Žilvinas VIZGIRDA
Dėl sirgalių išpuolių Kauno sporto halėje per SEB BBL čempionato rungtynes teisėjams teko nutraukti krepšinio rungtynes tarp Kauno "Žalgirio" bei Vilniaus "Lietuvos ryto" ekipų. Už tai "Žalgiriui" įskaitytas techninis pralaimėjimas 0:20 ir skirta 10 tūkst. eurų bauda, o vienerias rungtynes "Žalgiris" žaidė be žiūrovų.
Bausmė komandai buvo skirta už tai, kad sirgaliai, neapsikentę blogo teisėjavimo, į aikštelę mėtė alaus skardines, žiebtuvėlius, monetas. Dėl tokio žiūrovų elgesio jau net Seime prabilta apie tai, kad reikėtų uždrausti sporto arenose pardavinėti alų, tikrinti, ką sirgaliai atsineša į halę.
Nejaugi toks didelis buvo sirgalių prasižengimas, kad reikėtų imtis drastiškų priemonių? "Akistata" pasidomėjo, kaip elgiasi kitų komandų sirgaliai, ir drąsiai teigia, kad Kauno žiūrovai yra angelėliai, palyginti su graikų, kroatų ar britų krepšinio ar futbolo aistruoliais, kur ne vienas konfliktas yra pasibaigęs kraujo praliejimu.
Beje, nepatikėsite, tačiau ir Kaunas čia yra pasižymėjęs. Ir ne bet kada, o gūdžiu sovietmečiu, kai ramybę stadionuose privalėjo užtikrinti šaunioji milicija.
Po varžybų - šūviai į minią
Tą 1960-ųjų vasaros dieną į Ąžuolyną, priešais Kūno kultūros instituto centrinius rūmus buvusį "Žalgirio" žaidynių aikštyną, pasižiūrėti Lietuvos "Spartako" ir Uzbekijos rinktinės bokso varžybų susirinko apie 6 tūkst. žiūrovų.
Prieš paskutinę dvikovą lietuviai pirmavo rezultatu 5:4, tad visi sirgaliai labai palaikė į ringą iškopusį perspektyvų boksininką, Kauno čigoną Mišą Stankevičių. Jo varžovas uzbekas boksavosi gan "nešvariai" - neatsargiu galvos smūgiu net išmušė kauniečiui dantį. Tačiau tai kovai teisėjavę net trys teisėjai iš Uzbekijos paskyrė pergalę savam boksininkui, nors du lietuviai pripažino, kad pajėgesnis buvo M.Stankevičius.
Išgirdus nepalankų sprendimą, pasigirdo garsus švilpimas ir nepasitenkinimo šūksniai, o kai teisėjų link puolė būrys kauniečių čigonų, į ringą iš žiūrovų tribūnų pasipylė kiaušiniai, obuoliai ir net akmenys. Milicininkai puolė stumti puolančiuosius atgal, bandė įvesti rimtį, bet tai tik dar labiau įkaitino aistruolius.
Įsisiautėjusi ir nevaldoma minia po to plūstelėjo per pagrindinius aikštyno vartus, parvertė ir padegė čia stovėjusį dengtą milicijos automobilį - "voronoką". Kiek toliau nuo vartų toks pat likimas ištiko ir motociklą "Emka". Kai pareigūnai išsitraukė ginklus ir ėmė šaudyti į viršų, tuoj pat gavo į kaulus nuo įsiaudrinusių jaunuolių. Į pagalbą pakviesti Kauno milicijos mokyklos kursantai padėjo išlaikyti minią.
Ant asfalto liko tik sukniubęs vienas studentas, o dar vienas buvo sužeistas.
Dabar jau niekas nebeprisimena nušautojo pavardės, tačiau įdomiausia, kad taip ir nebuvo išsiaiškinta, kas jį nušovė. Tyrimo ėmėsi KGB - nustatė, kad buvo šauta iš belgiško revolverio. O tokių ginklų tuometinė milicija neturėjo. Išvada - studentą nušovė kažkas iš minios.
KGB dirigavo net studento laidotuvėms. Matyt, bijota riaušių, nes jo neleido net šarvoti namuose. Iš klinikų karstas su nušautojo vaikino kūnu saugumiečių nustatytu maršrutu buvo nuvežtas ir palaidotas Seniavos kapinėse. Laidotuvėse dalyvavo tik kunigas ir keletas artimųjų.
"Amerikos balsas" buvo operatyvus
O štai sužeistąjį "Akistatai" pavyko nustatyti. Tai buvo Muravoje gyvenęs Alfonsas Zaranka. Iš TT pistoleto milicininko paleista kulka jį pavijo prie pat Parodos kalno. Šovinys perskrodė kairiąją mentę netoli širdies, išmušė du stuburo slankstelius. Nuo to laiko jaunas vyras nevaikščiojo, jį kankino traukuliai ir bemiegės naktys. Daugiau kaip po 6 metų jis mirė. Vyresnysis seržantas, peršovęs sirgalių, buvo nuteistas porai metų lygtinai.
