Per mišias prie lūpų kunigo keliama vyno taurė, o už šventoriaus vartų stovintis jo automobilis, prie kurio vairo dvasininkas dažnai sėda vos baigęs aukoti mišias. Ar tokia situacija Lietuvoje ką nors stebina?
Išgirdę tokį klausimą, Lietuvos kunigai tik šypsojosi ir neigiamai lingavo galva. "Nuo gurkšnio mišių vyno nė vienas kunigas neapsvaigs ir jokių baimių dėl vairavimo išgėrus mums nekyla", - tikino žurnalistų kalbinti dvasininkai. Tad kiekgi vyno įpilama į auksu tviskančią mišių taurę, kad net kelis kartus per dieną ją pakėlęs kunigas gali drąsiai sėsti prie automobilio vairo? "Labai nedaug, gal 10-15 gramų. Tik tiek, kiek galima išgerti vienu gurkšniu, nepaliekant vyno taurėje. Kartais vyno net visai negeriama: tik priimama į jį pamirkyta komunija. Be to, eucharistijai naudojamas natūralus vynas kalbant maldą atskiedžiamas vandeniu, nes iš Kristaus kūno išbėgo vynas ir vanduo. O mišių per dieną kunigas neaukoja itin daug - tik vienas ar dvejas.
Tik išskirtiniais atvejais leidžiama per vieną dieną aukoti trejas mišias. Tad eucharistija mūsų prie kritinės ribos tikrai neprives", - kalbėjo Alytaus šventojo Benedikto gimnazijos direktoriaus padėjėjas sielovadai kunigas Miroslavas Dovda.
Kunigų Lietuvoje labai trūksta, ypač - Žemaitijoje, ir jiems per dieną tenka aplėkti keletą parapijų, atlaikyti ne vienas mišias. Todėl atsiranda šiokio tokio pavojaus, kad sustabdžius policijai, alkoholio tikrintuvas kokią promilės dalelę kunigo kraujyje galėtų ir užfiksuoti. Laimei, pas mus Lietuvoje vairuotojus drausminantys įstatymai nėra tokie griežti. "Nedidelė (0,4 promilės) alkoholio koncentracija kraujyje yra leidžiama: vargu ar kunigas, net ir kelias mišias paaukojęs, tiek pripūstų", - svarstė Alantos ir Skiemonių parapijas aptarnaujantis kunigas klebonas Sigitas Sudentas. Jis pasakojo, kad tomis dienomis, kai jam pačiam tenka paeiliui aukoti mišias Alantoje ir Skiemonyse, į eucharistijos taurę jis pila labai nedaug vyno. Tačiau juk būna ir tokių dienų, ypač - šeštadieniais, kai kunigui mirusiųjų intencija tenka aukoti ir po trejas ketverias mišias, o jei prireikia, dalyvauti ir laidotuvėse? "Tokiais atvejais išties kunigui gali kilti keblumų, - lyg juokais, lyg rimtai kalbėjo S. Sudentas. - Mišių vynas nėra stiprus. Į eucharistijos taurę turi būti pilama gero vynuogių vyno ir įlašinama vandens. Vynas simbolizuoja Kristaus dieviškumą, vanduo - Kristaus žmogiškumą, todėl vyno negalima skiesti, bet tik įlašinama šventinto vandens", - aiškino Alantos parapijos klebonas.
Į eucharistijos taurę pilama tiek vyno, kiek kunigui atrodo tinkama: tikslaus mato nėra. Tik kalėdodami kunigai gali lengviau atsipūsti: neretai patalkinti jiems - automobiliu pavežti - pasisiūlo patys parapijiečiai. Beje, praėjusiais metais Vatikane patvirtintas "Ganytojiškos globos kelyje vairuotojo dekalogas". Vairavimas neblaiviam jame traktuojamas kaip sunki nuodėmė, kurios būtina vengti, o nusidėjus - išpažinti.
Lietuvos policijos Eismo priežiūros tarnybos viršininkas Saulius Skvernelis teigia, kad neblaivūs kunigai prie vairo įkliūva labai retai - tai pavienės išimtys. "Šios profesijos žmonės labai padeda drausmindami vairuotojus. Jie - eismo priežiūros pareigūnų talkininkai, o ne ramybės drumstėjai. Nuo skaudžių nelaimių niekas neapsaugotas, bet jei Lietuvoje būtų tik tokios problemos, kokias sukelia vairuojantys kunigai, galėtume sakyti, kad bėdų nėra," - pabrėžė S. Skvernelis.