Girtas ir labai pavojingas
Irena ZUBRICKIENĖ
Marijampolės rajono apylinkės teismas išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje marijampolietis Darius Deimantavičius (29 m.) buvo kaltinamas padaręs tragiškas pasekmes atnešusią avariją.
Motina žuvo, duktė sužalota
Praėjusių metų lapkričio 3-osios popietę marijampolietė Giedrė P. (38 m.) su trimis savo dukterimis ėjo į Marijampolės pakraštyje esančią geležinkelio stotį - su jaunėlėmis ketino išlydėti vyriausiąją Erlandą (19 m.) į Vilnių, kur mergina neseniai buvo pradėjusi studijuoti Pedagogikos universitete. Linksmai nusiteikęs ketvertukas priartėjo prie pėsčiųjų perėjos, nuo kurios geležinkelio stotis - jau ranka pasiekiama. Erlanda ir antrokė Saulina per gatvę žengė pirmos, o motina ir šeštoje klasėje besimokanti Dovilė - kiek atsilikusios. Visos buvo gana atsargios - perėjusios pusę plačios gatvės, stabtelėjo įsitikinti, ar ir kiti automobiliai jas praleis. Nenujausdamos pavojaus Giedrė ir dukterys žengė toliau. Staiga du prie perėjos prieš tai sustoję lengvieji automobiliai, pastūmėti labai stiprios pašalinės jėgos, šoktelėjo iš vietos - "VW Golf" skriste paskrido į vieną pusę, "VW Jetta" - į kitą, šaligatvio ir kelkraščio žolės link. Pastarasis kliudė perėja ėjusią Giedrę P. - nuo smūgio moteris užkrito ant variklio dangčio ir tuoj trenkėsi žemėn. Kliuvo ir kartu su mama ramiai pėdinusiai Dovilei - mergaitei buvo sumušta burna, išlūžo keli dantukai. Šį mažametės sužalojimą ekspertai vėliau įvertino kaip lengvą, tačiau visam gyvenimui atėmusį penkis procentus nelaimėlės darbingumo. Skaudžiausia, kad itin sunkią galvos traumą patyrusi Giedrė P. po keturių parų mirė.
"Kraujas aptemdė akis"?
Nustatyta, kad tragiškos avarijos kaltininkas yra D. Deimantavičius, lemiamu momentu priartėjęs prie pėsčiųjų perėjos "Audi 100" ir netikėtai trenkęsis į du priešais jį drausmingai stabtelėjusius automobilius.
- Tądien buvau išgėręs aštuonis butelius alaus ir susipykau su sugyventine. Ji man kastuvu prakirto galvą, - pareigūnams pasakojo Darius, kuriam tuokart buvo nustatytas itin sunkus girtumo laipsnis - net 4,15 promilės alkoholio (!) kraujyje, - todėl labai skubėjau į ligoninę. Nors vairuotojo pažymėjimo neturiu ir niekada neturėjau, prie savo automobilio vairo sėdau pats, nes laukti nebuvo kada.
Be šių pažeidimų (girtas, be dokumentų), Darius dar ir leistiną greitį viršijo, buvo neatidus bei neatsargus. Pripažindamas savo kaltę vyras buvo nuėjęs į žuvusios moters laidotuves esą pareikšti užuojautos, tačiau ir tądien buvusį neblaivų tragedijos kaltininką velionės giminaičiai išprašė.
Iki teismo - lavina problemų
Darius, anot paties, po įvykio smarkiai išgyveno, todėl puolė ramintis alkoholiu. Jam taip "gydytis" sėkmingai padėjo ir sugyventinė Levutė. Beje, jeigu ne ji, Darius šiandien gal jau būtų pasitraukęs iš gyvenimo. Vyras baiminosi teismo nuosprendžio, gyvenimo nelaisvėje, artimiesiems skųsdavosi, kad jam "nelaiko nervai", o kartais ryžtingai pratardavo, kad geriausia kuo greičiau "atsiskaityti, atpilti bausmę". Nukentėjusių, mamos staiga netekusių mergaičių jis niekada neaplankė, materialinės žalos, kurią, laidodama Giedrę P., patyrė jos pusseserė Birutė (49 m.), iki teismo neatlygino. Vėliau teisme aiškinosi ir negalįs atlyginti tol, kol neturi darbo (frezuotojo specialybę įgijęs Darius šiuo metu yra registruotas Darbo biržoje).
Teismo posėdžiai kelis kartus buvo atidėti - vis dėl Dariaus sveikatos būklės. Vieną kartą jis gydėsi paūmėjusią vidaus organų ligą, o kitą kartą, beje, kaip tik vieno teismo posėdžio išvakarėse, ligoninėje atsidūrė patyręs gyvenimo draugės dūrį peiliu į krūtinę. Šis sugyventinių konfliktas įvyko abiem girtaujant ir tradiciškai pykstantis - esą Darius nelaiku ir nevietoje demonstravo savo pavydą dėl dešimčia metų vyresnės savo sugyventinės. Laimei, peilis tik kliudė vieną plautį - medikų pagalbos vyrui reikėjo vos keletą dienų. Po kurio laiko be medikų neapsiėjo ir Dariaus sugyventinė, praeityje už tyčinį sunkų kūno sužalojimą jau teista moteris, kuri turbūt niekaip negali susitaikyti su juos abu nuolat lydinčiomis nesėkmėmis.
Nuosprendis - atgailauti izoliuotam
Už tragišką avariją D. Deimantavičius nuteistas ketverių metų ir šešių mėnesių laisvės atėmimo bausme, kurią jam nurodyta atlikti atviroje kolonijoje. Kol įsiteisės teismo nuosprendis, nuteistasis paliktas laisvėje. Jam taip pat priteistas per 2 000 litų siekiantis civilinis ieškinys. Beje, nuteistasis turi devynerių metų dukterį, kurią, anot jo, likimo valiai, "pabėgdama į užsienį", paliko jo buvusi žmona.
Mokosi gyventi iš naujo
Be motinos likusiomis Giedrės P. dukterimis, kurios tarsi mokosi gyventi iš naujo, dabar rūpinasi bene artimiausia jų giminaitė Birutė. Pas ją gyvena dvi jaunesniosios mergaitės, o studentė - Vilniuje. Giedrės P. dukterys iki šiol nesusitaikiusios su jas ištikusia tragiška lemtimi. (Mergaičių tėvai buvo išsiskyrę, ir ne vienerius metus Giedrė dukras augino viena.) Jos nelinkusios atvirai demonstruoti savo skaudžių prisiminimų ir išgyvenimų - globotinių ramybę ir jausmus stengiasi saugoti ponia Birutė. Beje, kaip giliai mamos netektis sužeidė mažas širdeles, liudija ir šis faktas: prokurorei kaltintojai teisme pasiūlius nuteisti avarijos kaltininką penkerių metų laisvės atėmimo bausme (Baudžiamasis kodeksas numato 3-10 metų nelaisvės bausmę), trylikametė Dovilė drąsiai pratarė nesutinkanti su tokia bausme - šeimą išdraskiusiam ir amžinai nuskriaudusiam vyrui ji linkėtų kur kas daugiau metų praleisti suvaržytam. Iki šiol Dovilė gydosi per avariją sužalotus dantukus - jau nekalbant apie širdgėlą, kuri turbūt vargu kada apleis našlaičių širdeles.
2003 05 13