Juridinė konsultacija
Laikraščio skaitytoja Izolda P. iš Ukmergės rašo, jog vasario 8 dieną teismas iš vienos bendrovės jai priteisė 700 litų. Po dviejų savaičių moteris kreipėsi į antstolių kontorą prašydama išieškoti šiuos pinigus. Laikas bėga, tačiau ji kol kas gavo tiktai 291 litą. Laiško autorė prašo paaiškinti, kaip vykdomas išieškojimas, bei patarti, kur kreiptis, kad šis procesas suaktyvėtų?
Advokato Aido Venckaus teigimu, antstolis, gavęs vykdomąjį dokumentą, per tris dienas, o skubaus vykdymo atvejais - nedelsdamas, patikrina, ar nėra akivaizdžių kliūčių vykdomajam dokumentui priimti ir vykdymo veiksmams pradėti. Jeigu atsiranda kliūčių, antstolis atsisako šį dokumentą priimti ir grąžina jį pateikusiam asmeniui, nurodydamas grąžinimo priežastis. Vykdomuosius veiksmus antstolis turi pradėti: skubaus vykdymo bylose - ne vėliau kaip kitą dieną po vykdomojo dokumento priėmimo, kitose bylose - ne vėliau kaip per penkias dienas nuo vykdomojo dokumento priėmimo vykdyti. Priėmęs vykdomąjį dokumentą antstolis gali iškviesti skolininką ir išieškotoją, išaiškinti jiems jų teises ir pareigas, išklausyti jų pasiūlymus dėl vykdomojo dokumento vykdymo, įteikti skolininkui raginimą vykdyti sprendimą, užklausti reikiamus asmenis dėl skolininko turto ir atlikti kitus parengiamuosius veiksmus, reikalingus operatyviam ir efektyviam išieškojimui. Raginimas įvykdyti sprendimą yra dokumentas, kuriuo antstolis praneša skolininkui apie tai, kad yra pateiktas vykdyti vykdomasis dokumentas ir kad jeigu šiame dokumente nurodyti veiksmai per antstolio nustatytą terminą nebus įvykdyti, bus pradėta priverstinio vykdymo procedūra. Tais atvejais, kai yra pavojus, kad skolininkas gali turtą paslėpti, antstolis turi teisę, įteikęs ar išsiuntęs raginimą, areštuoti skolininko turtą. Jeigu vykdomajame dokumente įvykdymo terminas nenustatytas, antstolis skolininkui įvykdyti sprendimą paskiria 10 dienų, skaičiuojant nuo raginimo įteikimo dienos. Jeigu įstatymuose ar vykdomajame dokumente nurodyti įvykdymo terminai, raginimas nesiunčiamas ir antstolis, pasibaigus nurodytam sprendimo įvykdymo terminui, iš karto pradeda priverstinio vykdymo veiksmus. Vykdydamas išieškojimą iš skolininko darbo užmokesčio ar kitų pajamų, antstolis skolininko darbdaviui ar kitam išmokančiam asmeniui pateikia vykdomąjį dokumentą. Įmonės, įstaigos, organizacijos, kiti darbdaviai privalo antstolio reikalavimu ir per jo nustatytą terminą pateikti duomenis apie tai, ar skolininkas pas juos dirba ir koks yra jo mėnesinis darbo užmokestis. Iš skolininkui priklausančio darbo užmokesčio ir jam prilygintų išmokų bei davinių dalies, neviršijančių Vyriausybės nustatytos minimalios mėnesinės algos (430 litų), išskaitoma pagal vykdomuosius dokumentus, kol bus visiškai padengtos išieškomos sumos.
Konkrečiu atveju laiško autorė turėtų pati aktyviau bendradarbiauti su antstoliu, domėtis, ar minėta įmonė vykdo veiklą, gauna pajamų ir kodėl nemoka skolos. Išieškojimo procesas - tai glaudus išieškotojo bendradarbiavimas su antstoliu.