• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar buvo popiežė Joana?

Pirmadienį vėl visų katalikų žvilgsniai ir mintys nukryps į Vatikaną. Čia, Siksto koplyčioje, daugiau kaip po 26 metų pertraukos bus sprendžiama, kas taps 264-uoju Katalikų Bažnyčios vadovu. Popiežių, tikriausiai iš savo tarpo, rinks 115 kardinolų. Iš viso šiuo metu rinkimų teisę turi 117 kardinolų, tačiau du serga ir į Vatikaną neatvyko. Nors sakoma, kad taisyklės nereglamentuoja, kad popiežius būtinai turi būti kardinolas, tačiau nuo 1389 metų popiežiais iki gyvos galvos renkami tik kardinolai.

REKLAMA
REKLAMA

Lenkai stumiami iš Vatikano

Šventosios kardinolų kolegijos nariai šiomis dienomis ramiai ruošiasi konklavai ir atsiribojo nuo bendravimo su žiniasklaida. Kardinolas A. J. Bačkis prieš išvykdamas į konklavą kalbėjosi su Eltos žurnalistais ir sakė, kad sprendimą dėl naujojo popiežiaus priims tik po ilgos maldos, įsiklausęs, ką jam patars Šventoji Dvasia. "Mes tikime, kad Jono Pauliaus II įpėdinį katalikai pamils, kaip mylėjo popiežių Joną Paulių II, - sakė A. J. Bačkis. - Šventajam Tėvui teks našta suvokti, kokia įvairi Dievo tauta, kokia skirtinga tikinčiųjų padėtis įvairiuose kraštuose".

REKLAMA

O kas gi taps tuo naujuoju Šventuoju Tėvu? Kadangi kardinolai tyli, žurnalistai priversti prognozuoti patys. Ir ne tik žurnalistai. Prognozuoja ir bukmekeriai - Anglijoje siūloma lažintis, kas taps popiežiumi. Kol kas lyderis - Milano arkivyskupas D. Tetamanzis. Lietuvos lažybų bendrovės lažintis dėl popiežiaus nesiūlo. Šiuo metu didžiausia pasaulio katalikiška valstybė yra Brazilija, kurioje 133 milijonai tikinčiųjų. Daug jų ir Meksikoje, Kolumbijoje, Argentinoje bei kitose Lotynų Amerikos šalyse. Lotynų Amerikoje gyvena beveik pusė - 43,6 procento - visų katalikų. Europai tenka 27,1, Afrikai - 11,4 ir Azijai - 10,4 procento. Tačiau kardinolų skaičius neatitinka tikinčiųjų pagal šalis skaičiaus. Europos kardinolų grupėje - 58 kardinolai, Lotynų Amerikos - tik 18. Vien italų - per 20. Iš viso Italijoje daugiau kaip 40 kardinolų, bet dalis jų vyresni nei 80 metų ir jau neturi balsavimo teisės. Nuo 1523 iki 1978 metų visi popiežiai buvo italai. 1978 metais išrinkus lenką K. Voitylą, kuris pasivadino Jonu Pauliu II, italų dominavimui buvo suduotas smūgis. Prieš kelerius metus popiežius paskyrė net 44 naujus kardinolus, iš kurių tik 7 buvo italai. Tad kardinolai dabar kaip niekad plačiai atstovauja visiems pasaulio regionams.

REKLAMA
REKLAMA

Tai gal ir nelabai patiko italams, kurie mirus lenkų kilmės popiežiui Jonui Pauliui II iš karto pakėlė galvas. Jau pačią pirmą dieną žurnalistai, dirbantys Vatikane, pranešė, kad tuoj po popiežiaus mirties nustota pranešimus versti į lenkų kalbą. Italijos spaudoje jau pasirodė ne vienas straipsnis apie lenkiškąją aplinką Vatikane, apie lenkus rašoma būtuoju laiku ir su pasitenkinimu. Šiuo metu lenkų kardinolai nėra minimi tarp kandidatų, ir atrodo, neatliks esminio vaidmens per konklavą. Artimiausias mirusio popiežiaus bendražygis, jo asmeninis sekretorius arkivyskupas S. Dzivišas irgi jau išvyko iš Vatikano. Tokia buvo Jono Pauliaus II valia - po popiežiaus mirties jo sekretorius turi išvykti iš pontifiko apartamentų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir popiežiai nėra šventi

