• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Amerikos galvos skausmas

JAV kariuomenės grupuotė ir jos sąjungininkės Didžiosios Britanijos pajėgos pagaliau smogė Afganistanui, atsakydamos į rugsėjo 11-osios teroristinius išpuolius Niujorke ir Vašingtone. Sparnuotosiomis raketomis atakuojami kariniai objektai Kabule, Džalalabade ir Kandahare, teroristų apmokymo stovyklos. Kartu strateginius objektus bombardavo bombonešiai, puolė naikintuvai. Kariškių teigimu, antpuoliai iš oro gali tęstis nuo kelių dienų iki dviejų savaičių.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip nugalėti talibus

Vien oro smūgiais nugalėti talibų neįmanoma, tad anksčiau ar vėliau teks įvesti sausumos kariuomenę, o tai Afganistano sąlygomis nieko gera nežada. Ingušijos prezidentas, generolas leitenantas Ruslanas Auševas, Afganistane ištarnavęs daugiau nei puspenktų metų, vardindamas kovinių veiksmų šioje šalyje ypatumus, atkreipė dėmesį į sudėtingą vietovės reljefą. Afganistanas - kalnų šalis. Ten beveik nėra kelių, todėl techniką galima permesti tik griežtai nustatytomis kryptimis. Kariai juda kolonomis, kurios tampa idealiais taikiniais minų kare. Kalnuotas reljefas sukuria puikias sąlygas besiginančiai pusei įrengti pasalas, įtvirtintus rajonus aukštumose, kuriuos užimti labai sunku net turint šiuolaikinius "taškinius" ginklus.

REKLAMA

Anot R. Auševo, jei amerikiečiai įves sausumos kariuomenę, jie neišvengs didelių asmeninės sudėties nuostolių ir į šalies gilumą skverbsis labai pamažu net priešais save leisdami "ugnies bangą". Namai Afganistane statomi iš molio, todėl jų sienos primena plastiliną ir sumažina kulkų efektyvumą. Kalnuose tenka pulti aklai, nematant priešininko, o besiginantieji mato viską.

REKLAMA
REKLAMA

Sovietų Sąjunga į Afganistaną buvo įvedusi 100 000 karių grupę. Kariai buvo dislokuoti visuose rajonuose, tačiau kontroliavo tik nedidelę teritoriją apie išsidėstymo vietą. Pasak generolo, net jei JAV įvestų visą savo kariuomenę, jos neužtektų šalies kontrolei.

Generolas pulkininkas Eduardas Vorobjovas, vadovavęs kariams daugelyje karštų taškų, įsitikinęs, kad amerikiečiams būtų beprasmiška kartoti rusų klaidas ir naudoti "kiliminio bombardavimo" taktiką. Anuomet sovietiniai kariškiai, bombarduodami Afganistano kalnus, priskaldė tiek skaldos, kad jos užtektų visiems pasaulio keliams, tačiau efektas buvo nedidelis. Netrukus Afganistane prasidės lietaus ir sniego sezonas. Taps nebeįmanoma judėti kalnų tarpekliais. Karo veiksmų sėkmė priklausys nuo mažiausių smulkmenų. Net nuo to, ar kareiviai turės šiltus apatinius drabužius ir megztas kepuraites. Taigi Afganistano katilą praėję rusų generolai prognozuoja savo kolegoms amerikiečiams didelį galvos skausmą ir ilgai užsitęsusią karo veiksmų kampaniją su dideliu žuvusiųjų bei sužeistųjų skaičiumi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mirties bausmė už kaklaraištį

Afganistanas - Vidurio Azijos šalis, besiribojanti su Turkmėnija, Tadžikija, Uzbekija, Iranu, Pakistanu ir Kinija. 647 000 kvadratinių kilometrų kalnų ir daugybės dykviečių šalies teritorijoje, 1977 metų surašymo duomenimis, gyveno 20 340 000 gyventojų. Išpažįstama religija - islamas. 90 procentų šalies gyventojų vyrų ir 98 procentai moterų - neraštingi. Apie trys milijonai klajoklių augina avis, ožkas, kupranugarius ar verčiasi augalininkyste: augina kukurūzus, ryžius, vynuoges, aguonas, kanapes. Čia pagaminama apie 20 procentų viso pasaulio heroino ir hašišo. Pelnas už narkotikus sudaro didžiąją dalį šalies biudžeto, nes pramonės beveik nėra. Po 22 metus trunkančio karo Afganistanas atsidūrė tarp skurdžiausių pasaulio šalių. Vidutinė gyvenimo trukmė yra maždaug 40 metų - tik 7 pasaulio valstybėse gyvenama trumpiau. Dabar didžiąją šalies dalį valdantis Talibų judėjimas prasidėjo dar sovietinės okupacijos metais Pakistane, Pešavaro musulmonų mokykloje, kur buvo mokomi neturtingų šeimų vaikai saugoti karavanus. Talibai suformavo stiprią karinę ir politinę jėgą, kuri, remiama JAV ir Didžiosios Britanijos, sėkmingai kovėsi su sovietų armijos daliniais, o juos išvedus - ir su kitais judėjimais, kovojusiais už ir prieš sovietus.

REKLAMA

Atėję į valdžią talibai Afganistane įvedė šariatą, pagal kurio įstatymus viešai plakami vyrai be barzdų ir moterys, viešose vietose vaikštinėjančios be parandžų, jei jų nelydi giminaitis vyras. Moterims uždrausta dirbti bet kokius viešuosius darbus, jų negali apžiūrėti gydytojas, negavęs giminių sutikimo. Uždrausta televizija ir radijas. Mirties bausme gali būti nubaustas kiekvienas, nešiojantis kaklaraištį ar pasinaudojęs internetu, mobiliuoju telefonu. Uždarytos visos mokyklos, nes musulmonas gali skaityti tik Koraną. Susprogdintos dvi iki VII amžiaus uoloje iškaltos Budos skulptūros Bamiane, šventame budistų mieste. Naikinami Kabulo istorijos muziejaus archyvuose V bei VI amžius siekiantys eksponatai, nes jie esą prieštarauja islamo tikėjimui - vaizduoja žmogaus kūną ar gamtą.

REKLAMA

Pasakoja Omaro asmens sargybinis

Daugelis šių absurdiškų reikalavimų įvesti tiesioginiu dvasinio talibų judėjimo vadovo mulos Mohamado Omaro nurodymu. Su savo dviem žmonom, kurių viena Osamos bin Ladeno duktė Omaras gyvena rūmuose, lankytojus priima lovoje. Sorogus raketai jis neteko vienos akies. Šiek tiek jo asmenybę gaubiantį paslapties šydą kilstelėjo neseniai į Pakistaną pabėgęs jo buvęs asmens sargybinis Chafizas Sadikula Chasanis. Aukštąjį mokslą baigęs ir Pakistane dirbęs Chasanis 1998 metais sužinojo, kad talibai suėmę kankina jo 85 metų senelį ir žada paleisti tik tuomet, kai kas nors iš jo giminaičių savo noru įsilies į jų gretas. Atvykęs į Kandaharo miestą Chasanis tapo talibų kovotoju.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Chasaniui ir keliems kitiems kovotojams buvo patikėta patruliuoti mieste naktį, saugoti gyventojus nuo vagių ir plėšikų. Tačiau iš tiesų jie ieškodavo žaidžiančiųjų kortomis ar žiūrinčiųjų videofilmus. Tokius prasižengėlius žiauriai sumušdavo ir įmesdavo į kameras, kur jie ir mirdavo. Dažnai aukas dar ir kankindavo: kabindavo žemyn galva arba nukryžiuodavo ant stulpų - vinimis prikaldavo rankas bei kojas. Chasanis buvo kilęs iš tos pačios genties, kaip ir mula Omaras, todėl tapo jo asmens sargybiniu. Pasak asmens sargybinio, vidutinio ūgio pilnokas mula Omaras, kurio viena žalios spalvos akis dirbtinė ir nejudri, didžiąją laiko dalį sėdėdavo ant lovos ir duodavo savo žmonėms nurodymus bei pinigų iš nedidelio lagaminėlio. Kaip pasakojo Chasanis, mula ne per daug kalbus ir labai kvailas. Per karą su Sovietų Sąjunga į galvą sužeistas M. Omaras dažnai "nusikalba", elgiasi vaikiškai, pavyzdžiui, sėsdamas į savo automobilį ir ilgai sukiodamas vairą, burna imituoja variklio gausmą. Tokius priepuolius mula vadina "praregėjimais" ir po to skelbia savo absurdiškus nurodymus. Pasak Chasanio, kone visi Talibano lyderiai visiški tamsuoliai ir beraščiai, nieko nežino apie savo šalies istoriją. Nors jie vienas kitą vadina mulomis, tačiau visiškai neišmano apie islamą.

REKLAMA

- Tiesiog juokinga, jog JAV reikalauja, kad mula Omaras išduotų O. bin Ladeną. Greičiau jau O. bin Ladenas gali išduoti Omarą",- tvirtina Chasanis.

Jis dažnai matydavo, kai O. bin Ladenas atvažiuodavo su savo sargybiniais septyniais ar aštuoniais džipais. Visi asmens sargybiniai - labai aukšto ūgio arabai arba sudaniečiai. O. bin Ladenas jaučiasi šeimininku ne tik Kandahare, kur su mula Omaru medžioja ar eina į žūklę su granatomis. Chasanis įsitikinęs, kad šalyje viską kontroliuoja arabai.

REKLAMA

Tryliktasis sūnus

Musulmonų ekstremistų stabas 44 metų O. bin Ladenas kilęs iš labai turtingos Saudo Arabijos piliečio šeimos. Jo tėvas įkūrė galingą statybų koncerną "Bin Laden Konstruction" ir po mirties paliko 5 milijardų dolerių vertės turtą, kuris buvo išdalintas 54 vaikams. Turtas paskirstytas nevienodai ir tryliktajam sūnui Osamai atiteko net 300 milijonų dolerių. Osama susižavėjo radikaliomis islamo idėjomis ir kai Sovietų Sąjunga okupavo Afganistaną, paskelbė jai šventąjį karą - džihadą. O. bin Ladenui pavyko suburti apie 20 000 musulmonų radikalų iš Egipto, Turkijos, Libano ir kitų šalių, kovojusių prieš sovietų ekspansiją. Tapęs islamo didvyriu Osama grįžo į Saudo Arabiją ir ketino tęsti tėvo biznį, tačiau kilo karas dėl Kuveito. JAV kariuomenės dislokavimą Saudo Arabijoje jis įvertino kaip okupaciją. Dėl kilusio aršaus konflikto su karališkosios šeimos nariais Osamos grupuotė buvo uždrausta kaip ekstremistinė ir net teroristinė. O. bin Ladenui, prisiglaudusiam Sudane, buvo atimta Saudo Arabijos pilietybė, o motina, broliai ir seserys jo išsižadėjo. Tapęs atstumtuoju Osama tapo dar nuožmesnis. Po JAV spaudimo Sudanas O. bin Ladeną ištrėmė ir šis rado prieglobstį Afganistane, kur jau valdė jo bendraminčiai talibai. Čia O. bin Ladenas sukūrė savo tarptautinę teroristų organizaciją "Al Qaeda". Tapęs Afganistane faktiniu valdovu, Osama išleido kelis religinius įsakus, kurių esmė - "trijų miestų - Mekos, Medinos ir Jeruzalės - išvadavimas iš amerikiečių ir sionistų agresorių" bei "Alacho valia naikinti amerikiečius visame pasaulyje". Netrukus Kenijoje ir Tanzanijoje buvo susprogdintos JAV ambasados. Per šiuos sprogimus žuvo 264 žmonės. Nustačius, kad teroro aktus organizavo Osama, JAV smogė Kandaharui, tačiau O. bin Ladenas nenukentėjo, tik pasitraukė su savo trimis žmonomis ir vaikais į saugesnę vietą.

JAV smūgių išvakarėse Osama bin Ladenas prisipažino dalyvavęs teroro akcijoje prieš Ameriką. Kur ir kada nufilmuota per televiziją parodyta medžiaga, neaišku. Osama nurodė ir priežastis - JAV politika, remianti Izraelį jo konflikte su palestiniečiais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų