• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2424 5744

Gydytojo priimamasis

Kada atleidžiama nuo brandos egzaminų?

Mums parašė kaunietė Ilona V. Laiško autorė nori sužinoti, kokiomis ligomis sergantys ar neseniai sirgę abiturientai gali būti atleisti nuo brandos egzaminų laikymo.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip paaiškino Sveikatos apsaugos ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vedėjas Virginijus Kizas, šių metų sausio 8 dieną sveikatos apsaugos ministras pasirašė įsakymą "Dėl ligų, galinčių būti pagrindu atleisti asmenis nuo brandos egzaminų, sąrašo patvirtinimo".

REKLAMA

Pagal šį įstatymą nuo brandos egzaminų gali būti atleisti asmenys, gydęsi nuo vidurių šiltinės ir paratifų, jei po išrašymo iš stacionaro praėjo ne daugiau kaip trys mėnesiai; sirgusieji botulizmu, jei po išrašymo iš stacionaro praėjo vieneri metai (esant neurologinių simptomų) arba šeši mėnesiai, kai ligos išeitis palanki; sergantieji tuberkulioze nuo brandos egzaminų gali būti atleisti individualiai (būtina ftiziatro išvada); egzaminų tikrai nereikės laikyti persirgusiesiems brucelioze bei ūminiu poliomielitu.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo brandos egzaminų gali būti atleisti sirgusieji infekcinėmis ligomis, jei po pasveikimo praėjo mažiau kaip mėnuo. Persirgusiųjų infekcine mononukleoze (sunki forma) atleidimo nuo brandos egzaminų terminas - 3 mėnesiai po išrašymo iš stacionaro, o asmenims, kurie sirgo virusiniu hepatitu, - pusė metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo brandos egzaminų gali būti atleisti ir sirgusieji uždegiminėmis centrinės nervų sistemos ligomis (iki vienerių metų po ligos), taip pat jei konstatuojama centrinės nervų sistemos uždegiminių ligų padariniai (priimamas individualus sprendimas, būtina gydytojo neurologo išvada).

REKLAMA

Individualiai sprendžiama ir tuomet, kai asmuo serga gerybiniais navikais.

Sergantieji onkologinėmis ligomis atleidžiami nuo brandos egzaminų, jei praėjo iki vienerių metų po chemo-spindulinės terapijos ar treji metai po kaulų čiulpų transplantacijos.

Atleidžiama ir tuomet, jei asmuo persirgo mitybinės kilmės anemija (sunki forma) ir nuo pasveikimo dar nepraėję daugiau kaip 6 mėnesiai. Toks pat laikotarpis po pasveikimo skiriamas ir tuomet, kai asmuo sirgo hemolizine anemija (ūmi forma), aplazine anemija (ūmi forma).

REKLAMA

Brandos egzaminų nereikės laikyti ir tiems abiturientams, kuriems vienerių metų laikotarpyje buvo diagnozuoti krešėjimo defektai, purpura ir kitos hemoraginės būklės, taip pat po splenektomijos, po kraujavimo į smegenis (šiuo atveju sprendžiama individualiai). Nuo brandos egzaminų atleidžiami asmenys, sirgę agranuliocitoze (iki vienerių metų po išrašymo iš stacionaro arba 3 metai po kaulų čiulpų persodinimo operacijos) ar turėję funkcinių segmentuotų neutrofilų sutrikimų, taip pat kitokių leukocitų sutrikimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kas tai yra "sukrėsto vaiko" sindromas?

Laima Jonykienė iš Kaišiadorių rajono norėtų plačiau sužinoti apie "sukrėsto vaiko" sindromą.

Vilniaus universitetinės vaikų ligoninės Traumatologinio skyriaus vedėjas Jonas Vencius paaiškino, jog pastaruoju metu tarp medikų pradėtas plačiai vartoti vadinamasis "sukrėsto vaiko" sindromo apibūdinimas kitose Vakarų Europos šalyse yra seniai žinomas. Jis daugiausia diagnozuojamas iki tol buvusiems sveikiems, stipriems, gerai išsivysčiusiems kūdikiams. Sakysime, mažylis ilgai neužmiega, ir tėtis ar mama jį nervingai pakrato. Po tokio veiksmo vaikas paprastai greitai užmiega, tačiau jo pasekmės gali būti labai liūdnos - galvos smegenyse gali išsivystyti negrįžtami pakitimai, o laiku nesikreipus į gydytoją ir nukentėjėliui nesuteikus reikiamos pagalbos, vaikelis gali mirti! "Sukrėsto vaiko" sindromą jau gerai atpažįsta ir Lietuvos medikai, todėl nors tėvai ir bando nuslėpti prieš vaiką smurtavę, anksčiau ar vėliau tenka prisipažinti.

REKLAMA

Kai lūžinėja nagai...

"Nuolat lūžinėja nagai, - rašo mūsų skaitytoja Jūratė Valentienė iš Jonavos. - Juos tepiau specialiu laku, rankoms naudoju riebų kremą, bet rezultatų - jokių... Patarkite, ką daryti?"

Pasak kauniečio gydytojo dermatologo Naurio Grušausko, nagai gali lūžinėti dėl įvairių priežasčių. Didelį vaidmenį vaidina genetinis polinkis - jei vienas iš tėvų turėjo tokius nestiprius nagus, nereikia turėti vilties, kad vaiko nagai bus labai stiprūs, užaugs ilgi ir gražūs. Dar viena svarbi priežastis - mikroelementų ir vitaminų trūkumas. Pavasarį organizmas būna šiek tiek nusilpęs, tad tikrai būtų ne pro šalį šių papildų įsigyti. Kitas svarbus dalykas - organizmo vidaus problemos, kuomet esti sutrikęs želatinos pasisavinimas. Tai gali būti susiję su endokrininių liaukų veikla (reikėtų pasitikrinti, ar nesergate struma, cukralige, moteriškomis ligomis).

REKLAMA

Labai svarbu, anot gydytojo dermatologo, ir tai, kokį darbą dirba laiško autorė. Gal esą ji daug laiko praleidžia drėgnose patalpose, gal nuolat turi kontaktą su chemikalais, o skalbdama ar šveisdama nenaudoja apsauginių guminių pirštinių? Būtina kuo greičiau jas įsigyti!

Be paminėtų patarimų, nagus sustiprina šilto saulėgrąžų aliejaus vonelės, kuriose jie pamirkomi kasdien po 10-15 minučių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei vargina raumenų mėšlungis

Jonas Kazakevičius iš Šilalės skundžiasi, jog jį dažnai vargina blauzdos raumenų mėšlungis, ir prašo medikų patarimo. Vyriškis teiraujasi, ar tai negali būti susiję su sunkiu fiziniu darbu, kurį jis neseniai pradėjo dirbti?"

Pasak kaunietės bendrosios praktikos gydytojos Alvydos Gesaitienės, blauzdos raumenų mėšlungio priežastimi dažniausiai būna kalio ir magnio trūkumas organizme. Todėl reikėtų kreiptis į savo gydytoją ir paprašyti atlikti reikiamus tyrimus. Minėtų preparatų yra visose vaistinėse, juos pavartojus mėšlungis turėtų praeiti. Tokiems žmonėms reikėtų valgyti daugiau sojos produktų, ankštinių daržovių, riešutų.

Anot gydytojos, blauzdos raumenų mėšlungio priežastimi gali būti ir judėjimo stoka, ankšti batai. Gydytojos teigimu, staiga atsiradęs didelis fizinis krūvis gali sukelti raumenų skausmą, bet ne mėšlungį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų