Svarbiausieji Afganistano oro vartai atvykstančiuosius pasitinka didžiuliu užrašu ant oro uosto pastato "Sveiki atvykę į Kabulą!", tautos didvyrio Achmado Šacho Masudo portretu ir varginančia dokumentų apiforminimo procedūra.
Platus prospektas, vedantis iš oro uosto į Kabulo centrą, pavadintas Masudo prospektu, to paties legendinio atkaklaus kovotojo su talibais garbei. Arčiau centro didžiulę teritoriją užima JAV ambasada. Ją supa neįveikiama siena, užversta maišais su smėliu ir afganistaniečių sargybos postais. Patys amerikiečiai, su ilgavamzdžiais automatais, apsivilkę neperšaunamas liemenes ir užsidėję šalmus, budi sargybos bokšteliuose. Susidaro įspūdis, jog važiuoji sustiprintos apsaugos kalėjimo teritorija. Patys kabuliečiai į žmones, dirbančius už ambasados sienų, žiūri be jokios simpatijos. Galbūt todėl, kad ne taip seniai buvo nutikęs incidentas, kai kažko išsigandęs amerikietis sargybinis iššaudė afganistaniečių sargybinius (trys žmonės žuvo). Nors Kabule dėl to kilo didelis triukšmas, JAV šį įvykį užglaistė, o kaltininką, kuriam afganistaniečiai reikalavo teismo, slaptai išskraidino į Valstijas.
Kiek toliau prospektas atsiremia į smarkiai užbarikaduotą afganų policijos postą. Šiuos postus įrengė nežinia ko bijantys (pasak afganistaniečių) amerikiečiai. Visas miestas aptvertas tvoromis, pristatyta sargybos postų. Ir fotoaparato čia geriau neišsitraukti iš krepšio. O fotografuoti tikrai yra ką! Už neaukštos perdažytos sienos - viduramžiški karaliaus rūmai. Dabar juose šeimininkauja Karzajis, saugomas iki dantų ginkluotų amerikiečių. Kiek tolėliau - granitinė Kabulo upės krantinė. Prieš dvidešimt metų ji neišdžiūdavo net karščiausią vasarą, o sniegams tirpstant almėdavo galinga srove. Dabar upės vaga visiškai išdžiūvusi. Ir tiesiog joje įsikūrę kinai prekybininkai. Senos sovietų ambasados kompleksas kelia slogų įspūdį. Apjuosti betonine tvora tarnybinių ir gyvenamųjų pastatų griuvėsiai žvelgia juoduojančiomis langų kiaurymėmis. Tačiau čia vyksta atstatomieji darbai, o 2004-ųjų pabaigoje jau planuoja pradėti darbą Rusijos ambasados darbuotojai.
Kabulo gatvėse galima pamatyti nemažai jaunų, gražių moterų, neprisidengusių veidų. Tačiau pajutusios įdėmų žvilgsnį ar atkreiptą į jas dėmesį, veidus kaipmat pridengia žydromis parandžomis.
Besidairant po Kabulo naujamiestį Šachrinau ir pajutus alkį vietiniai kabuliečiai patars užsukti į jų labiausiai giriamą restoraną keistu pavadinimu "International kebab-chana". Tokie restoranai Rytuose - grynai vyrų karalystė. Restorano savininkas, padavėjai ir lankytojai - vyrai. Tiesa, yra atskira salė, skirta tiems, kurie ateina su moterimis. Pietums jums gali būti pasiūlyta kvapnaus viralo - sriubos su mėsa, bulvėmis, morkomis, svogūnais, stipriai pagardintos gausybe įvairių prieskonių. Vėliau jums atneš tai, ko niekur kitur galbūt neregėjote. Šis patiekalas vadinasi "Septynių spalvų šašlykas". Ant padėklo, tarsi įrėminto daržovėmis ir žalumynais, padėti septyni ploni metaliniai iešmeliai, ant kurių sumauti avienos gabalėliai, kepenys, inkstai, širdis, plaučiai, auksiniai avienos lašinių šiaudeliai. Žodžiu, visos avino "sudedamosios" dalys, išskyrus odą ir ragus. Visa mėsa paskaninta specialiais pagardais, kurių pagrindas - sumalti ir išdžiovinti vynuogių lapai. Tokie pietūs jums atsieitų apie 12 JAV dolerių.
Apsinakvoti galima "superviešbutyje". Nesvarbu, kad jis nedidelis ir visai paprastas, kad nakvynė jame kainuoja 8 JAV dolerius, jis vis vien vadinasi "Super Guest House", t. y. super svečių namai. Kabule net ir pats menkiausias prekybinis kioskas, kuriame pardavinėjamos tik cigaretės ir kramtomoji guma, neretai pavadintas skambiu "Super International Market" vardu.
Pusryčiauja kabuliečiai gerdami labai saldžią žaliąją arbatą ir valgydami pailgą, specialioje krosnyje keptą paplotį. Beje, arbatos gėrimo būdas čia labai savitas: į stiklinę beriamas maždaug 1,5 centimetro storio sukraus sluoksnis ir užpilama (iki pusės stiklinės) arbata. Kai arbata išgeriama, jos vėl pripilama. Taip pamažu ištirpsta visas cukrus. Tad vieną sykį įbėrus cukraus, galima išgerti 3-4 stiklines saldžios arbatos. Toks arbatos gėrimo būdas išlikęs nuo senų senovės, kai žmonės neturėjo kuo išmaišyti cukraus.
Gaidžių kova prie Baburo kapavietės
XVI amžiaus didįjį mogolų užkariautoją Baburą (ne mongolą, o kilusį iš didžiųjų mogolų dinastijos, nors Baburas, pasak kai kurių šaltinių, kilęs iš Bucharos žydų) apėmė troškimas pavergti visą pasaulį. Jis ir pavergė didesniąją Azijos dalį. Tačiau persikėlęs per Oksus upę (dabar - Amudarja) ir patekęs į Kabulo kunigaikštystę, pavargo nuo gyvenimo ir pasimirė. Čia jį ir palaidojo jo bendražygiai, o afganistaniečiai sugebėjo išsaugoti Baburo kapą iki šių dienų. Jie prie kapavietės pastatė mečetę, apjuosė viską aukštomis sienomis. O XX amžiuje čia įrengta poilsio zona: pastatytas restoranas, du baseinai, įrengtas fontanas su kaskadomis. Tačiau viskas labai gražu čia buvo iki karo. Ir tik dabar princo Aga Hano IV ir vietos verslininkų lėšomis šis poilsio kompleksas pradėtas atstatinėti. Netoli Baburo kapavietės dažnai susirenka minios žmonių. Jie stebi gaidžių peštynes. Veikia ir totalizatorius. Statymai - nuo 10 iki 100 dolerių. "Kautynių lauką" - maždaug 5 metrų skersmens ratą - apsupusi minia žmonių, vilkinčių chalatus, su čalmomis ar tiubeteikomis ant galvų. Vidury rato pasipūtę vaikšto du gaidžiai. Į rato vidurį išeina "teisėjas" ir duoda kažkokį keistai savitą signalą. Gaidžiai puola vienas kitą. Visa kova vyksta vos 3 ar 4 minutes. Pasibaigus kovai iškart išdalinami pinigai laimėjusiesiems totalizatoriuje.
Afganistaniečių svetingumas
Afganistanas, kaip ir kitos Rytų šalys, nuo seno garsėjo svetingumu. Anksčiau, prieš karą, vietos gyventojai pasiūlydavo arbatos arba pietus vos tik svečiui įžengus pro duris. Dabar situacija visai kitokia. Ir dar. Anksčiau visose parduotuvėse, kioskeliuose, turgavietėse ar tiesiog gatvėse, kur buvo kuo nors prekiaujama, nuolat girdėdavosi "parva-nist". Išvertus į lietuvių kalbą tai reikštų maždaug "neturi reikšmės" arba "velniai nematė". Šį žodį paprastai ištardavo parduotuvėlės savininkas, po neilgų derybų nuleisdamas kainą. Dabar "parva-nist" Kabule jau nebeišgirsi. Žmonės gyvena žymiai blogiau, pasidarė gerokai piktesni.
"Viščiukų gatvė"
Visi suvenyrų kioskai Kabule įsikūrę arba brangiame viešbutyje "Interkontinental", arba "Čiken- stryte", t. y. "Viščiukų gatvėje". Gatvė pavadinta tokiu keistu pavadinimu todėl, kad kaip tik čia kažkada buvo pradėta prekiauti šaldytais importiniais viščiukais. Norint nusipirkti rankų darbo suvenyrų Kabule, labiausiai rekomenduojamas šaltasis ginklas, pagamintas Kabulo priemiestyje Čarikare. Tiesa, tokį suvenyrą išsivežti iš šalies lėktuvu gan sudėtinga. Didelio dėmesio verti gaminiai iš lazurito. Šio pusbrangio akmens randama tik Afganistane. Tai tamsiai mėlynas, kartais šviesesnis mėlynas akmuo, išmargintas aukso, sidabro ar baltos spalvos smulkučiais taškeliais. Afganistaniečiai savo dirbtuvėse lazuritą aptaiso sidabru ir gamina viską, ką tik sugalvoja - žiedus, auskarus, pakabučius, apyrankes, miniatiūrinius Afganistano žemėlapius, šachmatus ir dar daugybę įvairiausių suvenyrų. Kuo gaminyje daugiau akmens, tuo jis brangesnis. Pavyzdžiui, vaza gėlėms, surinkta iš lazurito gabalėlių, kainuoja 150 dolerių, o nedidukus auskarėlius galima nusipirkti už 5 ar 10 JAV dolerių.
Išilgai "Viščiukų gatvės" neretai stovi šarvuotos vokiečių ar prancūzų mašinos, o kareiviai vaikštinėja nuo prekystalio prie prekystalio, neatitraukdami rankos nuo ilgavamzdžio automato gaiduko. Beje, tarp jų neretai gali pamatyti ir moterų. Kodėl ne?! Už 5 000 dolerių į Afganistaną tarnauti važiuotų bet kuri moteris. Tokią sumą čia gauna eiliniai kariai, o karininkai - dar daugiau. Reikia pažymėti, kad visas aprūpinimas jiems nekainuoja nieko. Tai dėl jų Kabule pakilo visos kainos. Tai, kas iš tikrųjų kainuoja vieną dolerį, jie nuperka (nesiderėdami!) už dešimtį.
Tokios tad šiandieninio Afganistano realijos: karinė-politinė padėtis pakankamai įtempta, gatvėse pilna sargybos postų, patruliuojančių kareivių, žmonės tapo pikti, baugštūs, ankstesniojo svetingumo nelikę nė ženklo. Gali žmogus su tavimi, t. y. atvykėliu, normaliai, draugiškai bendrauti ir čia pat, nuotaikai pasikeitus, išplūsti tave, užgaulioti ir tiesiog... atsukti tau nugarą. Taip, ilgi karo ir suirutės metai paliko pėdsakus afganistaniečių širdyse ir sielose.