Vaikų sveikatos metais - dėmesys patiems mažiausiems Lietuvos gyventojams
Sveikatos apsaugos ministras Juozas Olekas pasirašė įsakymą, kuriuo patvirtinti sveikatos priežiūros įstaigose taikomi Tarptautinio motinos pieno pakaitalų rinkodaros kodekso reikalavimai. Šio įsakymo tikslas - saugoti kūdikių ir mažų vaikų sveikatą, įgyvendinant kūdikių žindymo skatinimo iniciatyvas Lietuvoje.
Tarptautinis motinos pieno pakaitalų rinkodaros kodeksas - Pasaulio sveikatos organizacijos ir Jungtinių Tautų vaikų fondo dokumentas, reguliuojantis motinos pieno pakaitalų rinkodarą ir apibrėžiantis įvairių visuomenės grupių, organizacijų bei Vyriausybės vaidmenį apsaugant, remiant ir skatinant kūdikių žindymą. Motinos pieno pakaitalas - naujagimių ir kūdikių maitinimui skirtas produktas, galintis pakeisti motinos pieną kūdikiui iki 6 mėnesių amžiaus, ir visi pramoniniu būdu pagaminti pieno ir sojos mišiniai.
Respublikinio mitybos centro atliktos anketinės motinų apklausos rodo, kad Lietuvoje pagausėjo natūralaus kūdikių maitinimo atvejų, pailgėjo jų trukmė. Tačiau ir toliau būtina skatinti natūralų kūdikių maitinimą, nes mažylių žindymo trukmė Lietuvoje nėra pakankama.
Tarptautinio motinos pieno pakaitalų rinkodaros kodekso reikalavimai griežtai reglamentuoja motinos pieno pakaitalų, žindukų ir kitų dirbtiniam maitinimui skirtų gaminių ir aprašų reklamą, gamintojų teikiamos medžiagos platinimą, išskyrus informacinę ar mokomąją medžiagą ir jos naudojimui reikalingą įrangą sveikatos priežiūros įstaigos nuožiūra.
Visa sveikatos priežiūros įstaigoms skirta su dirbtiniu maitinimu susijusi informacija turi būti mokslinė, objektyvi ir nemenkinti natūralaus kūdikių maitinimo. Informacinė ir mokomoji medžiaga apie kūdikių maitinimą skirta nėščiosioms bei kūdikių ir mažų vaikų motinoms turi būti orientuota į žindymo privalumus ir naudą, į mišraus maitinimo neigiamą poveikį žindymui, į nusprendusių nežindyti motinų sunkumus. Informacinėje medžiagoje, kurioje draudžiamos bet kokios iliustracijos ar tekstai, idealizuojantys motinos pieno pakaitalus, turi būti nurodomos socialinės bei finansinės dirbtinio maitinimo pasekmės, informacija apie riziką sveikatai ir ypač apie pavojų kūdikių sveikatai.
Motinos pieno pakaitalų, žindukų ir kitų dirbtiniam maitinimui skirtų gaminių neleidžiama dovanoti arba parduoti mažesnėmis kainomis įstaigoms ar organizacijoms, jų pavyzdžiai neturi būti demonstruojami įstaigose, dalijami nėščioms moterims, kūdikių ir mažų vaikų motinoms ar jų šeimos nariams.
Dirbtinio maitinimo priemonių gamintojai ar platintojai negali siūlyti sveikatos priežiūros įstaigos darbuotojams ar jų šeimos nariams jokio materialinio atlygio už savo produkcijos propagavimą. Įsakymas įsigalioja nuo paskelbimo ,,Valstybės žiniose".
Ryšių su visuomene skyrius (8 5) 266 14 11 www.sam.lt
??
??
??
??
LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJA Vilniaus g. 33, 2001 Vilnius, tel. (8-5) 2661400, faks. (8-5) 2661402, http://www.sam.lt I N F O R M A C I N I S P R A N E Š I M A S 2004 09 07
RYŠIŲ SU VISUOMENE SKYRIUS PRIIMAMASIS tel.: (8-5) 2661413, (8-5) 2661411 (8-5) 2685110 el. paštas: [email protected]