Britų protėviai Akmens amžiuje savo mityboje greit atsisakė žuvų ir perėjo prie mėsos bei daržovių, kai tik atsirado tokia galimybė. Ligi šiol manyta, kad mityba keitėsi lėtai, bet Anglijos šiaurės miesto Bredfordo universitete Michaelo Richardso (Maiklo Ričardso) vadovaujama grupė nustatė, kad tai įvyko, galima sakyti, staiga - per vieną, dvi kartas.
"Tikėjomės rasti nuoseklų perėjimą, bet iš tikro buvo tikra mitybos revoliucija", - sakė M. Richardsas.
Bredfordo universitete nagrinėta, kaip kito žmogaus mitybą neolito laikotarpiu, prieš 5200-4500 metų. Anglies izotopais buvo išsiaiškinta, kaip tokio pokyčio sparta derinosi su gyvenimo būdo kitimu - juk tuomet žmogus nuo atsitiktinių medžioklių ir klajonių palengva perėjo prie sėslaus gyvenimo. Rezultatai skelbiami žurnale "Nature".
"Iš mitybos išnyko jūrinis maistas, matome masinį posūkį mėsos link. Ano meto gyvenvietėse radome daugybę galvijų kaulų, tarp jų ir kiaulių", - pasakojo M. Richardsas.
Įdomiausia, kad taip atsitiko ne tik salų vidurio gyvenvietėse - prie mėsos labiau linko ir pakrantės gyventojai.
"Buvo tiesiog mitybos perversmas. Neturime duomenų, kad staiga būtų sumažėję žuvų vandenyse. Matyt, žmonės nutarė nebevalgyti žuvies", - spėja M. Richardsas, neturįs duomenų kokiam nors kitokiam paaiškinimui. Tikriausiai mitybos pokytis sutapo su didesniu žmonių sėslumu, mano jis.
“Reuters”-ELTA