Panašu, kad Lietuvoje jau pamiršti laikai, kai nelegali programinė įranga buvo savaime suprantamas dalykas, o į ją legalizavusius vartotojus buvo žiūrima su pašaipėle: “Kvaileliai, neturi kur pinigų dėti...”.
Deja, tenka pripažinti, kad į legalias nuotraukas daug kas žiūri vis dar panašiai kaip anksčiau į legalią programinę įrangą. Žinoma, su šia problema susiduria daug siauresnis žmonių ratas. Labiausiai nuotraukų “skolinimasis” paplitęs tarp interneto dizaino firmų - interneto puslapiams nereikia aukštos rezoliucijos vaizdų ir dažnai užtenka panaudoti nuotraukas, kurias jų pardavėjai leidžia naudoti tik eskizams.
Užsakovo situacija
Užsakovas, deja, dažnai nieko nežino apie tai, kad jo svetainėje puikuojasi vogtos nuotraukos, arba pamatęs eskizus yra informuojamas, kad juose panaudotos nuotraukos padidins sąmatą keliais tūkstančiais litų, tačiau “jei nenorite, galite ir nemokėti, Lietuvoje visi taip daro”. Dažnas užsakovas numoja ranka ir pasitenkina šia situacija.
Kaip turėtų elgtis dizaineriai?
Visų pirma dizaineris neturi užsakovo pastatyti į tokią padėtį. Nuotraukų naudojimas ir jiems skiriama biudžeto dalis turi būti aptarta prieš pradedant darbus. Jei užsakovas sutinka mokėti nemažus pinigus už užsienio katalogų nuotraukas - puiku. Tačiau jei už skiriamus nuotraukoms pinigus brangių nuotraukų įsigyti nepavyks, dizaineriai gali ir turi pasiūlyti alternatyvą. Tokių alternatyvų tikrai yra:
- nenaudoti nuotraukų - jos nėra privaloma dizaino dalis;- yra ir nebrangių nuotraukų katalogų;- save gerbianti dizaino bendrovė turi savo arba samdo fotografą.
Paskutinė alternatyva yra pati geriausia - fotografavimo paslaugos Lietuvoje kainuoja ne tiek jau daug, be to, klientas ir dizaineris bus tikri, kad nuotraukos yra originalios ir jie nepamatys lygiai tų pačių vaizdų kitose svetainėse. Perkant nuotraukas iš katalogų tokia grėsmė labai reali.
Šiuo metu, deja, daugelis dizainerių darbo procesą pradeda nuo gražių vaizdų paieškos brangiausiuose kataloguose. Sutinku, kad tai turbūt pats lengviausias ir greičiausias būdas be didelių pastangų padaryti įspūdį užsakovui, tačiau norėčiau pamatyti taip besielgiančių dizainerių reakciją aptikus, kad kas nors nukopijavo jų kūrinį. Teoriškai tai neturėtų sukelti pasipiktinimo - juk kažkas tik “pasiskolino” iš jų dizainą, kaip ir jie “skolinasi” nuotraukas iš fotografų...
Kaip turėtų elgtis užsakovai?
Už nuotraukos legalumą lyg ir turėtų atsakyti dizaineris. Tačiau jei kada nors nelegalių nuotraukų panaudojimas iškils viešumon, linksniuojama bus ne tik dizaino bendrovė, bet ir įmonė, kurios svetainėje yra nuotraukos. Spaudai tikrai labiau rūpės įkąsti kokiai nors didelei, žinomai bendrovei, o ne dizaino firmelei, kurios galbūt tuo metu jau apskritai nebebus.
Todėl dizaino paslaugas užsakančioms įmonėms rekomenduoju išsiaiškinti naudojamų nuotraukų legalumą. To reikia reikalauti ir sutartyje, nepamirštant dizaino bendrovei perduoti ir visą atsakomybę tuo atveju, jei nuotraukos pasirodytų nelegalios. Jei nenumatysite šių dalykų sutartyje arba sutarties apskritai nepasirašysite, gali būti, kad atsakyti už nelegaliai panaudotas nuotraukas savo svetainėje teks jums patiems.
Nuorodos:
http://www.gettyimages.com, http://www.corbis.com - nuotraukų katalogai, iš kurių dažniausiai “skolinamasi”;http://www.istockphoto.com/ - pigi, galima sakyti, beveik nemokama nuotraukų katalogų alternatyva;http://www.photosecrets.com/links.stock.html - daugybė nuorodų į kitus katalogus.
Lietuvoje:
http://www.images.lt - lietuviška nuotraukų katalogų alternatyva;http://www.matton.lt - tarptautinis nuotraukų katalogas, išverstas į lietuvių kalbąhttp://www.dizaineriams.lt/produktas.html?product_id=10317 - “royalty free” nuotraukų rinkiniai kompaktiniuose diskuose.
www.amstudio.lt, [email protected]