"Mano labai silpnos kraujagyslės, - rašo Lina, nenurodžiusi gyvenamosios vietos. - Greitai susiformuoja kraujosruvos, dažnai iš nosies bėga kraujas. Kaip kraujagysles sustiprinti?"
Jums reikia kreiptis į šeimos gydytoją ir paprašyti, kad parašytų siuntimą atlikti kraujo tyrimą bei kraujo krešėjimo laiko nustatymą - tik gavus šių tyrimų atsakymus bus aišku, kokių sveikatos problemų turite ir koks gydymas reikalingas. Dėl dažno kraujavimo iš nosies reikėtų konsultuotis su otorinolaringologu. Na, o kraujagyslėms sustiprinti labai tinka žemės riešutai.
Apie "gerąjį" ir "blogąjį" cholesterolį
"Labai mėgstu jūsų laikraštį už tai, kad spausdinate reikalingas ir naudingas gydytojo konsultacijas, - rašo Janina iš Plungės. - Šįkart norėčiau plačiau pasiskaityti apie "gerąjį" ir "blogąjį" cholesterolį. Gal galėtumėte parašyti, kokius maisto produktus reikėtų vartoti, kad "blogojo" cholesterolio kiekis organizme nedidėtų ar net mažėtų".
Cholesterolis - tai minkšta, į vašką panaši medžiaga. Jos yra visame kūne, visose jo dalyse. Tai kraujo srove pernešama ląstelių, vitaminų ir hormonų statybinė medžiaga.
Cholesterolio šaltiniai yra du: jis sintetinamas kepenyse ir gaunamas suvalgius gyvulinės kilmės produktų (mėsos, kiaušinių, pieno produktų ir kt.). Cholesterolis kraujyje gali viršyti normą (norma - iki 5,2 mmol/litre) dėl padidėjusio jo ar riebalų suvartojimo su maistu, dėl sumažėjusio fizinio aktyvumo ar dėl ligų, pavyzdžiui, cukrinio diabeto, inkstų, kasos ar kepenų patologijos, skydliaukės hipofunkcijos, STH hormono trūkumo ir kt.
Cholesterolį perneša lipoproteidai. Jie pagal tankį skirstomi į mažo tankio lipoproteidus, arba "bloguosius", tai yra kaupiančius cholesterolį vainikinėse arterijose, ir didelio tankio lipoproteidus, arba "geruosius", tai yra pašalinančius cholesterolį nuo arterijų sienelių ir nugabenančius jį atgal į kepenis. Kepenyse cholesterolis paverčiamas tulžies rūgštimis ir pašalinamas iš organizmo. "Gerasis" cholesterolis nuolat konkuruoja su "bloguoju" cholesteroliu.
Norint, kad cholesterolio koncentracija kraujyje būtų normali, reikia pasirinkti tinkamą maistą - tokį, kuris turi mažai riebalų, sočiųjų riebalų ir cholesterolio. Ruošiant mėsą geriau nupjauti ant jos esančius lašinukus; vietoj mėsos geriau valgyti žuvį, vištieną, kalakutieną, ankštines daržoves, kuo liesesnius pieno produktus; kepdami vartokite kuo mažiau riebalų, o aliejų, kuriame jau vieną kartą buvo kepama, geriau išpilkite lauk; stenkitės kuo mažiau vartoti sviesto, margarino, majonezo ir grietinės; atsisakykite patiekalų iš inkstų ir kepenų; ribokite kiaušinius ir alkoholį. Labai svarbus faktorius - fizinis aktyvumas, normalaus kūno svorio palaikymas. Nustatyta, jog laikantis sveiko gyvenimo būdo ir tinkamos mitybos, cholesterolio kiekį kraujyje galima sėkmingai sureguliuoti.
Vaistažolės - nuo įvairių ligų
Janina iš Plungės dar nori sužinoti apie vaistažolių naudą organizmui.
Nuo senų laikų žinoma, jog vaistažolių arbatos - puikus vaistas tiek gerai savijautai palaikyti, tiek daugelio ligų profilaktikai, tiek ir jau sunegalavus.
Vaistinėse šiuo metu yra platus vaistažolių ir jų mišinių pasirinkimas. Tačiau tai nereiškia, kad šiuos preparatus reikia pirkti ir vartoti vien dėl to, jog jie kažkam padėjo, pagydė. Nors vaistažolės tinka nuo įvairiausių susirgimų, kai kurios iš jų ligoniui gali sukelti šalutinį poveikį, pavyzdžiui, sumažinti ar padidinti kraujo spaudimą, sukelti rėmens ėdimą, iššaukti tulžies akmenligės priepuolį ir panašiai. Todėl prieš gydymąsi vaistažolėmis reikėtų pasitarti su savo gydytoju.
Beje, vaistingųjų augalų galima prisirinkti ir patiems. Vaistažoles reikia rinkti švariose vietose, kuo toliau nuo greitkelių, automagistralių. Nuo peršalimo, gripo labai tinka liepžiedžiai, čiobreliai, nuo šlapimtakių ligų - bruknių lapai, regėjimą gerina akišvietė, mėlynės, o karštį efektyviai sumažina avietės (tinka ir džiovinti jų lapai bei stiebeliai su uogomis).
Vaistai gali "susipjauti"
"Sergu širdies aritmija, vartoju vaistus "Kordaron", - rašo Vytautas V. iš Ukmergės. - Pažįstama slaugytoja patarė dar susileisti ir strofantino. Noriu pasitikslinti, ar galima vartoti kordaroną kartu su strofantinu?"
Kardiologai šių vaistų kartu vartoti nerekomenduoja - galimos šalutinės reakcijos, gresia ligonio būklės pablogėjimas.
"Sodra" - teisi
"Gyvename dviese su motina - visiškos negalios pirmosios grupės invalide, - rašo Jonas P. iš Kėdainių. - Aš irgi esu invalidas (trečioji invalidumo grupė), gaunu 196 litų invalidumo pensiją. Ar man gali būti pripažinta motinos slauga, kad "Sodra" skaičiuotų ir darbo stažą? Kreipiausi į "Sodros" Kėdainių skyrių ir gavau atsakymą, jog tokia galimybė atsirastų tik tuomet, jei aš neturėčiau jokių pajamų. Noriu paklausti, ar tai tiesa?"
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministrės įsakymo "Dėl asmens, slaugančio visiškos negalios invalidą, draudimo valstybinei socialinio draudimo bazinei pensijai tvarkos patvirtinimo" (2000 03 01, Nr. 22) bendrųjų nuostatų ketvirtajame punkte yra nurodyta, jog asmuo, slaugantis visiškos negalios invalidą, yra draudžiamas valstybės lėšomis, jei per slaugymo laikotarpį jis neturi draudžiamųjų pajamų ar negauna jam priklausančios valstybinės socialinio draudimo pensijos, valstybinės ar šalpos (socialinės) pensijų. Jei asmuo vienu metu įgyja teisę į kelis draudimus valstybės lėšomis, įmokos už jį mokamos tik vienai socialinio draudimo bazinei pensijai gauti.
Kai trūksta kasos fermentų
"Man diagnozavo lėtinį pankreatitą, - rašo Zenonas A. iš Alytaus. - Noriu sužinoti, dėl kokių priežasčių ši liga išsivysto?"
Lėtinis pankreatitas (kasos fermentų nepakankamumas) dažniausiai neturi aiškių simptomų - ligonis tik skundžiasi, kad nevirškina ar blogai virškina skrandis, kartais jaučia maudžiančius skausmus po kairiuoju šonkaulių lanku, gali sumažėti svoris.
Dažniausia šios ligos išsivystymo priežastis - nesaikingas alkoholio vartojimas. Tiesa, lėtinį pankreatitą gali sukelti ir kasos latako susiaurėjimas bei įgimti latako ir kasos formavimosi sutrikimai. Pasitaiko, kai nepavyksta nustatyti lėtinio pankreatito atsiradimo priežasčių.
Jei lėtinio pankreatito priežastis - nesaikingas alkoholio vartojimas, būtina tuojau pat nustoti girtauti, griežtai laikytis dietos ir gydytojo rekomenduoto režimo. Sergantiesiems lėtiniu pankreatitu skiriami skausmą malšinantys vaistai, virškinimą gerinantys bei nemalonius jutimus žarnyne slopinantys fermentai. Vaistų dozės kiekvienam pacientui parenkamos individualiai, priklausomai nuo išlikusio kasos fermentų sekrecijos kiekio. Sunkiausiais atvejais kasą gali tekti išoperuoti.