Šeštadienį diplomatas ir valstybės saugumo karininkas Vytautas Pociūnas (48 m.) iškilmingai palaidotas Vilniuje, Jeruzalės kapinaitėse. Laidotuvių dieną žuvusiojo šeima paprašė žiniasklaidos "nekurti įvairių, neretai mus žeidžiančių versijų apie jo tragišką žūtį". Vis dėlto laikraščiai pilni spėlionių apie tai, kas gi atsitiko Baltarusijoje.
Iššūkis valstybei
Lietuvos generalinio konsulato Gardine ministras patarėjas, Lietuvos valstybės saugumo karininkas V.Pociūnas žuvo trečiadienio naktį Bresto mieste tarnybinės komandiruotės metu. Diplomato kūnas rastas prie viešbučio "Inturist" pastato. Įtariama, kad V.Pociūnas iškrito per daugiaaukščio pastato langą. Neabejojama, jog V. Pociūnas per viešbučio kambario langą iškrito dar būdamas gyvas. Manoma, kad jo mirties priežastis - kaklo slankstelio lūžis.
"Jokiais valstybės paslapties argumentais visuomenės noro žinoti tiesą šį kartą numaldyti nepavyks. Lietuvos žmonės privalo išgirsti, kieno auka Baltarusijoje tapo valstybei ištikimai tarnavęs pareigūnas", - rašo "Lietuvos rytas". Skiltyje, kuri paprastai atspindi redakcijos poziciją, pabrėžiama, kad "jei atmesime tikrai mažai tikėtiną nelaimingo atsitikimo versiją, V.Pociūno mirtis - kruvinas iššūkis mūsų valstybei. Valstybė, kaip ir kiekvienas doras jos pilietis, negalės jaustis saugiai, kol nebus aišku, kas mums metė tą iššūkį".
Laikraštis primena, kad šiemet kovo mėnesį savo bute Gardine rastas sumuštas Lenkijos konsulato darbuotojas. Diplomatas vėliau mirė taip ir neatgavęs sąmonės, jo mįslinga žūtis neištirta.
Liepą baltarusių pareigūnai, nepaisydami tarptautinių normų, atliko kratą Latvijos diplomato bute ir apkaltino pornografijos platinimu.
"Lietuvos rytas" atkreipia dėmesį į tai, kad Baltarusijoje išpuolių aukomis tapę ES diplomatai - iš šalių, kurias Minskas įvardija kaip savo priešes. Latvija, Lietuva ir Lenkija aktyviai dalyvauja formuodama ir įgyvendindama ES politiką Minsko atžvilgiu. O ši politika Minske kone viešai vadinama imperialistiniu sąmokslu A.Lukašenkos valdžiai nuversti.
"Todėl natūralu, kad mįslingas itin profesionaliu VSD darbuotoju laikyto V.Pociūno "skrydis" iš devintojo viešbučio "Inturist" aukšto atrodo kaip dar viena tos pačios grandinės dalis", - rašo "Lietuvos rytas".
Laikraštis pažymi dar vieną keistą sutapimą - žuvęs Lenkijos diplomatas, kaip ir V.Pociūnas, dirbo konsulate Gardine ir netgi ėjo jame tokias pat pareigas. "Ar jie kažkaip buvo susiję ir profesinėje veikloje, kol kas neaišku. Bet tikrai būtų sunku patikėti, kad ypač aukštai, kaip dabar paaiškėjo, vertinamas valstybės saugumo karininkas į tokią šalį kaip Baltarusija būtų siųstas vien užtikrinti konsulato informacinio bei fizinio saugumo", - teigia "Lietuvos rytas".
Tyrimas užtruks
Baltarusijos vyriausybinė naujienų agentūra BELTA paskelbė, esą baltarusių teismo medicinos ekspertai V.Pociūno organizme aptiko 1,9 promilės alkoholio. V.Pociūną buvęs kolegos apibūdina kaip ypač retai ir saikingai vartojusį alkoholį. Kad vyrai gėrė patvirtino ir kartu su V. Pociūnu buvę Lietuvos konsulas Gardine Dainius Trinkūnas ir juos atvežęs vairuotojas. Vyrai alkoholiu vaišinosi ne tik Pociūno kambaryje, bet ir bare.
Vilniaus morgo vedėjas Jonas Paliulis irgi teigia, kad Vytautas Pociūnas prieš mirtį vartojo alkoholį. Kaip dienraščiui "Lietuvos žinios" sakė J.Paliulis, iš pirminės apžiūros nekyla abejonių, kad V.Pociūnas mirė nuo vidaus organų sužalojimo iškritus iš devinto aukšto. Pasak eksperto, tikslūs sužalojimai gali paaiškėti tik po mėnesio ar net dviejų, kai paimti mėginiai bus nuodugniai ištirti.
Abejonės
Kai kurie politikai Lietuvoje neatmeta ir versijos, kad tai galėjo būti politinė žmogžudystė, kad patyręs Valstybės saugumo departamento karininkas galėjęs tapti Baltarusijos specialiųjų tarnybų auka. Todėl dabar dar aiškinamasi ar diplomatas negalėjo būti apnuodytas klofelinu. Šie beskoniai ir bekvapiai vaistai gerai tirpsta alkoholyje ir suveikia po 10 minučių.
Vytautas Landsbergis, europarlamentaras:
"Baltarusijos pateikiama įvykio versija kelia abejonių dėl to, kad toje šalyje nėra nepriklausomos teisėsaugos. Sunku įsivaizduoti, kad toks rimtas ir atsakingas žmogus, koks buvo V.Pociūnas, elgtųsi kaip nors kvailai ir neprotingai, rizikuotų gyvybe sėdėdamas ant palangės devintame aukšte ar panašiai, kaip aiškina Baltarusijos teisėsauga. Tai yra visiškai neįsivaizduojamas dalykas. Labai galimas dalykas, kad V.Pociūnas tapo taikiniu dėl keršto už sužlugdytą Pakso-Borisovo operaciją. Vieną norėta padaryti Prezidentu, kitą - saugumo generolu. Rusijos specialiosios tarnybos šią operaciją rengė ir labai stipriai rėmė. Visai natūralu, turint galvoje tos šalies kultūrą, kad kerštas jai nėra svetimas".
Algis Kašėta, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pavaduotojas:
"Viena vertus, iš tikrųjų būtų sunku patikėti, kad kaimyninėje šalyje specialiosios tarnybos galėtų imtis tokių drastiškų veiksmų prieš mūsų diplomatą ir ryžtųsi jį nužudyti, tačiau abejonių vis dėlto atsiranda - Baltarusijoje yra dingęs ne vienas visuomenės veikėjas, politikas, kritikavęs valstybės vadovą ir santvarką, režimą. Tad tikrai negali būti tikras, kad šiuo atveju to negalėjo būti".
V.Pociūnas - jau antras nepriklausomos Lietuvos diplomatas, paslaptingomis aplinkybėmis žuvęs užsienyje. 1995-ųjų gegužės pradžioje Gruzijoje mįslingomis aplinkybėmis avarijoje žuvo Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijoje (ESBO) dirbęs Lietuvos diplomatas, ministro patarėjas Antanas Nesavas.
Kaip rašo "Lietuvos žinios", pasak A.Nesavo giminaičių, jiems iki šiol neaišku, ar diplomato mirtis tebuvo nelaimingas atsitikimas, ar iš anksto gerai suplanuota specialiųjų tarnybų ataka prieš Lietuvą ir Vakarus.