• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

"Arkliams" vis sunkiau pralįsti pro introskopą

Aurelija JARUŠEVIČIŪTĖ

Neseniai Pravieniškių 1-ųjų pataisos namų pareigūnai sulaikė meistrą Henriką Ž. (53 m.), kurio mobiliojo telefono korpuse buvo paslėpta 10 gramų narkotinės medžiagos - džiovintų kanapių.

REKLAMA
REKLAMA

Tą dieną Henrikas Ž. dirbo antrojoje valstybinės įmonės pamainoje ir į darbą atėjo 5 valandą po pietų (tokios įmonės yra įkurtos prie 5 pataisos namų ir jose dirba tie nuteistieji, kurie nori dirbti). Kontrolės poste dirbusiems pareigūnams meistro elgesys sukėlė įtarimą, todėl jis buvo apieškotas. Įtarimai pasitvirtino - už kelnių diržo buvo surastas lipnia juosta pritvirtintas mobiliojo telefono korpusas, o jame pareigūnai aptiko kanapių. Manoma, kad kvaišalus, gautus iš laisvėje esančių nuteistųjų draugų, Henrikas Ž. sutartoje vietoje turėjo permesti per tvorą į gyvenamąją zoną. Meistrui teks atsakyti pagal LR BK 260 str. 1 d. "Neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti"). Jam gresia areštas arba laisvės atėmimas iki 3 metų.

REKLAMA

O šią savaitę Kalėjimo departamentas informavo, kad Marijampolės pataisos namų pareigūnai sulaikė valstybės įmonės liejimo cecho meistrą Gediminą S. (61 m.), mėginusį į pataisos įstaigos teritoriją įnešti tris mobiliojo ryšio telefonus ir penkias SIM korteles.

Apie 7 val. į pataisos įstaigos teritoriją įeinančius asmenis tikrinusiems pareigūnams Gediminas S. sukėlė įtarimą. Paprašius atidaryti turėtą rankinę, joje buvo rastas mobiliojo ryšio telefonas su SIM kortele. Sulaikytas vyriškis tolesnės asmens apžiūros atsisakė ir pats sutiko atiduoti kitus draudžiamus daiktus. Prie juosmens lipnia juosta jis buvo prisitvirtinęs dar du mobiliojo ryšio telefonus ir keturias išankstinio mokėjimo SIM korteles. Rasti ir lapeliai su užrašytais telefonų numeriais bei PIN kodais. Nors sulaikytasis dievagojosi, kad daugiau nieko neturįs, tačiau pareigūnai nutarė patikrinti jo asmeninių daiktų saugojimo spintelę, esančią kontrolės poste, prie įėjimo į įstaigos teritoriją. Spintelėje buvo aptikti du mobiliojo telefono krovikliai.

REKLAMA
REKLAMA

Valstybės įmonėje prie Marijampolės pataisos namų Gediminas S. dirba jau daugiau kaip ketvirtį amžiaus. Prieš kelerius metus pareigūnai jį buvo sulaikę su neteisėtai neštu mobiliojo ryšio telefonu. Pasak įmonės administracijos atstovo, tuomet ketinta su juo atsisveikinti, tačiau darbuotojų stoka privertė apsigalvoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pralenda ir "prašalaičiai"

Kaip "Akistatą" informavo Kalėjimų departamento prie Teisingumo ministerijos atstovas spaudai Gintautas Stalnionis, pernai užklupti 9 darbuotojai, kurie bandė ką nors perduoti ar padaryti paslaugą kaliniams (2005 metais tokių pažeidimų užfiksuota 10, o 2004-aisiais - 7).

REKLAMA

- Darbuotojams apskritai draudžiama palaikyti su nuteistaisiais nestatutinius ryšius, - paaiškino G. Stalnionis. - Jiems draudžiama ne tik įnešti daiktus, bet ir priimti bet kokią su tarnybine veikla nesusijusią paslaugą (darbuotojas neturi teisės paimti iš kalinio ir pažiūrėti jam priklausančios vaizdajuostės ar perduoti raštelį iš vienos kameros į kitą).

