• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Areštinėje gamtinius reikalus atlieka... puode

Giedra AKAVICKIENĖ

Telšių rajono policijos komisariato rūsyje įrengta areštinė neatitinka higienos normų reikalavimų. Nežmoniškomis sąlygomis sulaikytieji, suimtieji ir areštuotieji administracine tvarka čia laikomi iki 30 parų. Prabuvusieji areštinėje nors vieną parą ilgam atsimena pritroškusias kameras, kur laiką leido ant kietų medinių gultų susispaudę kaip silkės skardinėje.

REKLAMA
REKLAMA

Atimta teisė pasimatyti su artimaisiais

Kaip žurnalistams parodė Viešosios policijos Viešosios tvarkos skyriaus vyresnysis specialistas Saulius Žilius, areštinėje įrengtos 8 kameros, kuriose galima laikyti iki 10 asmenų, tačiau pernai jose buvo laikoma po 11 sulaikytųjų. Jau dvejus metus areštinės klientų daugėja.

REKLAMA

Tik praėjusių metų pavasarį įkurtas areštinės medicinos punktas, o infekcinių ligonių izoliatoriaus su prieškambariu ir tualetu vis dar nėra.

Neįrengtas pasimatymų kambarys, nors pagal Policijos komisariatų areštinės nuostatus jis privalo būti. Pasimatymų kambaryje, stebint pareigūnui, areštinėje laikomi asmenys galėtų bendrauti su artimaisiais per stiklo sieną telefonu. Telšiuose ši teisė iš jų atimta.

REKLAMA
REKLAMA

Nėra ir pasivaikščiojimo kiemo, kuriame areštinėje sėdintys žmonės rytą ir vakarą po pusvalandį galėtų pasivaikščioti ir pakvėpuoti grynu oru.

Kenčia šlapimo ir išmatų dvoką

Kiekvienoje kameroje turėtų būti tualetas ir kriauklė. Tuo tarpu Telšių areštinėje žmonės gamtinius reikalus atlieka didžiuliame puode, kalinių žargonu vadinamame "paraša". Į vieną indą tuštinasi 11 kameroje laikomų asmenų, kuriems kartą per parą leidžiama jį išplauti. Ankštoje kameroje visiems tenka kęsti šlapimo ir išmatų dvoką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, kameros vėdinamos neefektyvia mechanine įranga. Gyvenimas areštinėje uždarytiesiems ir juos prižiūrintiems pareigūnams gerokai palengvėtų įrengus natūralų vėdinimą. Dabar čia ir žiemą, ir vasarą tvanku, nes pasenusi vėdinimo įranga neištraukia net cigarečių dūmų.

REKLAMA

Normaliai nusiprausti areštinėje irgi neįmanoma, nes nėra... dušo. Sulaikyti, suimti ar areštuoti asmenys švaros procedūrą atlieka palinkę virš kriauklės arba prisipylę dubenį vandens.

Nėra nei lovų, nei patalynės

Rūsyje įrengtose kamerose nėra natūralaus apšvietimo, o dirbtinis - silpnas, tuo tarpu normaliose šiuolaikiškose šalies areštinėse žmonės gali žvalgytis bent pro grotuotus langus. Areštinės klientai priversti dienas ir naktis leisti ant medinių gultų. Nei lovų, nei baltos patalynės čia nėra. Gerai, jei artimieji pasirūpina atnešti minkštą pagalvę ir šiltą apklotą. Vyr. specialisto S. Žiliaus teigimu, Policijos komisariatas turi areštinei skirtą patalynę, tačiau jos nenaudoja, nes neįrengta dezinfekcijos kamera. Areštinėje nėra ir karcerio, tačiau jam prilygsta higienos normų neatitinkančios kameros.

REKLAMA

Niekas neskiria lėšų

Paskutinį kartą areštinė remontuota prieš septyniolika metų. Dėl itin prastos areštinės būklės net keletą kartų buvo kreiptasi į Telšių rajono savivaldybę. Areštinėje apsilankiusi rajono tarybos narių ir savivaldybės administracijos atstovų komisija konstatavo, kad patalpos ir kalinamųjų laikymo sąlygos labai prastos, neatitinka keliamų sanitarinių reikalavimų, blogos darbo sąlygos ir tarnybą atliekantiems policijos darbuotojams. Deja, Savivaldybė dėl rajono deficitinio biudžeto minėtoms sąlygoms pagerinti negalėjo skirti lėšų, nes jų paprasčiausiai neturi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Buvo kreiptasi ir į Policijos departamentą prie Vidaus reikalų ministerijos, tačiau jis lėšų kapitaliniam remontui neskyrė. Atsisakymas motyvuotas tuo, kad projektuojamas naujas Telšių rajono policijos komisariato pastatas kartu su areštine. Šiuo metu dėl naujojo pastato padėtis yra neaiški.

REKLAMA

Grasino uždaryti areštinę

2002-aisiais areštinę uždaryti ruoštasi ne juokais. Ekstremalių sveikatos situacijų centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos, atlikęs areštinės patalpų patikrinimą, nustatė, kad jos neatitinka Lietuvos higienos normų.

REKLAMA

Tiesa, po komisijos išvadų areštinėje atliktas šioks toks remontas - pakeisti vandentiekio vamzdynai. Mat anksčiau smarkiau palijus kanalizacija užsikimšdavo ir areštinės koridoriais plūsdavo vanduo. Kartais vandens aukštis siekdavo net 20 centimetrų.

- Neradus kitos išeities, areštinė vis dėlto nebuvo uždaryta, antraip Telšių policijos pareigūnai, norėdami apklausti įtariamąjį, būtų turėję važiuoti į Šiaulius ar Mažeikius, o tai papildomos išlaidos kurui, - sakė Viešosios policijos vyr. specialistas S.Žilius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gal padėtų Strasbūro teismas?

Pastaruoju metu Telšių areštinė sulaukė dėmesio ne tik iš Ekstremalių sveikatos situacijų centro. Joje lankėsi Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas su delegacija, kai kurie Seimo nariai. Deja, areštinės būkle pasibaisėję politikai kol kas nieko nenuveikė, kad bent šiek tiek pakeistų ją į gerąją pusę.

REKLAMA

Tuo tarpu kai kurie ne savo noru areštinėje pabuvę asmenys dėl nežmoniškų sąlygų jau kreipėsi į prokuratūrą, Policijos departamentą ir Seimo kontrolierių. Po jų skundų taip pat niekas nepasikeitė. Yra tikinčiųjų, kad padėtis galbūt pasikeistų kreipusis į Europos Žmogaus Teisių Teismą.

Viešosios policijos vyr. specialistas S.Žilius: "Neradus kitos išeities, areštinė nebuvo uždaryta". Kameros primena karcerį. Areštinėje uždarytus vyrus džiugina gražuolių nuotraukos iš žurnalų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų