Sigitas STASAITIS
Tokios sulaikymo operacijos Lietuvoje dar nebuvo. Ilgokai sekę, Valstybės saugumo departamento bei Krašto apsaugos ministerijos 2-ojo operatyvinių tarnybų departamento pareigūnai Vilniaus centre gatvėje sulaikė 36 metų vyrą ir jo bendraamžę moterį. Abu - Airijos Respublikos piliečiai.
Po sėkmingos operacijos ją sankcionavusi prokuratūra šykščiai tepranešė, kad sulaikytieji bus apkaltinti ketinę Lietuvoje įsigyti stambų kiekį ginklų bei sprogmenų. Airis jau suimtas 3 mėnesiams, jį lydėjusi moteris - 2 savaitėms.
Tačiau kai prokurorai tyli, tyrimo imasi žurnalistai.
Visi keturi broliai - kovotojai
Didžiosios Britanijos laikraščio "Guardian Unlimited" korespondentas Airijoje Henris Makdonaldas "Akistatai" pranešė, kad sulaikytas teistumą turintis Maiklas Kembelas iš Dundalko miesto - teroristinės Airijos organizacijos Airijos respublikonų armijos (IRA) radikalaus sparno narys, kilęs iš garsios teroristų šeimos. Maiklas turi tris brolius, visi IRA nariai. Vyriausias iš ketveriukės - Šonas Kembelas - 1975 metais netyčia susisprogdino neatsargiai ruošdamas bombą britų kariams Šiaurės Airijoje. Kitas brolis - Piteris - už teroristinius išpuolius kalėjo 14 metų. Trečias brolis Liamas įtariamas prisidėjęs prie 1998 metais Šiaurės Airijos Omahos mieste parengto teroro akto - susprogdinus automobilyje "Opel Kadett" paslėptą galingą bombą, žuvo 29 žmonės.
Nors IRA paskelbusi paliaubas, joms nepritariantys į radikalias pogrindines grupuotes susibūrę airiai tęsia kruviną teroristinę kovą. "Akistatos" žiniomis, Britanijos policija sužinojo, kad teroristai ieško ginklų bei sprogmenų, ir susitikti pasiuntė savo agentą. Pastarasis pasiūlė ginklų bei sprogmenų įsigyti neva pas patikimus žmones Lietuvoje. Neįtardamas, kad yra įviliotas į spąstus, M. Kembelas atvyko derybų į Vilnių. Tam, kad kelionė niekam nesukeltų įtarimo, airį lydėjo vidutinio amžiaus moteris. Surinkus pakankamai įrodymų bei garso įrašų, nutarta teroristą su palydove suimti.
Ilga išsivadavimo kova
Kad suprastume, dėl ko kovoja M. Kembelas ir jo bendraminčiai, būtina prisiminti Airijos istoriją.
Apskritus metus žaliuojančia smaragdine šalimi vadinama Airija 800 kone metų kentė kaimyninės Anglijos priespaudą. Diskriminuojami, nutautėję, savo kalbą beveik užmiršę airiai buvo daug kartų kilo į kovą, tačiau sukilimai kaskart būdavo paskandindavo kraujyje. Praėjusio amžiaus pradžioje airiai pradėjo ne tik politinę, bet ir prieš anglų pareigūnus nukreiptą sumaniai organizuotą teroristinę veiklą, davusią rezultatą. Nebeapsikentęs Didžiosios Britanijos parlamentas 1920 metais leido airiams kurti nepriklausomą respubliką, tačiau savo valdžioje pasiliko Šiaurinę Airijos dalį, kur gyventojų daugumą sudarė rojalistai anglai.
Valdžią paėmę nuosaikesni kovotojai, apsijungę į Nepriklausomybės partiją, nebenorėjo lieti kraujo, todėl nors ir be džiaugsmo ratifikavo sutartį. Jos nepasirašę Respublikonų partijos nariai tęsė kovą po IRA - Airijos respublikos armijos - vėliava.
1922 metais IRA sukėlė pilietinį karą, kurio metu žuvo daugiau airių nei nuo okupantų anglų per keliolika metų.
Airijos kariuomenei bei policijai sutriuškinus ir uždraudus IRA, jos smogikai perėjo į pogrindį, o aktyviausiai veikė Šiaurės Airijoje, jos sostinėje Olsteryje.
Kraujas liejasi šimtmečius
Olsteryje pasikeitė ne viena žmonių karta, tačiau gyventojų priešprieša nesiliauja. Nors visi kalba ta pačia anglų kalba, bet... nesusišneka. Anglai išpažįsta anglikonų religiją ir nori priklausyti Jungtinei Karalystei. Katalikai airiai orėtų gyventi po trispalve Airijos vėliava.
Simboliška, kad Šiaurės Airijos vėliavoje - kruvina raudona plaštaka. Anot gražios legendos, du didikai surengė lenktynes jūra ir susitarė, kad kurio pirmojo ranka palies Airijos krantą, tas tapsiąs provincijos valdovu. Matydama, kad truputį atsilieka, vienas jų kardu nusikirto plaštaką ir metė ją į krantą.
Vėliavoje pavaizduotas kraujas liejasi šimtmečius. Šiaurės Airijoje katalikai ir anglikonai vieni kitus diskriminuoja mokyklose bei įmonėse, trukdo rengti eisenas per religines šventes, rengia provokacijas.
Vienintelė legali kovos forma Šiaurės Airijoje - ant namų sienų piešti laisvę bei IRA šlovinančius milžiniškus piešinius. Anglikonai nelieka skolingi - atsirado plakatų, garbinančių Didžiąją Britaniją bei jos karūną, o IRA vadinančių teroristais.
IRA pogrindininkai pradėjo rengti teroro aktus, daugiausiai Olsteryje -pasikėsinimus į anglų pareigūnus, karius, policininkus. Priešprieša bei teroras nei pergalės, nei laisvės neatnešė - tik kraują, netektis ir kančias.
Siekė nužudyti "geležinę ledi"
Apšaudomi bei sprogdinami anglų policininkai, suprantama, nemiega. Į kovotojų būrius jie infiltruoja informatorius, po to suiminėja smogikus ir kalėjimuose su jais "nesicackina".
Anot IRA, pokario metais anglų kalėjimuose buvo nukankinti ar dingo be žinios dešimtys įkliuvusių kovotojų. 1981 metais 10 kalinių mirė po sekinančio bado streiko, taip ir nepasiekę reikalavimo juos pripažinti politiniais kaliniais.
Vyresnės kartos lietuviai pamena, kad pagrindinė Sovietų televizijos žinių laida "Vremia" kone kas savaitę pranešdavo apie naujus susišaudymus bei teroro aktus Šiaurės Airijoje, dažniausiai - jos sostinėje Olsteryje.
1984 metais IRA surengė visame pasaulyje rezonansą sukėlusį kruviną išpuolį. Spalio 12-osios naktį galinga bomba smarkiai apgriovė pietinės Anglijos Braitono miesto viešbutį, kuriame tuo metu vyko Didžiosios Britanijos konservatorių partijos konferencija. Pasikėsinimu sieta - nužudyti Jungtinės Karalystės ministrę pirmininkę Margaret Tečer. Per išpuolį žuvo penki aukštuomenės žmonės, tarp kurių - vienas Parlamento narys. Tačiau už kelių sienų vakarojusi M. Tečer su sutuoktiniu liko gyva ir sveika, tik apibirusi tinku.
Iki gyvos galvos - 8 kartus
Anglų policijos - Skotland Jardo - agentai nėrėsi iš kailio, kad atskleistų šį akiplėšišką nusikaltimą. Po 2 metų buvo suimtas IRA narys Patrikas Magis. Tuomet 35 metų airis buvo apkaltintas, kad prieš konferenciją svetimu vardu buvo apsistojęs viešbučio kambaryje, kur vonios sienoje paslėpė masyvią uždelsto veikimo bombą. Teisme tvirtinęs, kad policija sufabrikavo pirštų antspaudus bei įkalčius, IRA narys visgi buvo pripažintas kaltu. Britanijos teismuose tokie keisti nuosprendžiai skelbiami iki šiol, Patrikas buvo nuteistas kalėti... 8 kartus iki gyvos galvos.
Tačiau laikui bėgant abi konfliktuojančios pusės įsitikino, kad smurtas neatneša laisvės, tik naują smurtą. Nuleidusios garą abi pusės sėdo prie derybų stalo ir 1998 metais pasirašė pirmąją paliaubų sutartį.
Norėdami įrodyti pasitikėjimą paliaubomis, 1999-aisiais britai amnestavo ir paleido 14 metų kalėjusį P. Magis. 2001-aisiais jis išleido knygą "Gangsteriai ar smogikai", kurioje pasmerkė smurtą.
Žmones sutaikė laikas
Geriausias teisėjas - laikas. Nors airių patriotai niekada to nepripažins, tačiau ilgainiui jų kova prarado aktualumą. Praėjusio amžiaus pabaigoje Didžioji Britanija, Airija ir Šiaurės Airija tapo Europos Sąjungos padaliniais. Ne be tos pačios įtakingosios Britanijos pagalbos Airija, kaip ir Šiaurės Airija, iš labiausiai atsilikusių Europos šalių tapo klestinčios ekonomikos valstybėmis. Buvo išardyti užkardai ir spygliuota tvora, daugelį metų skyrusį Airijos Respubliką nuo Šiaurės Airijos. Dundalke gyvenantis emigrantas šiaulietis Dmitrijus Pavlovas "Akistatai" pasakojo, kad važiuodamas automobiliu pastebi įlėkęs į kitą valstybę tik iš akylai saugomų, šarvuotų policijos nuovadų bei vėliavų su kruvinąja plaštaka.
Tad ir priešprieša bei įtampa tarp Šiaurės Airijos katalikų ir anglikonų labai nuslūgo. Tačiau dar ne visi pripažįsta paliaubas ir nusiteikę taikingai. "Tikrąja IRA" pasivadinęs būrelis smogikų toliau rengia kruvinus išpuolius.
Mums jau pažįstami broliai Kembelai įtariami vadovaujantys vienai teroristinei grupuotei. "Akistatos" žiniomis, jai priklauso vos keliolika smogikų, tačiau tarp jų yra prityrusių teroristų.
Smogikai žvalgosi ir kovoja
Prieš 4 metus, siekdami savo grupuotei uždirbti pinigų, "Tikrosios IRA" nariai ėmėsi cigarečių kontrabandos iš Olandijos į Airiją bei šio verslo reketo. Už rūkalų kontrabandą Mailkas Kembelas Olandijoje buvo nuteistas kalėti, tačiau už grotų praleido vos 4 mėnesius.
Interpolo žiniomis, Tikrosios IRA nariai jau 10 metų žvalgosi buvusiose Sovietų Sąjungos respublikose bei Balkanų šalyse, kur tyko įsigyti ginklų tolesnei kovai. Prieš 8 metus "Tikrosios IRA" narys buvo sulaikytas Kroatijoje, kai užsakė šautuvų, sprogmenų ir net lengvųjų raketų paleidimo įrenginių.
Pastaraisiais mėnesiais "Tikroji IRA" Olsteryje pradėjusi naują teroro kampaniją. Airiai katalikai bauginami neiti tarnauti į Šiaurės Airijos policiją, už tai jiems grasinama mirtimi. Įtariama, kad Liamo Kembelo vadovaujama grupuotė lapkritį kulkomis suvarpė į mokyklą sūnų vežusį kataliką policininką Džimą Dorotį. Policijos karininkas liko gyvas tik stebuklo dėka. Kova tęsiasi.
Redakcijos archyvo nuotr.
(Belfast-1, 2, 3, 4) Kovas Olsteryje iki šiol primena abiejų konfrontuojančių pusių milžiniški piešiniai ant namų sienų ir tvorų.
(Patrick-Magee) Kalėti iki gyvos galvos nuteistas, bet po 14 metų amnestuotas IRA teroristas Patrikas Magis susitiko su sprogimo metu žuvusio Britanijos parlamentaro Antonio Berio dukra Džo.
(Omagh-bomb) Šiame raudoname automobilyje buvo padėta bomba, nusinešusi 29 gyvybes. Tarp žuvusiųjų - dvynukus nešiojusi nėščioji, turistai iš Ispanijos, vietiniai katalikai ir anglikonai.
(1984-Braiton) Taip po IRA išpuolio atrodė Braitono viešbutis "Grand Hotel"