• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

3086 8340

Teismas

Už pažadą legaliai įdarbinti Anglijoje - teisiamųjų suolas

Virginija GRIGALIŪNIENĖ

Viešosios įstaigos "Vilniaus vaikų gabumų ugdymo centras" darbuotojas, vidurinį išsilavinimą turįs anksčiau už vagystę teistas vilnietis Aleksandras Grišinas (44 m.) buvo atiduotas į teismą pagal LR BK 293 straipsnio 1 dalį (LR piliečių kelionių į užsienį nelegaliai ten jiems pasilikti arba palikti be pagalbos organizavimas, apgaulingai žadant legalų statusą) bei 300 straipsnio 1 dalį (dokumentų suklastojimas ir panaudojimas).

REKLAMA
REKLAMA

"Darbdavio" tarpininką susirado per laikraštį

Suvalkijoje gyvenanti Regina E. 2002-ųjų rudenį Prienų rajone leidžiamame laikraštyje "Naujasis Gėlupis" perskaitė skelbimą, informuojantį apie galimybę legaliai įsidarbinti užsienyje. "Tvarkomi dokumentai legaliam išvykimui į Angliją, pasitikimas oro uoste, konsultacijos dėl įdarbinimo ir gyvenimo" - viskas, apie ką Regina jau seniai svajojusi! Nieko nelaukusi moteris paskambino laikraštyje nurodytu telefonu. Atsiliepė moteris. Ji Reginai patikslino, neva įdarbinimu rūpinasi kitas asmuo, ir padiktavo jo mobiliojo telefono numerį. Šįkart atsiliepęs vyriškis prisistatė esąs vilnietis Aleksandras Grišinas ir pasiūlė susitikti bei viską smulkiai aptarti Vilniuje, prie "Gintaro" viešbučio.

REKLAMA

Per pirmąjį susitikimą Reginai buvo suteikta mokama "konsultacija". Už ją moteris paklojo 400 litų. Aleksandras paaiškino, esą legalaus darbo Anglijoje dokumentai bus sutvarkyti tik nuvykus į šią šalį, tai yra tik sėkmingai kirtus Anglijos sieną. Dėl visa ko Regina paprašė raštelio, kad užsieniečių darbdavių tarpininkas Lietuvoje tikrai gavo pinigų už informacijos (konsultacijos) suteikimą.

REKLAMA
REKLAMA

Po savaitės Reginai paskambinęs tasai pats Aleksandras paprašė vėl skubiai atvykti į Vilnių. Susitikęs su darbo ieškančia moterimi vilnietis jai ištiesė kažkokius popierius ir įspėjo, kad viską, kas juose parašyta, reikėsią išmokti atmintinai. Dar Reginai buvo nurodyta Londono oro uosto pareigūnams prisistatyti įmonės "Jus gentium" vadybininke ir, jei reikės, detaliai papasakoti su savimi turimų dokumentų turinį. Už pateiktus dokumentus iš Reginos buvo paprašyta dar 2 000 litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nieko bloga neįtardama Regina savo naujojo pažįstamo paprašė palydėti iki kelionių agentūros (nusipirkti bilietus į Londoną). Už bilietus moteris sumokėjo 1 300 litų. Jos neišgąsdino ir kai Aleksandras užminė, jog Londone dar reikėsią "tokiam Dimai ar Ruslanui" sumokėti 250 svarų sterlingų - kažkuris iš šių vyrukų esą sutvarkysiąs legalaus darbo Anglijoje dokumentus.

REKLAMA

Į Angliją... neva pirkti dėvėtų drabužių

Regina susikrovė kelionės lagaminą ir nurodytą dieną išsiruošė į Vilniaus oro uostą. Čia ją pasitikęs A. Grišinas perdavė dar nemažą pluoštelį dokumentų. Vienas iš jų skelbė, neva už iš Anglijos į Lietuvą turimą atgabenti dėvėtų drabužių siuntą pinigai jau sumokėti - "vadybininkė" Regina E. į Angliją neva vykstanti tik pasirašyti pirkimo-pardavimo sutarties.

REKLAMA

Regina E. Londoną pasiekė per Varšuvą. Taip jau nutiko, kad pavėlavo iš Vilniaus į Varšuvą skridęs lėktuvas, taigi buvo nespėta ir į reisą "Varšuva - Londonas". Taigi vėlesniuoju reisu pasiekusios Londoną Reginos jau niekas nesutiko (jos čia turėjo laukti Dima arba Ruslanas). Sutrikusi moteris nepažįstamame krašte nežinojo ko griebtis, kur kreiptis. Galiausiai pavyko telefonu susisiekti su Vilniuje likusiu darbdavių tarpininku Aleksandru Grišinu, kuris susiskambino su Dima. Pastarasis per Aleksandrą Reginai patarė sėsti į taksi ir vykti į jo nurodytą viešbutį. Neturinti kur trauktis Regina taip ir padarė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitą dieną viešbutyje pasirodė Dima. Jis pranešė radęs darbą Škotijoje, Aberdino mieste. Ir paprašė... 250 svarų sterlingų už dokumentų legaliam darbui sutvarkymą. Tuos dokumentus buvo pažadėta Reginai atnešti vakare.

Regina pati turėjo nusipirkti autobuso bilietą į Aberdino miestą (tai jai kainavo dar 35 svarus sterlingų). Į autobusų stotį vėluodamas atlėkęs Dima atkišo kažkokius popierius - tai esą ir yra legalaus įsidarbinimo dokumentai.

REKLAMA

Nuvykusi į Dimos nurodytą vištienos perdirbimo įmonę ir pateikusi turimus dokumentus, Regina išgirdo, kad tai - nieko verti popieriai. Supratusi, kad yra įžūliai apmauta, moteris nori nenori turėjo susirasti bent kokį darbelį, kad nors iš dalies padengtų patirtus didžiulius materialinius nuostolius. Ji nelegaliai įsidarbino vienoje Škotijos žuvies perdirbimo įmonėje. Deja, čia uždarbis buvo apgailėtinas - 20 svarų sterlingų per dieną. Beje, įmonės savininkas pinigų į rankas darbininkams neduodavo - pervesdavo rusams, o šie, greičiausiai liūto dalį pasilikę sau, likusius 20 svarų sterlingų atkišdavo nelegalams. Regina dar bandė pakovoti už savo teises, tačiau pamačiusi, kad kiti darbininkai tyliai, nesiskųsdami kenčia šioje "katorgoje", nusprendė ilgiau čia neužsibūti - tučtuojau grįžti į Lietuvą.

REKLAMA

Vietoj pinigų - grasinimai

Grįžusi į Lietuvą Regina E. tuojau pat paskambino Aleksandrui Grišinui. Atsiliepė nepažįstamas vyriškas balsas, kuris pareiškė, kad Reginos ieškomo žmogaus nepažįsta. Tada Regina įspėjo: "Perduok Aleksandrui, kad grąžintų pinigus, arba jam baigsis blogai".

Netrukus Aleksandras susirado Reginą ir pateikė savąjį ultimatumą: neva jei ši bandysianti ką nors daryti, pačiai blogai baigsis - čečėnai, girdi, nupjausią galvą! Drąsi moteris šių grasinimų nė kiek neišsigando - kreipėsi į policiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas įtariant, kad pareiškėjos nurodytas vilnietis Aleksandras Grišinas skelbėsi teikiąs įdarbinimo paslaugas neturėdamas tam leidimo.

Paaiškėjo, kad Vilniuje registruotos individualios įmonės "Jus gentium" savininkas I. Pavliukianecas - paprasčiausias elektrikas, teikiantis vartotojams smulkias elektros įrangos remonto paslaugas. Elektriko pažįstamas A. Grišinas, pasirodo, konsultuodavo buhalterijos klausimais.

REKLAMA

Anot I. Pavliukianeco, kartą pas jį užsukęs A. Grišinas su draugu Aleksu ir pasiūlęs imtis dėvėtų drabužių iš Anglijos gabenimo bei prekybos. Tada, girdi, ir buvę užsiminta, kad A. Grišinas norįs pasinaudoti elektriko I. Pavliukianeco įmonės vardu bei dokumentais.

I. Pavliukianecas pareiškė nieko nežinojęs apie žmonių gabenimą, tik esą buvęs informuotas, jog kažkas turėjo į Angliją nuvežti dokumentus dėl padėvėtų rūbų pirkimo. Beje, I. Pavliukianecas negalėjo paaiškinti, kaip jo įmonės darbuotojų sąraše "atsirado" vadybininkė Regina E., kuri čia niekada nedirbo.

REKLAMA

Įtariamasis išsisukinėjo

Aleksandras Grišinas ikiteisminį tyrimą atliekantiems pareigūnams neprisipažino nusikaltęs. Tiesa, jis neneigė tuo metu konsultuodavęs asmenis dėl darbo vizų užsienio šalyse gavimo, šios konsultacijos esą būdavusios mokamos. A. Grišinas pareiškė ir pats turėdavęs išlaidų - bendraudavęs su Londone gyvenančiais advokatais, o šie už informaciją apie darbo vietas esą reikalaudavę atitinkamo užmokesčio.

REKLAMA
REKLAMA

A . Grišinas patvirtino kadaise susitikęs su Regina E., ši esą sutikusi už konsultaciją sumokėti 400 litų. Jis puikiai prisiminė perdavęs Reginai dokumentus, tačiau dievagojosi nei jų ruošęs, nei klastojęs. Viską atseit tvarkęs jo pažįstamas Aleksas, tačiau kur šis dabar esąs, girdi, vienas Dievas težino... Gal kur Lietuvoje, o gal ir užsienyje...

- Aš jai nežadėjau gauti legalaus darbo Anglijoje vizos - tik paaiškinau, kokios yra tokių vizų rūšys, kaip ji ten galėtų legaliai įsidarbinti, - toliau aiškino A. Grišinas.

Negana to, A. Grišinas dar pareiškė nepasitenkinimą dėl to, kad atgalinį bilietą turėjusi Regina, jei jau esą taip nepatikę Anglijoje, kažkodėl iškart nesusisuko atgal, o pagaliau sugrįžusi dar esą pradėjo grasinti...

- Nesuprantu, ko ji iš manęs nori, - Vilniaus apygardos teismo posėdyje stebėjosi teisiamasis.

Dokumentų klastojimas liko neįrodytas

Teisėjų kolegija priėjo prie išvados, jog trūksta įrodymų, kad pilietis A. Grišinas iš tikrųjų pats suklastojo Reginai E. pateiktus dokumentus (visa kaltė buvo suversta ant mistiškojo Alekso), taigi dėl šio nusikaltimo jį išteisino. A. Grišinas buvo pripažintas esąs kaltas tik dėl kelionės į užsienį nelegaliai dirbti organizavimo bei apgaulingo pažado gauti legalų statusą. Už šį nusikaltimą A. Grišinui teismas skyrė trejų metų laisvės atėmimo bausmę, tačiau jos vykdymą 2 metams atidėjo. Nuteistajam dar reikės padengti nukentėjusiosios pareikštą ieškinį dėl patirtos žalos (už suteiktas konsultacijas ir nesėkmingas darbo užsienyje paieškas) atlyginimo - iš viso 11 664 litus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų