Žaizdos greičiau gis...
O. Gustienė
1. Gerkite šiaurinės bitkrėslės sultis arba šiomis sultimis (būtinai šviežiomis) ar jų vandeniniu nuoviru vilgykite žaizdas, opas.
2. Žaizdos geriau gyja vartojant štai tokį tepaliuką: paimti vieną valgomąjį šaukštą ožio ar avies taukų, pusę valgomojo šaukšto druskos, vieną valgomąjį šaukštą gerai susmulkinto svogūno (svogūnas turi būti senas). Viską sudėti į puodą ir sutrinti į vientisą masę. Šios masės uždėti ant žaizdos, užrišti ir laikyti visą parą. Iš pradžių skaudės, tačiau šis tepalas greitai ištrauks iš žaizdos visus nešvarumus.
3. Butelį prikišti šviežių dilgėlės lapų, užpilti spiritu ir uždaryti. Pastatyti saulėje dviem savaitėms. Vėliau šiuo skysčiu sudrėkintą audinį uždėti ant žaizdos. Tai pagreitins gijimą ir apsaugos nuo infekcijos.
4. Mažas žaizdas greitai išgydo toks tepaliukas: paimama truputį vidinių kiaulės taukų ir šiek tiek kvietinių miltų. Gerai išmaišoma ir pakepinama keptuvėje. Po to įpilama pieno ir verdama, kol pasidarys tyrelė. Paruošto tepaliuko storai užtepama ant audinio ir uždedama ant skaudančios vietos. Laikoma 10 valandų. Po 3-4 perrišimų skausmas nurimsta, žaizda užsitraukia.
5. Žaizda nuplaunama vandenilio peroksidu, po to ant jos uždedamas audinys, pateptas iš anksto pasiruoštu skysčiu (2 dalys alyvų aliejaus ir 1 dalis bičių vaško ištirpinama ant silpnos ugnies).
6. Jei susižeidus žaizda kraujuoja, reikia paimti šviežių jonažolės žiedų, išspausti jų sultis ir tomis sultimis patepti sužalotą vietą. Jei nėra šviežių žiedų, patepti jonažolių alyva. Jonažolės alyva gaminama taip: žiedus (be kotelių ir žaliųjų taurelių) trinti, kol pasidarys drėgni, sudėti į stiklinį indą, užpilti alyvų aliejaus, uždengti ir laikyti 10 dienų saulėje. Tada žiedus nuspausti ir į alyvą dar kartą pridėti šviežių sutrintų žiedų. Indą vėl pastatyti saulėje, laikyti 10 dienų. Taip kartoti 3-4 kartus - kol alyva pasidarys tamsiai raudonos spalvos. Ji labai tinka ir nusideginus ar nusiplikius.
7. Įsipjovus žaizdas galima gydyti tokiu tepalu: jis gaminamas iš 100 g alyvų aliejaus, 8 g geltonojo vaško, 5 g baltojo vaško, 20 g pušų dervos - kanifolijos (ją reikia sutrinti į miltelius), 1 valgomojo šaukšto nesūdyto sviesto.
Viskas sudedama į puodą ir kaitinama 10 minučių. Nuolat maišoma, nugraibomos putos. Po to masė sudedama į stiklinius indelius. Paruoštu tepalu ištepamas marlės gabalėlis ir pridedamas prie pažeistos vietos. Tepalas tinka gydyti ir įsisenėjusias žaizdas.
8. Žaizdas gerai gydo paparčio sultys, juozažolės antpilai ir nuovirai.
9. Nesmarkiai įsipjovus reikia paimti storesnį alijošiaus lapą, perpjauti pusiau ir uždėti ant žaizdos - po kelių valandų ji turėtų užsitraukti.