Turi gerą atmintį. Šis mažiukas gyvuliukas gali prisiminti prieš daugelį metų buvusią pavojingą situaciją.