Tik stipri valdžia ir politinė visuomenė gali įveikti atriedančią antisemitinių bei rasistinių išpuolių bangą, skaitydamas pranešimą pirmadienį (01.26) Stokholmo tarptautiniame forume "Genocido prevencija: grėsmės ir atsakomybė", pabrėžė ministras pirmininkas Algirdas Brazauskas.
"Mūsų švietimo sistema turi aiškiai parodyti, kad radikaliojo nacionalistinio populizmo retorika yra istoriškai subankrutavusi. To reikia, kad niekada neišrinktume partijų ar jų lyderių, kurie vėliau pakliūna kaip kaltinamieji į Tarptautinius tribunolus. Taip, deja, atsitiko buvusioje Jugoslavijoje. Juk tai buvo mūsų - Europos - chaosas. Tokio atsinaujinančio chaoso užuomazga galime laikyti ir pastaraisiais metais per mūsų žemyną, neišskiriant nė Lietuvos, riedančią antisemitinių bei rasistinių išpuolių bangą", - pripažino A. Brazauskas, paraginęs įsiūbuoti sąjūdį, pavadintą "daugiau niekada". Tokį, koks nuvilnijo holokausto tema Jungtinėse Valstijose, Izraelyje ir Vokietijoje.
Anot jo, sąjūdis "daugiau niekada" turėtų įsiterpti į platesnį švietimo prieš antisemitizmą, rasizmą ir ksenofobiją kontekstą.
Vyriausybės vadovas pabrėžė, jog per švietimą bei politikos įrankiais turime efektyviai atsikratyti netolerancijos balasto. Kitaip jis suvešės, kurstomas naujų sudėtingų reiškinių - tokių kaip pabėgėliai, ekonomikos nuosmukis, socialiniai kontrastai ar netgi istorinis žydų nuosavybės restitucijos klausimas.
"Jau dabar ne vienoje Europos šalyje, tarp jų ir Lietuvoje, matome tradicinių politinių partijų silpnėjimą ir įsimetantį populizmo vėžį. Padėkime vieni kitiems užkirsti kelią šios ligos plitimui, kad ji netaptų nepagydoma", - akcentavo A. Brazauskas.
Pasak ministro pirmininko, kalbant apie mūsų bendras tarptautines pastangas genocido prevencijos srityje, svarbus vaidmuo teks Tarptautiniam Baudžiamajam Teismui. Visuotinis ir griežtas Romos statuto laikymasis turi tapti vienu iš efektyvių tarptautinės bendruomenės aktyvių veiksmų, kovojant su nusikaltimais žmogiškumui.
"Apskritai siūlau remti Jungtinių Tautų Organizaciją, stiprinti jos institucinę ir teisinę sistemą. Šiuo metu tai yra geriausias tarptautinis prevencinis mechanizmas, galintis apsaugoti nuo genocido ir etninių valymų pasikartojimo", - siūlė Lietuvos ministras pirmininkas.
Jis ragino susitarti, kad teisė vykdyti humanitarinę intervenciją yra privaloma visiems. Jungtinių Tautų Organizacija turi būti pajėgi skubiai ir stipriai reaguoti taikdarių siuntimu, arba įgalioti kitus (per Saugumo Tarybą) karine jėga stabdyti vykdomą genocidą. Tokiais atvejais būtina efektyviai koordinuoti JT, regioninių organizacijų, atskirų valstybių ir nevyriausybinių organizacijų veiksmus.
"Visa tai įgyvendinti nebus lengva. Prisimenu Vilniaus Gaono, 18 amžiaus Lietuvos žydų išminčiaus, reikšmingą pastebėjimą: "daugelis žmonių skaito knygas apie dorybę, bet lieka abejingi darbams". Tad būkime visad ištikimi darbams, kurie gali ir turi užkirsti kelią tautų supriešinimui, chaosui, genocidui", - savo pranešime sakė A. Brazauskas.
ELTA