Popiežius (papa) yra Katalikų Bažnyčios ir Vatikano valstybės vadovas. Popiežių sąrašą 67 metais pradeda apaštalas Petras. Popiežiaus valdžia Bažnyčioje ir Vatikano valstybėje faktiškai neribota, tad išrinkti reikia patį vertingiausią. O Bažnyčios istorijoje būta visko. Bažnyčios priešininkai visada pamini Aleksandrą VI, dar žinomą kaip Bordžija. Pati Bažnyčia pripažįsta, kad šiam pontifikui buvo būdinga nesąžiningumas, piktnaudžiavimas tarnyba, amoralumas. Savo sūnums Aleksandras VI išdalijo vyskupystes, o pats labiausiai mėgdavo dalyvauti orgijose. Per 11 valdymo metų (1492 - 1503) Bordžija mėgavosi tūkstančiais orgijų. Panašus buvo ir Benediktas IX, Baltazaras Koza. Už Baltazarą balsavę kardinolai neatsižvelgė į jo moralinius principus, tad šis ir leido dieneles mylėdamas vienuoles. Kartais per naktį ir po kelias.

REKLAMA

Popiežė Joana

Taip jau atsitiko, kad popiežiumi buvo ir moteris. Leidykla "Alma Litera" yra išleidusi labai įdomią anglų filologijos profesorės Donos Wolfolk Kros knygą "Popiežė Joana". Tai septynerių metų kruopščių istorinių tyrinėjimų vaisius. Profesorė rašo, kad net iki XVII amžiaus vidurio Joanos popiežystė buvo plačiai žinomas ir visų pripažįstamas faktas. XVII amžiuje Katalikų Bažnyčia, pradėjusi kovą su protestantizmu, ėmė naikinti Bažnyčiai nepriimtinus dokumentus apie Joaną.

REKLAMA

Šiandien Katalikų Bažnyčia turi du pagrindinius argumentus, neigiančius Joanos popiežystę: nesą jokių rašytinių dokumentų, mininčių ją, ir nepakanka laiko jos pontifikatui, prisiminus Joanos pirmtako Leono IV mirties datą ir įpėdinio Benedikto II valdymo pradžią.

"Šiandien Bažnyčia teigia, kad Joana - išmonė protestantų, troškusių atskleisti popiežių nedorybes, - rašo profesorė. - Tačiau Joanos istorija žinoma keliais šimtmečiais anksčiau, negu gimė Martynas Liuteris. Dėl jos skulptūros, stovėjusios Sienos katedroje iki 1601 metų, niekas nekėlė pretenzijų. Tik popiežiaus Klemento VIII įsakymu ji staiga "pavirto" popiežiaus Zacharijo biustu. Nuodugniai patikrinus popiežių dokumentus, popiežius Jonas XX ėmė vadintis Jonu XXI - tuo jis oficialiai pripažino Joanos, kaip Jono VIII, popiežystę".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ginčai gali tęstis iki begalybės, bet yra vienas šalutinis įrodymas, vargiai bepaaiškinamas, jei niekada nebūtų buvę popiežiaus-moters. Tai patikros krėslas, naudotas beveik 600 metų per popiežiaus rinkimus. Kiekvienas po Joanos išrinktas popiežius sėsdavosi ant "sella stercoraria" (pažodžiui - "išvietės sėdynė") su skyle viduryje nelyginant tualete ir būdavo apžiūrimos genitalijos, įrodančios jo vyrystę. Po patikros iškilmingai būdavo paskelbiama susirinkusiems žmonėms: "Mas nobis nominus est" - "Mūsų išrinktasis - vyras". Tik po to popiežiui įteikdavo šv. Petro raktus. Net Aleksandras Bordžija buvo priverstas patirti tą išbandymą, nors rinkimų metu žmona buvo jam pagimdžiusi keturis sūnus.

REKLAMA

Turime popiežių

Popiežius bus renkamas slaptu balsavimu. Rinkimai vyks tol, kol kažkuris kandidatas surinks du trečdalius kardinolų balsų. Suskaičiavus biuletenius, jie bus sudeginti. Jei popiežius išrinktas, deginant pridedama specialių medžiagų ir iš kamino surūksta baltas dūmas, o jei ne - dūmas būna juodas ir kardinolai vėl balsuoja. Išrinkus popiežių kardinolas dekanas iš Šv. Petro bazilikos balkono praneša: "Habemus papam" - "Turime popiežių".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų