Kai praėjusiame numeryje rašėme apie Turkijos veržimąsi į Europos Sąjungą, apie jos narystę NATO ir kariuomenę, dar nežinojome rinkimų į Turkijos parlamentą rezultatų. Šiandien jau aišku, kad rinkimus laimėjo Teisingumo ir plėtros partija. Tai pirmas kartas per 79 metų Turkijos Respublikos istoriją, kai absoliučią daugumą parlamente užsitikrino islamo vertybes ginanti partija.
Kariuomenė kol kas šešėlyje
Teisingumo ir plėtros partija iš uždrausto islamistinio judėjimo likučių buvo įsteigta tik pernai. Jos populiarumą padidino žmonių pasipiktinimas didelio masto ekonomikos krize, kuri be darbo paliko maždaug milijoną žmonių. Turkijos sąjungininkai NATO ir partneriai Europos Sąjungoje atidžiai stebėjo rinkimus, nes baiminosi, kad šalyje gali kilti suirutė. Tik prieš penkerius metus didelę įtaką šalyje turinti kariuomenė privertė atsistatydinti pirmąją islamistų vadovaujamą vyriausybę. Politinis nestabilumas gali suduoti smūgį Turkijos pastangoms siekti narystės ES bei dar labiau pakenkti ir taip silpnai šalies ekonomikai. Jis gali sukelti rūpesčių ir Vašingtonui, jei Jungtinėms Amerikos Valstijoms prireiks Ankaros pagalbos galimoje karinėje operacijoje prieš Iraką. Į valdžią atėjusi partija iš karto pareiškė, kad nepritaria kariniams veiksmams prieš Bagdadą. "Mes nenorime, kad Irake kiltų karas", - teigė partijos pirmininko pavaduotojas Abdula Gulas. Tačiau karingasis partijos lyderis Recepas Erdoganas tvirtina, jog partija nenukryps nuo provakarietiško Turkijos kelio." Pirmiausia mes sieksime paspartinti narystės ES procesą", - sakė jis televizijai. Gal taip ir bus, tačiau daugelis tuo abejoja. Patys turkai, ypač gyvenantys Vokietijoje ir kitose šalyse, islamistus vadina tiesiog ekstremistais ir net fašistais. Juk tas pats R. Erdoganas, būdamas Stambulo meru, uždraudė ne tik šio miesto parduotuvėse, bet ir restoranuose pardavinėti alkoholį. Taigi jei ši partija įsitvirtins valdžioje, turistų srautas į šalį gali dar labiau sumažėti. Kas norės važiuoti atostogauti ten, kur maudytis moterys turės eiti su ilgomis suknelėmis, o vietoj vyno taurės vakare teks pasitenkinti stikline arbatos. Aišku, tai pati niūriausia prognozė, tačiau ji tikrai nepasitvirtins, nes padėtį šalyje stebi ir į šešėlį kiek pasitraukusi kariuomenė. Kariškiai, kurių dauguma mokslus baigę Vakaruose, griežtai pasisako už pasaulietines Turkijos tradicijas. Nuo 1960 metų kariškiai nuvertė net keturias vyriausybes. Ilgą laiką Turkijos armijos net kritikuoti nebuvo galima. Ir tik šiemet, besiruošiant stoti į ES, įstatymas, kuriame buvo numatytos bausmės už armijos ir kitų valstybės institucijų kritiką, buvo atšauktas.
Kasa prie griuvėsių
Ir vis dėlto jei Turkijoje įsigalėtų islamistai, į šią šalį tektų važiuoti ne ilsėtis, o pasižiūrėti istorinių grožybių, nes Turkijos žeme vaikščiojo Antikos herojai. Šiuo klausimu Turkijai labai pasisekė: jai nereikia dėti jokių pastangų, kad parodytų savo turtus. Muziejai (apsilankyti juose gana brangu) - tai paprasčiausi senovės griuvėsiai, įėjimą į kuriuos užstoja kasa. "Turkija - tai gerai išsilaikę griuvėsiai", - sako vietinis gidas. Ir jis teisus, nes taip gerai išsilaikiusių griuvėsių niekur kitur nerasi. O Efesas - tai ištisas miestas, kurį aplankęs lengvai įsivaizduosi, kaip atrodė antikiniai miestai. Mes sakome - Senovės Graikijos miestai, bet turkui taip pasakyti neapsivers liežuvis. Pagal juos jokios Senovės Graikijos nebuvo. Buvo tik atskiros Atėnų, Jonijos bei kitos kunigaikštystės. O jas, anot turkų gidų, galima laikyti ne Senovės Graikijos, o Senovės Turkijos kunigaikštystėmis, nes dar XIX amžiuje šios žemės priklausė turkams. Bet pavartykime literatūrą, paskaitykime mitus. Kur Izidė - ten Egiptas, kur Dzeusas - ten Graikija. Homeras apie Olimpijos dievus rašė senąja graikų kalba. Ir nei turkų, nei graikų kalbos tuo metu niekas nemini. Bet tiesa ir tai, kad ką mes vadiname Senovės Graikija, šiandien tai Turkija.
Efesas - buvęs milžiniškas Antikos miestas. Jame yra vienas iš septynių pasaulio stebuklų - Artemidės šventykla. Šiuo metu iš jos belikusi tik viena kolona. Efeso gatvėmis vaikščiojo ir šventasis Jonas. Jo garbei buvo pastatyta bazilika, kurioje jis ir palaidotas. Turkai būtinai parodys ir namą, kuriame prieš kelionę į Dangų gyveno Jėzaus Motina - Mergelė Marija. Tai tikrai ne turkų apgavystė, nes šį faktą patvirtino popiežiai Leonas VII, o vėliau - Petras X ir Leonas VIII. Efesas, vizitinė Turkijos kortelė, dar įspūdingas ir tuo, kad prie visų eksponatų - o kaip kitaip pavadinsi didįjį teatrą ar Dželruso biblioteką - galima ne tik prieiti, bet ir ranka paliesti. Ir tik stebėtis belieka, kaip visų tų akmenukų dar neišsinešiojo tūkstančiai turistų. Beje, ir Antikos architektūros stebuklą Efesą, ir gamtos sukurtą grožį Pamukalę galima aplankyti poilsiaujant prie jūros. Iš bet kurio miesto, iš bet kurio viešbučio kasdien organizuojamos ekskursijos. 30 dolerių - ir po kelių valandų jau turi galimybę Efese užsukti į Antikos laikų viešąją išvietę arba išsimaudyti per kalkių rifus tekančiame vandenyje.
Turkiškas biznis
Turkai - patys geriausi statybininkai pasaulyje, nes jiems tenka ne tik nuolat statyti ką nors nauja, bet ir atstatinėti, ką sugriauna drebanti žemė. Žemės drebėjimai daro įtaką ir statybų stiliui: jokios architektūros, visi statiniai labai paprasti ir labai panašūs. Beje, turkai po Antrojo pasaulinio karo atstatė buvusią Vakarų Vokietiją. Daugelis ten ir liko, tad šiandien šioje šalyje gyvena apie 2 milijonus turkų. Beje, visiems jiems buvo sudaryta galimybė dalyvauti Tyrkijoje vykusiuose rinkimuose. Už pusę kainos jie galėjo nusipirkti bilietą ir atskridę į tėvynę balsuoti. Lengvatiniais bilietais pasinaudojo tik 50 000 turkų. Beje, turkai, ir ne tik jie, į Turkiją skrenda pigiai nusipirkti žinomų modeliuotojų, tokių kaip Versačė, Armanis ar Dioras, sukurtų drabužių. Jie čia kainuoja, bent jau vakariečiams, centus. Ir siuvami ne kur nors pogrindyje, o oficialiuose turkiškuose fabrikuose. Argi sunku prisigaminti reikiamos firmos ženklų ar etikečių? Ir ne tik etikečių - pats siuvinys irgi nukopijuotas nuo originalo, neatskirsi nuo tikro. Jei mėgstate Versačės rūbus, bet jie jums neįkandami dėl didelės kainos, pirkite pigiai. Turkiško biznio principas labai paprastas - reikia patenkinti bet kokią paklausą. Tuo patenkinti ne tiek patys turkai, kiek europiečiai. Nusipirkti tikrus žinomų modeliuotojų rūbus kainuoja daug brangiau nei lėktuvo bilietą. Tad skrenda žmonės į Turkiją ir grįžta patenkinti: su Versačės kostiumu, laikrodžiu "Rolex", Dioro kvepalais. Nusipirktais už kelis dolerius.