Dar pernai šalyje įsiplieskę skandalai dėl pažeidimų atkuriant nuosavybės teisę į žemę ar įsigyjant žemės sklypus (ypač gražiausiose, taigi ir vertingiausiose Lietuvos vietose - nekilnojamųjų kultūros vertybių teritorijose, vandens telkinių apsaugos zonose ir pan.) nerimsta iki šiol. Tačiau nors sudarytos Darbo grupės valstybės tarnautojų žemės įsigijimo nuosavybėn sprendimų teisėtumui patikrinti, pateikti duomenys leidžia įtarti, kad dauguma dabartinių savininkų didžiulius žemės plotus yra įsigiję pasinaudodami tarnybine padėtimi, įtakingomis pažintimis, naudodamiesi toli gražu ne kiekvienam prieinama informacija, vargu ar iš šio tyrimo valstybei bus kokia nors nauda. Mat, kaip jau ne kartą paaiškėjo, formaliai lyg ir nėra prie ko prisikabinti - viskas įforminta laikantis tuo laiku galiojusios tvarkos ir LR įstatymų.
Nepaisant to, tyrimas atliekamas toliau. Premjero sudarytos darbo grupės vadovas, Vidaus reikalų ministerijos sekretorius Algirdas Astrauskas ir Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovas Valentinas Junokas neseniai viešai pažadėjo išsamiai ištirti visų valstybės tarnautojų bei politikų, turinčių žemės sklypų, įsigijimo teisėtumą. Kaip žinia, jau patikrinti dešimties apskričių viršininkų administracijų pareigūnai, nustatyta per tūkstantį asmenų, kurie tikrintojams sukėlė rimtų įtarimų.
Teisėsaugos atstovų sąrašuose nėra
Daugiausia tikrintinų tarnautojų - tai yra tokių, kurie sklypus įsigijo nuosavybės teise ar atsikėlė į gražesnes, vertingesnes vietoves (įtariant, kad buvo pažeistas Žemės reformos įstatymas), yra Utenos apskrityje - net 139. O ar šiame kol kas kruopščiai slepiamame "juodajame sąraše" yra teisėsaugos pareigūnų - prokurorų, teisininkų, rajonų policijos komisariatų vadovų - pavardžių?
- Ne, tokių STT vadovo Valentino Junoko sudarytuose pirmuosiuose sąrašuose tikrai nemačiau, - "Akistatai" užtikrino VRM sekretorius Algirdas Astrauskas. - Tikiuosi, kad teisėsaugos atstovų nebus ir vėliau sudarytuose įtarimų keliančių asmenų sąrašuose.
O jei toliau tiriant vis dėlto paaiškėtų, kad kai kurie teisėsaugininkai - ne be nuodėmių?
- Tuomet jie turėtų už tai griežtai atsakyti - kaip ir bet kuris kitas pilietis, - patikino Algirdas Astrauskas.
Rodys realią situaciją
Anot Darbo grupės vadovo, visais atvejais, kilus įtarimų, kad žemės sklypai buvo įsigyti nuosavybės teise ar atsikelti į gražesnes vietoves, pasinaudojus tarnybine padėtimi, pažeidus eiliškumą, nesilaikant Žemės reformos įstatyme numatytų reikalavimų ir pan., nuodugniai ištirti būtų pasitelkti ekspertai, kurie atliktų ikiteisminį tyrimą. Nustačius pažeidimų pobūdį, visiems kaltiems asmenims tektų griežta atsakomybė. Pavyzdžiui, jei rasti pažeidimai atitiktų nusikalstamos veikos požymius, visa surinkta medžiaga toliau tirti būtų perduota prokuratūrai; jei tie pažeidimai būtų įvardinti kaip tarnybinis nusižengimas, užtrauktų drausminę atsakomybę (nuo pastabos iki atleidimo iš darbo).
- Galiu užtikrinti, kad nebus jokių bandymų ką nors nuslėpti, - pridūrė VRM sekretorius. - Mūsų Darbo grupė nusiteikusi parodyti tokią situaciją, kokia yra iš tikrųjų - be jokių užglaistymų, pagražinimų. Tai tik laiko klausimas - anksčiau ar vėliau į paviršių išplauks visi prasižengėliai.
Labai norėtųsi, kad taip ir atsitiktų. Tačiau kai kurie "Akistatos" žurnalistei išsakyti žmonių nuogąstavimai leidžia manyti, jog visuomenė sužinos toli gražu ne apie visus pažeidėjus.
Pasinaudojo tarnybine padėtimi?
Taigi nors sklypų skandalo tyrėjai tvirtina neturį duomenų, kad į šiuos reikaliukus gali būti įsipainiojęs bent vienas Utenos apskrityje dirbantis teisėsaugos pareigūnas, "Akistata" sužinojo, jog vienas iš tokių asmenų yra Utenos rajono PK vyr. komisaras Vladas Šalgunovas. Mūsų turima informacija, V. Šalgunovas galėjo pasinaudoti tarnybine padėtimi, 1997 metais padėdamas savo tėvams atsikelti žemę į Utenos rajoną, o vėliau ją persirašydamas savo vardu.
V. Šalgunovo tėvas (kuris jau miręs) ir motina gyveno Anykščių rajone, Kavarske. Nepaisant to, jų turėtoji žemė iš Molėtų rajono Balninkų seniūnijos kaip kompensacija buvo perkelta ne kur nors į Anykščių rajoną, o į Utenos rajono Žiezdrelės kaimą - miško masyvą Žiezdrelės ežero pakrantėje, vietovę, priklausančią Nekilnojamų kultūros vertybių teritorijai, esančią vandens telkinių apsaugos zonoje. Beje, miško plotas įspūdingo grožio paežerėje buvo įvertintas tiesiog juokinga suma - 0,82 ha vertė - 11 469, 0,68 ha - 10 229 litai ir 0,88 ha - 11 870 litų.
Tai viena. Antra, minėti sklypai (V. Šalgunovo tėvo ir motinos vardu) tuometinės Utenos apskrities valdytojos Mildos Petrauskienės įsakymu Nr. 10-05-70 buvo paskirti 1997 metų sausio 21 dieną, tai yra tada, kai Seime jau buvo priimtas (1997 metų sausio 16 dieną) žemės grąžinimui nepalankus LR įstatymas "Dėl piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarkos ir sąlygų", kuris "Valstybės žiniose" pasirodė (tai yra įsigaliojo) rytojaus dieną - sausio 22-ąją.
Na, o po kurio laiko visus šiuos žemės sklypus Olga Šalgunova dovanojimo sutartimi perdavė sūnui - Utenos rajono PK vyr. komisarui Vladui Šalgunovui.
- Pagalvokime, ar tai būtų buvę įmanoma pasiekti paprastiems, nuosavybės atkūrimo eilėje laukiantiems piliečiams, neturintiems aukštas pareigas užimančių sūnų? - svarstė "Akistatos" pašnekovai.
- Nieko tokio nebuvo, - paklaustas, ar nesijaučia nusižengęs pareigūno etikai ir pasinaudojęs tarnybine padėtimi, padėdamas tėvams susigrąžinti dalį kompensuojamos žemės, o vėliau šiuos sklypus persirašyti savo vardu, atsakė V. Šalgunovas. - Tėvai viską patys tvarkėsi, aš jiems nieko nepadėjau.
- O kokie jūsų tarpusavio ryšiai su tuometiniu Utenos apskrities valdytojos pavaduotoju Algirdu Žuku?
- Aš Utenoje daug metų gyvenu, čia visus pažįstu...
Nepasikuklino ir valdytojos pavaduotojas
Nekyla abejonių, kad komisarui V. Šalgunovui skubiai susitvarkyti žemės reikaliukus padėjo Utenos apskrities administracija, konkrečiai - tuometinė apskrities valdytoja Milda Petrauskienė (šiuo metu ši socialdemokratė darbuojasi Seime) ir tuometinis jos pavaduotojas Algirdas Žukas, kaip teigiama, artimas komisaro V. Šalgunovo bičiulis.
Beje, A. Žukui tai, galima manyti, nebuvo sudėtinga procedūra, mat jis pats, "Akistatos" turima informacija, per kelerius metus įsigijo per 20 įvairios vertės statinių, patalpų bei žemės sklypų Utenos ir Molėtų rajonuose, kurių bene pusę jau pardavė (tai daryti buvo ypač susizgribta 2003-iųjų pavasarį, ėmus aštrėti sklypų įsigijimo skandalui). Tačiau "Akistatos" pašnekovas sakė abejojąs, kad ir dabartinis Utenos seniūnas Algirdas Žukas pateks į VRM ir STT tikrintojų nemalonę. Mat A. Žukas, kaip teigiama, esąs artimas vyr. komisaro V. Šalgunovo bičiulis, o antra - tikrintojai skelbia, jog domisi tik nuo 1998 metų apskričių viršininkų administracijose dirbančiais (ar dirbusiais) asmenimis. Tuo tarpu A. Žukas iš apskrities valdytojos pavaduotojo pareigų buvo atleistas 1997 metais.
Nepavyko šia tema pasikalbėti ir su A. Žuku - šiuo metu jis atostogauja, mobiliuoju telefonu neatsiliepia.
Su pažeidėjais nesitaikstys?
O gal nuogąstaujama, VRM ir STT tikrintojais nepasitikima visai be pagrindo? Juk Darbo grupės valstybės tarnautojų žemės įsigijimo nuosavybėn sprendimų teisėtumui patikrinti vadovas Algirdas Astrauskas "Akistatos" žurnalistei nesyk pakartojo, jog nebus taikstomasi su jokiais pažeidėjais, kokias aukštas pareigas šie beužimtų, kokiais "svarbiais" ryšiais besididžiuotų... Ką gi, viskas turėtų greitai išaiškėti - juk tikrintojai tvirtino dirbantys visu pajėgumu...