• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Izraelis ir palestiniečiai trečiadienį Jordanijoje pažadėjo įvykdyti visus Jungtinių Valstijų prašymus, kad būtų atgaivintas įstrigęs taikos procesas, tačiau svarbiau yra tai, ar jie turės valios ir priemonių šiuos pažadus įgyvendinti, teigė apžvalgininkai.

REKLAMA
REKLAMA

Po viršūnių susitikimo Akaboje, kurio metu JAV prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas) prie vieno stalo susodino Izraelio ir palestiniečių ministrus pirmininkus Arielį Sharoną (Arielį Šaroną) ir Mahmudą Abbasą (Mahmudą Abasą), kyla dar vienas svarbus klausimas - ar JAV skirs pakankamai dėmesio šiam procesui, kad jis sklandžiai vyktų.

REKLAMA

Izraelio apžvalgininkas Geraldas Steinbergas (Džeraldas Steinbergas) sakė, jog "šis susitikimas pranoko visa tai, ką galėjome įsivaizduoti ... Tai buvo gera pradžia, daug žadanti pradžia".

Susitikimą jis pavadino "labai geru amerikiečių pasirodymu". "Manau amerikiečiai gavo, ką norėjo", - teigė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Vašingtonas skelbė norįs, kad M.Abbasas ir A.Sharonas įsipareigotų imtis visų priemonių, reikalingų nutraukti jau kone trejus metus trunkantį kraujo liejimą, kuris nusinešė beveik 3 tūkst. žmonių gyvybes.

Amerikiečių ir Izraelio požiūriu, tai svarbiausia sąlyga, nuo kurios priklausys tarptautinės bendrijos parengto taikos plano, numatančio 2005 metais įkurti Palestinos valstybę, įgyvendinimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A.Sharonas savo ruožtu įsipareigojo įvykdyti tokius Vašingtono reikalavimus: tuoj pat pradėti likviduoti neteisėtas žydų gyvenvietes Vakarų Krante ir pripažinti, kad būsimosios palestiniečių valstybės teritorija turi būti vientisa.

A.Sharonas konkrečiai "gyvenviečių uždarymo" neminėjo, tačiau "vientisumo" principas reiškia, kad jas teks panaikinti", pabrėžė J.Steinbergas.

REKLAMA

Tačiau abejonių kelia daug iki galo neišspręstų klausimų. Pats pažadas uždaryti neteisėtas gyvenvietes yra nevienareikšmiškas, nes "neteisėtų gyvenviečių" apibrėžimai labai skiriasi.

Tarptautinė bendrija visas žydų naujakurių gyvenvietes palestiniečių žemėse laiko neteisėtomis. "Kelio gairėmis" vadinamo taikos plano pirmajame etape numatoma, jog Izraelis turi uždaryti visas gyvenvietes, įsteigtas po 2001 metų kovo. Tačiau tik keletui jų vyriausybė nėra davusi leidimo.

REKLAMA

Izraelio naujakurių taryba trečiadienį paskelbė, jog priešinsis bet kokiems bandymams uždaryti gyvenvietes, todėl A.Sharonui gali tekti padaryti tam tikrų išlygų.

"Sharonas kalbėjo apie neteisėtų gyvenviečių uždarymą, tačiau jis neužsiminė apie statybų sustabdymą, nors apie tai kalbama tame pačiame sakinyje apie pirmąjį (plano) etapą", - sakė Izraelio apžvalgininkas Josephas Alpheris (Džozefas Alferis).Per gegužės 11 dienos derybas su JAV valstybės sekretoriumi Colinu Powellu (Kolinu Pauelu) A.Sharonas atmetė bet kokią galimybę sustabdyti naujų gyvenviečių statybas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat labai svarbu tai, kas Akaboje liko nepasakyta.

Pasak buvusio Palestinos išvadavimo organizacijos nario, palestiniečių apžvalgininko Abdullah al-Hurani (Abdulos Huranio), M.Abbasas tvirtai pažadėjo užbaigti ginkluotą pasipriešinimą, tačiau nepabrėžė, jog tik su sąlyga, jei bus nutraukta "Izraelio agresija".

REKLAMA

Tai, komentuodamos M.Abbaso kalbą, pabrėžė palestiniečių kovotojų grupuotės, pažadėjusios tęsti "pasipriešinimą". M.Abbasas taip pat neminėjo tokios svarbios problemos, kaip pabėgėliai ir jų teisė sugrįžti.

"Jis pareiškė, kad Izraelio okupacija prasidėjo 1967 metais. Tai reiškia, jog jis ignoravo pabėgėlių klausimą, kuris iškilo dar 1948 metais", kai buvo įkurta Izraelio valstybė, o arabai pasitraukė ar buvo priversti palikti savo namus, sakė A.al-Hurani."Todėl, manyčiau, šios karinės grupuotės šios kalbos teigiamai neįvertins" - pridūrė jis.

REKLAMA

Akabos susitikimo rezultatai taip pat labai priklausys nuo to, kokį spaudimą šalims darys JAV.

"Matyti daugybė ženklų, jog Bushas pasiryžęs labai rimtai to imtis. Jis nebūtų viso to ėmęsis, jei būtų kitaip. Bent jau šiuo metu jo ketinimai atrodo rimti", - sakė J.Alpheris.

"Tačiau dar teks palaukti, kol pamatysime, kaip visa tai bus paversta konkrečiais faktais ... Sakyčiau, jog esu labai atsargiai, bet optimistiškai nusiteikęs - pirmą kartą per trejus metus. Tai nėra taip jau blogai", - pridūrė jis.

AFP-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų