Juridinė konsultacija
Laikraščio skaitytoja Danutė M. iš Šiaulių rašo, jog jos motina 30 metų gyveno su patėviu. Visą turtą (butą, sodą, garažą, automobilį) jie įgijo būdami santuokoje. Be to, mama savo vardu turėjo indėlį banke, taip pat iki šiol neišmokėtą indėlį už jos tėvų sunaikintą turtą. Būdama gyva motina parašė testamentą, kuriame nurodė, jog visą savo turtą, kur jis bebūtų ir iš ko susidėtų jos mirties dieną, taip pat ir butą, po savo mirties palieka dukrai - laiško autorei. Motinai mirus, moteris pateikė reikalingus dokumentus palikimui gauti. Laiško autorė norėtų sužinoti, kokia palikimo dalis jai priklauso, ką reiškia pasakymas - "teisė į privalomąją palikimo dalį"?
Advokatas Aidas Venckus paaiškino, jog Civilinis kodeksas numato, kad kiekvienas fizinis asmuo gali testamentu palikti visą savo turtą arba jo dalį (neišskiriant ir įprastinio namų apstatymo bei apyvokos reikmenų) vienam ar keliems asmenims, kurie yra arba nėra įpėdiniai pagal įstatymą, taip pat valstybei, savivaldybėms, juridiniams asmenims. Laiško autorei būtent testamentu paliktas visas mamos turtas. Kadangi palikėja ir jos vyras šį turtą įgijo būdama santuokoje, jis yra bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė. Dėl to, prieš gaudama paveldėjimo liudijimą, laiško autorė turi kreiptis į teismą arba į notarą dėl nuosavybės teisės liudijimo išdavimo, tai yra dėl dokumento, kuriame būtų nustatyta laiško autorės motinai priklausiusi turto dalis.
Civilinis kodeksas taip pat reglamentuoja teisę į privalomąją palikimo dalį. Tai reiškia, jog palikėjo vaikai (įvaikiai), sutuoktinis, tėvai (įtėviai), kuriems palikėjo mirties dieną reikalingas išlaikymas, paveldi, nepaisant testamento turinio, pusę tos dalies, kuri kiekvienam iš jų tektų paveldint pagal įstatymą (privalomoji dalis), jeigu testamentu neskirta daugiau. Nustatant privalomosios dalies dydį, atsižvelgiama į paveldimo turto vertę, įskaitant įprastinio namų apstatymo ir apyvokos reikmenų vertę. Paveldint pagal įstatymą pirmosios eilės įpėdiniai lygiomis dalimis yra palikėjo vaikai (įvaikiai) ir palikėjo vaikai, gimę po jo mirties; antrosios eilės - palikėjo tėvai (įtėviai), vaikaičiai. Palikėją pergyvenęs sutuoktinis paveldi pagal įstatymą arba su pirmosios ar su antrosios eilės įpėdiniais (jeigu jų yra).