Niekam ne paslaptis, jog mobilieji telefonai spinduliuoja stiprius elektromagnetinius laukus.
Mokslininkų teigimu, biologinis elektromagnetinės radiacijos veikimas priklauso ne tik nuo energijos galingumo, pokalbio trukmės, bet ir nuo individualių organizmo savybių.
Prieš daugiau nei dešimtmetį JAV aplinkos apsaugos agentūros atstovų parengtoje ataskaitoje elektromagnetines bangas buvo siūloma klasifikuoti kaip fizinį faktorių, galintį sukelti onkologines ligas. Vis dėlto šio siūlymo buvo atsisakyta, mat tikslus elektromagnetinės radiacijos poveikio organizmui mechanizmas iki šiol nėra žinomas.
Kalbant mobiliuoju telefonu (tai vienas iš elektromagnetinės radiacijos šaltinių) elektromagnetinių bangų srautas nukreipiamas tiesiai į smegenis. Stipriausias elektromagnetinis laukas susidaro maždaug 5 centimetrų spinduliu apie telefono anteną, o didžiausia radiacijos dalis gali susigerti į odą net iki 1 centimetro! Esant budėjimo režimui telefonas skleidžia palyginti mažą radiaciją, kuri praktiškai nepastebima.
Australijos, Švedijos, Norvegijos bei JAV šalyse atlikti tyrimai patvirtino, jog mobilieji telefonai turi neigiamą įtaką vartotojų sveikatai. Dažniausi nusiskundimai - atsiradę galvos skausmai ir svaigimas, klausos pakitimai, paraudusi kaklo ir veido oda, niežtinčios ir įkaitusios ausys, padidėjęs nuovargis ir kt. Tokius negalavimus ryškiau jautė tie, kurie mobiliuoju telefonu per parą naudojosi ilgiau nei valandą. Minėti simptomai, anot respondentų, buvo laikini: atsirasdavo pokalbio metu ir išnykdavo per kelias valandas.
Štai keli patarimai, kaip saugiai naudotis mobiliuoju telefonu:
1. Mobilųjį telefoną laikyti kuo toliau nuo kūno (mažiausiai 30-50 cm atstumu).
2. Nesinešioti telefono švarko kišenėje, prie diržo, nes sveikatai pavojingi elektromagnetiniai spinduliai sklinda ne tik pokalbio metu. Na, o laikant telefoną kelnių kišenėje ar prie diržo gali sutrikti lytinė funkcija, iškilti grėsmė vaisingumui, padidėja apsigimimų rizika.
3. Pokalbio trukmė turėtų būti kiek įmanoma trumpesnė.
4. Tie asmenys, kurie turi implantuotus širdies veiklos stimuliatorius, mobiliaisiais telefonais turi naudotis ypač atsargiai, geriausia - tik pasitarus su prižiūrinčiu gydytoju. Tokiems asmenims jokiu būdu negalima telefono nešiotis vidinėje švarko kišenėje.
5. Nerekomenduojama mobiliaisiais telefonais naudotis vaikams ir paaugliams, nes jaunas organizmas yra mažiau atsparus neigiamam išorės poveikiui.