Apie neramumus Kaune jau kitą dieną buvo pranešta per lietuvių kalba transliuojamas "Amerikos balso" radijo laidas, o štai vietinė spauda prabilo tik po kelių dienų. Tuometinis miesto laikraštis "Kauno tiesa" atspausdino straipsnį pavadinimu "Griežtą atkirtį chuliganams!" Jame rašyta, kad "chuliganiški elementai" pamėgę boksą. Žmonės buvo raginami ryžtingai protestuoti prieš "bet kokius reiškinius, žeminančius tarybinį sportą".
Šis įvykis sukėlė daug rūpesčių tuometinės Lietuvos vadovams, nes visa tai įvyko liepos 21-osios pavakarę, švenčiant sovietų valdžios Lietuvoje dvidešimtmetį, o iškilmėse dalyvavo ir Sovietų Sąjungos Komunistų partijos sekretorius Michailas Suslovas.
Bijo išsiplauti mundurą
Kad minioje sunku surasti kaltuosius, parodė ir jau nepriklausomos Lietuvos laikais Klaipėdoje įvykęs susirėmimas tarp sirgalių ir policijos. Po "Atlanto" ir Maskvos "Spartako" futbolo rungtynių, kaip spėjama, policijos pareigūnų sužalotas mirė Arūnas Lučiūnas (22 m.). Iki šiol niekaip nepavyksta įrodyti, kad vaikino mirtis susijusi su policininkų panaudotomis lazdomis - vienas jų incidento metu trenkė vaikinui per galvą. Ekspertai nustatė, kad jaunuolis mirė užspringęs maistu.
Toms rungtynėms Klaipėdos policininkai ruošėsi iš anksto, nes jautė, jog atvykę agresyvūs "Spartako" sirgaliai nenusileis "Atlanto" fanams. Taip ir buvo - jau prieš varžybas įvyko keli susirėmimai, kuriuos policininkams pavyko sutramdyti. O po rungtynių išgėrę chuliganai kaip reikiant įsisiautėjo. Tik išėję iš stadiono lietuviai pamatė raudonais marškinėliais su užrašu "SSSR" vilkintį vyruką ir puolė jį mušti. Policininkai, bevaikydami minią, ne vieną sirgalių pavaišino guminiu "bananu".
Manoma, kad tada per pakaušį gavo ir A.Lučiūnas. Į medikus jis nesikreipė, kiek pasėdėjęs ant suoliuko, grįžo į namus ir vakare išėjo į darbą. Bedirbdamas pasijuto labai blogai ir grįžo namo, o naktį, prasidėjus traukuliams, mirė.
Kievienais metais, protestuodami prieš teisėtvarkos neveiksnumą, Arūno draugai suruošia akcijas, kad primintų žuvusį draugą ir policijos nenorą išplauti viešai policininko mundurą.
Muštynės įprastos
Užsienyje sirgalių muštynės įprastos. Ir aukų kartais būna ne viena. Štai 1985 metais Briuselyje, prieš prasidedant Europos taurės finalinėms rungtynėms tarp Italijos "Juventus" ir Anglijos "Liverpulio" futbolo komandų, prasidėjo jas palaikančių aistruolių peštynės. Jų metu buvo sugriauta mūrinė siena, skirianti stadiono sektorius, o žuvo net 39 žiūrovai - daugiausia iš Italijos.
Net šių metų NBA žvaigždžių dienos Las Vegase užsibaigė šūviais. Tiesa, muštynės vyko ne sporto arenoje, o gatvėse ir naktiniuose klubuose. Policija sulaikė 362 žmones, 4 buvo sunkiai sužeisti. Vieną šaudžiusįjį pavyko sulaikyti, o kitas sugebėjo pabėgti. "Aš Las Vegase gyvenu jau 20 metų, tačiau tokių baisių dalykų dar nemačiau", - sakė vienas taksi vairuotojas. NBA savaitgalis truko net 5 dienas.
Lenkijoje kovai su chuliganiškai nusiteikusiais žiūrovais net buvo priimtas įstatymas, kurį spauda kaipmat pavadino "24 valandų įstatymu". Esminis šio įstatymo principas - nubausti nusikaltėlį per 72 valandas nuo nusikaltimo įvykdymo. Dabar teismuose iki aštuntos vakaro dirba budintys teisėjai - jie iš karto nuteisia įstatymo pažeidėjus. Regionuose, kuriuose vyks didesnės rizikos pramoginiai renginiai arba sporto varžybos, teisėjai budės visą naktį. Tokių drastiškų priemonių nuspręsta imtis dėl to, kad Lenkijos stadionuose ir [prie jų nuolat vyksta chuliganiški futbolo žiūrovų išpuoliai prieš policiją, žiūrovų tarpusavio muštynės.