Seimo seniūnų sueiga trečiadienį nusprendė, jog Seimo specialiosios tyrimo komisijos išvados dėl kaltinimų prezidentui Rolandui Paksui pagrįstumo ir rimtumo bus pateiktos ketvirtadienį popietiniame plenariniame posėdyje.
Seimo pirmininko pirmojo pavaduotojo Česlovo Juršėno teigimu, komisijos išvadų pateikimui skirtos trys valandos, kadangi prognozuojama, jog jos gali sudaryti nuo 100 iki 150 puslapių.
"Darbotvarkėje mes užplanavome tris valandas išvadų skaitymui", - BNS sakė Č.Juršėnas.
Komisija savo išvadas planuoja patvirtinti trečiadienį po pietų arba ketvirtadienį ryte. Išvadai patvirtinti reikia ne mažiau kaip pusės visų komisijos narių balsų. Iš viso komisijoje yra 12 narių.
Pagal patvirtintą išvadą komisija turi parengti nutarimo projektą ir šiuos dokumentus įteikti Seimo pirmininkui, o pastarasis juos teikti svarstyti artimiausiame parlamento posėdyje.
Padariusi išvadą, kad yra pagrindo pradėti apkaltos procesą Seime, komisija turės suformuluoti konkrečius kaltinimus prezidentui.
Savo tyrime ji rėmėsi 86 apkaltos iniciatorių teikimu, kuriame prezidentas yra kaltinamas šiurkščiai pažeidęs Konstituciją ir sulaužęs duotą priesaiką pagal šešis punktus.
Neoficialiai duomenimis, komisija pagrįstais ir rimtais gali pripažinti nuo trijų iki visų šešių kaltinimų. Anksčiau vienas komisijos narių BNS teigė, jog daugiausia abejonių kelia kaltinimas prezidentui dėl aplaidaus savo pareigų vykdymo neužkirtus kelio savo patarėjų piktnaudžiavimui.
Komisijos išvadoje turi būti išdėstyta kaltinimo esmė, nustatyti faktai ir įrodymai, asmens, kuriam taikoma apkalta paaiškinimai.
Tiek prezidentas, tiek ir jo advokatai komisijai pateikė paaiškinimus raštu, tačiau prezidentas atsisakė jai liudyti žodžiu.
Komisija taip pat turi paskirti, kas jos vardu palaikys kaltinimą ir atliks kaltintojo funkciją Seime apkaltos proceso metu. Komisija gali paskirti iki 7 kaltintojų - Seimo narių.
Komisijai nutarus, jog yra pagrindo pradėti apkaltą, Seimas ketvirtadienį turės atlikti tvarkomuosius veiksmus apkaltai pradėti: priimti nutarimą pradėti apkaltos procesą, ne vėliau kaip po 15 dienų nuo nutarimo priėmimo apsispręsti dėl apkaltos pradžios datos ir numatyti posėdžių tvarkaraštį, pakviesti apkaltos procesui pirmininkauti Aukščiausiojo Teismo pirmininką ar kitą šio teismo teisėją.
Seimas taip pat turės paprašyti Konstitucinio Teismo (KT) išvados, ar prezidentas savo veiksmais šiurkščiai pažeidė Konstituciją.
Prognozuojama, jog balsavimas Seime dėl prezidento nušalinimo gali įvykti balandį. Jei R.Paksas būtų nušalintas, pirmalaikiai naujo prezidento rinkimai vyktų birželį.
BNS