"Rytą atsikėlus pamačiau, kad sūnui ant veido iššokę 4 didžiuliai raudoni spuogai tarsi įkandimai" - guodžiasi Edita M. iš Joniškio - Gydytoja net galvojo, kad vėjaraupiai, bet nepasitvirtino. Matyt kažkas įkando. Vaikas yra labai alergiškas. Kaip stiprinti jo imuninę sistemą, kaip padėti nugalėti alergiją? Tik nerašykit, ką valgyti ir ko ne - viską žinom..."
Pastaraisiais metais žymiai išaugo sergamumas alerginėmis ligomis. Alerginei ligai diagnozuoti yra labai svarbu išsiaiškinti, ar giminėje nėra sergančiųjų alerginėmis ligomis (pvz., alerginiu rinitu, atopiniu dermatitu, bronchine astma). Alerginių ligų yra tikrai ne viena, o iš jūsų aprašymo tikrai sunku nuspręsti, kas tai galėtų būti, nes diagnozės nustatomos tik remiantis įvairių mėginių rezultatais, taip pat imunologiniais tyrimais.
Nustatyta, kad pastaruoju metu labai daug vaikų gimsta su nepakankamai išsivysčiusia imunine sistema, t.y. imuniniai mechanizmai tarsi atsilieka nuo normos, ir todėl imuninė kūdikio sistema nesugeba "blokuoti" IgE, šie vaikai dažnai serga. Tačiau dažniausiai (jei tik nepradeda varginti lėtinės ligos ar vaikas neturi genetinio polinkio į padidėjusią IgE gamybą) iki 12-13 metų vaikas šias ligas išauga, nes imuniniai mechanizmai "paveja" reikalingą lygį. Kijevo mokslininkai šį imuninės sistemos "atsilikimą" ir pakitusią veiklą aiškina pakitusia ekologine pusiausvyra, padidėjusiu radiaciniu fonu.
Jei jums atrodo, kad tai galėjo būti įkandimai ir jūsų vaikas yra labai alergiškas, tuomet tie įkandimai ir galėjo sukelti tuos didžiulius raudonus spuogus. Nes alergiškiems žmonėms visi įkandimai būna hiperbolizuoti. Tose vietose atsiranda patinimas, paraudimas, skausmas ir niežulys. Šie simptomai gali tęstis nuo kelių valandų iki keleto dienų.
Pagrindinė taisyklė - žmogui, jautriam vabzdžių įgėlimams, reikia labai stengtis jų išvengti. Tam gali padėti mechaninės priemonėsm - apsauginiai tinkliukai ir kitos. Taip pat įvairiausios priemonės, tepamos ar purškiamos ant atvirų kūno vietų, kurios atbaido vabzdžius. Labai svarbus gamtoje yra maistas ir jo kvapai, stipriai traukiantys vabzdžius. Kvepalai ir šviesūs rūbai pritraukia vabzdžius. Tai prisimenant, galima žymiai sumažinti įgėlimo pavojų.
Naujausias profilaktikos metodas yra imunoterapija vabzdžių nuodais (kitaip vadinama desensibilizacija) - į odą suleidžiama labai nedidelis kiekį nuodų didėjančiais intervalais. Tačiau tai yra ir rizikinga, nes ne visada galima nuspėti organizmo reakciją. Aktyvus gydymas visada priklauso nuo simptomų. Vietinei reakcijai mažinti tinka visi bereceptiniai medikamentai, mažinantys niežėjimą, skausmą, paraudimą, patinimą ir uždegimą.
Galima tik patarti, kaip užkirsti kelią alergijai, jei jau yra jos požymių:
1. Patys kontroliuokite vaikučio sveikatos būklę - stebėkite savo ar vaiko reakciją į įvairias medžiagas. Nustatyti įtariamus alergenus padės jūsų rašomi dienynai.
2. Pagalvokite, ar mažylis neturėjo bėdų dėl virškinamojo trakto, nervų, endokrininių ir kitų ligų, ar neturi lėtinės infekcijos židinių (nesveiki dantys, lėtinis tonzilitas, sinusitas), ar neužsikrėtė įvairiais parazitais (toksokarozė, toksoplazmozė, liamblijos, helmintozė ir kiti).
3. Jei priežastis aiški - jokių nuolaidų! Venkite to, kas sukėlė alergiją. Per ilgesnį laiką gali atsirasti organizmo pakantumas kai kuriems alergenams.
4. Patys rūpinkitės dieta ir aplinka.
5. Kantriai vykdykite gydytojo nurodymus, tinkamai vartokite vaistus. Nesitikėkite, kad alergija praeis savaime. Greičiau ji pakeis savo išraiškos formą.
Gamtiniai imuniteto stimuliatoriai daro teigiamą poveikį imuninei sistemai. Tačiau labai sunku išmatuoti šį poveikį, išreikšti jį tiksliais rodikliais. Žmogaus imuninę sistemą stiprina daugelis vaistingųjų augalų. Žinomiausias - purpurinė ežiuolė, bet tai ne vienintelis augalas, galintis sustiprinti imunitetą. Prie tokių augalų priskiriami: ženšenis, citrinvytis, eleuterokokas, dobilas, kiaulpienė, česnakas, dagys, jonažolė, anyžius, ramunėlė, gyslotis, alavijas, šalpusnis, tūbė, dilgėlė.
Lengviausiai prieinami, be abejo, svogūnai ir česnakai. Gamtinės antimikrobinės česnako bei svogūno savybės - panašios kaip antibiotikų. Efektyvios ir bakterijas žudančios medžiagos, esančios svogūnuose bei česnakuose. Šiuolaikiniai tyrinėjimai parodė, kad minėti augalai, vartojami standartinių arba kombinuotų preparatų forma, efektyviai stiprina mūsų imunitetą.
Paruošė Sandra PUTRUNAITĖ