REKLAMA

Didžiausią paklausą įkalinimo įstaigose turi mobilieji telefonai, jų SIM kortelės, alkoholiniai gėrimai ir pinigai. Bandoma perduoti ir narkotikų arba psichotropinių vaistų.

Tarnybos Kalėjimų departamente prie LR Teisingumo ministerijos statutas ir kiti teisės aktai gana griežtai apsprendžia pareigūnų ir kitų dirbančiųjų departamente ir jam pavaldžiose įstaigose atranką. Norintis įsidarbinti šioje sistemoje žmogus turi pasitikrinti ne tik fizinę, bet psichinę sveikatos būklę. Tą atlieka Sveikatos priežiūros tarnyba prie Vidaus reikalų ministerijos. Tačiau vis tiek pasitaiko "prašalaičių".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Bet ko iš gatvės nepriima, - sako Pravieniškių 1-ųjų pataisos namų direktoriaus pavaduotojas Romas Mildažis, jau 27 metai dirbantis šioje sistemoje. - Net jaunesnysis pareigūnams turi turėti vidurinį išsilavinimą, jau nekalbant apie kitus kriterijus. Tačiau atėjęs dirbti jaunimas dažniausiai susigundo dideliais, greitais pinigais.

REKLAMA

Skaičiai beveik nesikeičia

R. Mildažis sako, kad dabar tų "arklių" (taip vadinamas pareigūnas, kuris įneša kaliniams draudžiamus daiktus ar teikia paslaugas) žymiai sumažėjo. Didysis bumas buvo apie 2003 metus.

Štai 2003 metų vasarį Alytaus griežtojo režimo kolonijoje buvo patikrinti du iš darbo išeinantys vyresnieji pareigūnai. Eugenijaus B. rankinėje rasta "plėčkutė" su spanguolių degtine (200 g), nuteistųjų darbo medinis suvenyras, o pas Gintautą - 9 nuteistiesiems priklausančios vaizdajuostės, dvi kupiūros po 50 litų, kurios nebuvo registruotos Asmenų, įsinešančių pinigus, registracijos žurnale. Abu pareigūnai šiuose pataisos namuose buvo pradirbę daugiau nei 10 metų. Vienas buvo pažemintas pareigomis, kitam teko atsisveikinti su darbu.

REKLAMA

Tų pačių metų birželį dabartiniuose Pravieniškių 2-uosiuose pataisos namuose per bendrą pataisos namų, Vidaus tyrimų tarnybos ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro Organizuoto nusikalstamumo tyrimų tarnybos operaciją su įkalčiais sulaikytas prižiūrėtojas-stažuotojas Žilvinas K. (22 m.). Jo kelnių kišenėje rasti 2 nedideli polietileno maišeliai su baltos spalvos tabletėmis ir milteliais bei 200 litų. Nustatyta, kad 60 tablečių - tai vaistai, šiaip jau naudojami miego sutrikimams ar psichikos ligoms gydyti, o milteliai - beveik 2 gramai sintetinio narkotiko metamfetamino. 200 litų vyrukas jau buvo gavęs kaip avansą už būsimą paslaugą. Tuo pat metu Vidaus tyrimų tarnybos akiratyje buvo atsidūrę dar 5 šios įstaigos prižiūrėtojai, įtariami ryšiais su čia bausmę atliekančiais nuteistaisiais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Pernai drausmines nuobaudas gavo 7 darbuotojai, - pateikė informaciją Kalėjimų departamento atstovas spaudai G. Stalnionis. - Keturi buvo patraukti administracinėm atsakomybėn, o baudžiamoji byla iškelta 2 asmenims. Iš esmės, žvelgiant į pateiktus duomenis, galima teigti, kad nustatytų nesąžiningų pareigūnų ir darbuotojų skaičius jau keleri metai beveik nesikeičia. Nuo 2003-iųjų įkalinimo bausme yra nubaustas tik vienas pareigūnas (Alytaus pataisos namuose dirbęs pedagogas nuteistas 5 metams nelaisvės), kitiems - atimta teisė neribotam laikui užsiimti tam tikra veikla (atleisti už tokius nusižengimus iš darbo prasižengėliai, pasibaigus draudimų laikui, jau nebebando šiose įstaigose įsidarbinti dar kartą, nes žino, kad nebus priimti).

REKLAMA

Paklaustas, kas, jo manymu, verčia pareigūnus pažeisti įstatymus, Pravieniškių gydymo ir pataisos namų direktoriaus pavaduotojas Marijus Baltrukonis, pataisos namuose dirbantis daugiau nei 20 metų, sakė, kad pagrindinė priežastis - maži atlyginimai, ypač žemesniųjų kategorijų pareigūnams.

- Sunku atsispirti, kai reikia šeimą išlaikyti, o tau žadami dideli pinigai. Būna, kad "derybos" su nusižiūrėtu pareigūnu vedamos "dviem frontais" - tiek įkalinimo įstaigoje, tiek laisvėje, - pasakoja M. Baltrukonis. - O nepatyrę jauni darbuotojai per savo žioplumą ir įklimpsta į nešvarius sandėrius. Kai kurie nuteistieji turi tiesiog Dievo dovaną - jie taip moka save pateikti, kad jie, atseit, patys nelaimingiausi pasaulyje žmonės ir kad juos visi engia ir visas pasaulis nusiteikęs prieš juos. Pareigūnas, ypač jaunas ir neseniai pradėjęs dirbti, ima ir patiki, kad žmogus nekaltai nuteistas, nes "teisėjas nesiteikė įsigilinti į bylą, o bylą policija sufabrikavo".

REKLAMA

M. Baltrukonio nuomonei pritaria ir jo kolega R. Mildažis iš Pravieniškių 1-ųjų pataisos namų. Pavaduotojas prisiminė neseną įvykį, kai pareigūnas, priimtas į darbą bandomajam laikotarpiui, bandė įnešti į zoną mobilųjį telefoną. R. Mildažis mano, kad žmogus, ateidamas dirbti į pataisos namus, turi labai rimtai apsvarstyti savo galimybes, įvertinti aplinką, kurioje jam teks dirbti.

REKLAMA
REKLAMA

Darbe be emocijų

Algirdas V. į vienus Pravieniškių pataisos namus atėjo dirbti prieš 4 metų. Jis lengvai praėjo visą reikalingą patikrą, tačiau, kaip pats dabar sako, jei ne tuometinis darbo stygius (buvo atleistas iš darbo ryšium su etatų mažinimu, o vidutinio amžiaus žmonių priimti į darbą nelabai kas skuba), tai nė už ką nebūtų ėjęs į prižiūrėtojus.

- Nuolatinė įtampa, kad negautum į akį, nuolat turi žinoti, ką ir kaip atsakyti įkyriai prie tavęs besitrinančiam nuteistajam, - dalijosi įspūdžiais Algirdas V. - Jokių draugysčių ar užuojautos čia negali būti. Reikia būti diplomatiškam - o tai ištisas mokslas. Pats gal tu ir gaili vieno ar kito nuteistojo, bet parodyti to negali, ypač tam, kurį tu užjauti. Nuteistieji mikliai sugeba pasinaudoti situacija, o tada - tik laiko klausimas, kiek tu dar čia dirbsi. Viena paslauga seks kitą, vėliau tave ims šantažuoti, kad apskųs, jei neįvykdysi jų norų. Tad netrukus, geriausiu atveju, liksi be darbo, o žiūrėk, kad ir pats už grotų neatsidurtum.

Pagal Europos Sąjungos nurodymus kai kuriuose pataisos namuose jau stovi nauja technika (panaši kaip oro uostuose) - introskopai, metalo detektoriai. Jais be didelių vargų patikrinami į darbą atėję pareigūnai. Daug kur jau įrengtos užrakinamos spintelės, į kurias pareigūnai gali saugiai pasidėti visą savo turtą ir eiti į savo darbo vietą be jokių įtartinų ar draudžiamų daiktų. Galbūt todėl pastaruoju metu retas kuris rizikuoja greitai gauti didelių pinigų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų