Kai kurie tėvai vaikams leidžia nuo ryto iki išnaktų sėdėti prie televizoriaus ekrano; esant nepakankamam apšvietimui, gulint lovoje, skaityti knygas. O vėliau stebimasi, kodėl atžalų regėjimas staiga ėmė ir suprastėjo - jų pačių akys ir vyresniame amžiuje esą taip gerai matančios...
Statistika skelbia, kad pirmosiose klasėse pablogėjusiu regėjimu skundžiasi apie 2 procentai mokinukų, o pradedant nuo devintos klasės - jau 20-30 procentų moksleivių!
Rega susiformuoja (tai yra vaiko akys ima gebėti atlikti visas funkcijas) maždaug iki šeštų septintų gyvenimo metų. Tačiau vaiko organizmas dar vystosi, taigi kartu auga jo akys.
Akys gali pradėti vystytis ne taip, kaip turėtų, jei vaikas yra apkrautas regimuoju darbu - ilgai ruošia pamokas, mėgsta ilgai be pertraukos skaityti knygas, valandų valandas sėdi prie kompiuterio ir pan. Toks ganėtinai didelis regimasis krūvis ilgainiui gali sukelti akies akomodacinio raumens spazmą, tai yra regėjimas pradeda silpnėti, skaitant ima lietis raidės. Norėdamas to išvengti vaikas stengiasi kuo arčiau akių prisikišti knygą, prisėsti kuo arčiau televizoriaus ekrano, o nuo to regėjimas dar labiau silpsta. Jei šiuo metu vaikui nebus suteikta reikiama pagalba, akys augdamos gali pakeisti formą. Tuomet sutriks akių optinės sistemos funkcijos ir normalią regą tokiam vaikui vargu ar kada nors pavyks atstatyti.
Pasak akių ligų gydytojos Vilmos Rimaitienės, trumparegystės išsivystymą okulistai sieja ir su nepakankama ar nepilnaverte mityba, vaikystėje turėtais virškinimo sutrikimais, dažnai kamavusiomis peršalimo ligomis, nusilpusiu organizmo atsparumu. Gaila, kad tėvai dažnai pildo vaikų įgeidžius - perka saldumynus, konservantų "prifarširuotus" maisto produktus, kurie silpnina organizmo imuninę sistemą, taigi ir kelia pavojų, kad vaikas greičiau susirgs viena ar kita liga, taip pat ir išsivystys trumparegystė.
Vyresnio amžiaus žmonėms trumparegystės išsivystymui turi įtakos ir netinkamas darbo vietos apšvietimas, akių higienos reikalavimų nesilaikymas, persirgtos infekcinės ligos. Trumparegystė gali išsivystyti ir dėl kai kurių vaistų vartojimo, tačiau nustojus tokius vaistus vartoti regėjimas atsistato.
Trumparegis mato ryškų daikto vaizdą tik žiūrėdamas į jį iš arti, todėl akys gana greitai pavargsta, po įtempto regimojo darbo ima skaudėti apie antakių lankus. Liga gali stabilizuotis esant lengvam ir vidutiniam trumparegystės laipsniui (iki 5-6 dioptrijų) - tuomet pakanka nešioti kontaktinius lęšius arba akinukus. Jei liga progresuoja ir neskiriamas reikiamas gydymas, atsiranda akies dangalų pokyčių, gali prasidėti įvairios komplikacijos. Pavojingiausia komplikacija - tinklainės atšokimas. Kartais dėl stiprios trumparegystės rega taip susilpnėja, jog žmogus apanka - tampa invalidu.
Trumparegystės komplikacijos dažniausiai diagnozuojamos vyresnio amžiaus žmonėms, bet gali pradėti formuotis dar vaikystėje.
Jei negelbsti akių raumenis stiprinantys pratimai, trumparegystė taisoma parenkant atitinkamų stiklų akinius ar kontaktinius lęšius, skiriant akies dangalų standumą palaikančių polivitaminų ar mineralinių medžiagų, kraujagysles plečiančių, audinių mitybą gerinančių bei akies sieneles stiprinančių medikamentų. Jei ir tai mažai padeda, gali prireikti operacijos.
Kaip išsaugoti sveikas vaiko akeles? Pasak akių ligų gydytojos Vilmos Rimaitienės, dar ikimokyklinio amžiaus vaikui tėvai privalo įdiegti taisyklingus regimojo darbo įgūdžius. Ypač vaiko regėjimu turėtų rūpintis tie tėveliai, kurie ir patys turi regėjimo sutrikimų (mat trumparegystė gali būti paveldėta). Reikia išmokyti vaiką per pamokų ruošą ar žiūrint televizorių, žaidžiant kompiuteriu ir pan. daryti pertraukėles (pusę valandos - įtemptas regimasis darbas; penkios ar dešimt minučių - atsipalaidavimas, pasivaikščiojimas, pažiūrėjimas į tolį).
Vaiko darbo stalas turi būti pakankamai apšviestas, negalima leisti skaityti atsigulus; skaitant ar rašant, knyga ar sąsiuvinis turi būti ne arčiau kaip 33 centimetrai nuo akių.
Jei ir neįžvelgiate, kad jūsų vaikas ėmė prasčiau matyti, nors kartą per metus nuveskite jį pas gydytoją okulistą, kad patikrintų regėjimą.
Atmintinė trumparegiui
Kaip minėta, viena iš trumparegystės vystymosi priežasčių yra akies raumens susilpnėjimas. Šie pratimai sustiprina akių raumenis ir pagerina regėjimą:
1. Atsisėsti patogiai prieš langą ir 5 sekundes žiūrėti į tolį.
2. Stipriai užmerkti ir atmerkti akis. Pakartoti 6 kartus.
3. Nejudinant galvos pažiūrėti akimis į viršų ir apačią, į dešinę ir kairę. Pakartoti 6 kartus.
4. Nejudinant galvos sukti akis ratu: į apačią, į dešinę, į viršų, į kairę. Akis sukti 6 kartus į vieną, po to 6 kartus - į kitą pusę.
5. Užsimerkus judinti akis į viršų ir į apačią, į dešinę ir į kairę. Pakartoti 6 kartus.
6. Užsimerkus sukti akis ratu: į apačią, į dešinę, į viršų, į kairę. Į vieną pusę 6 ir į kitą pusę - 6 kartus.
7. Greitai sumirksėti abiem akimis 10 kartų.
8. Žiūrėti į tolį 3 sekundes, po to 5 sekundes į pirštą, iškeltą 30 centimetrų atstumu nuo akių. Po to vėl į tolį 3 sekundes, po to vėl į piršto galą. Pratimą kartoti 6 kartus.
9. Pirštu lengvai prispausti kiekvieną užmerktą akį ir sukamaisiais judesiais masažuoti abi akis maždaug 60 sekundžių.
10. Trimis pirštais paliesti kiekvieną užmerktą akį ir truputį paspausti. Po to atitraukti pirštus. Pratimą kartoti 6 kartus.
11. Sulenkti abiejų rankų keturis pirštus. Nykščiais suspausti smilkinį, o rodomųjų pirštų antraisiais sąnariais, sukant ratu, pamasažuoti aplink akį.