• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2337 7277

Kuo mažiau kalinių, tuo geriau

Ramutė PEČELIŪNIENĖ

Žmonės galvoja, kad įsigaliojus naujiesiems baudžiamiesiems įstatymams nuteistieji gaus daugiau teisių ir gyvens geriau, nei dauguma laisvėje esančių visuomenės narių, tačiau Lietuvos teisės universiteto lektoriaus Ramūno Liutiko teigimu, iš tiesų taip nebus. Dabar nusikaltimai bus skirstomi į keturias grupes: lengvi (už juos skiriamas laisvės atėmimas iki trejų metų), apysunkiai (laisvės atėmimas nuo trejų iki šešerių metų), sunkūs (už juos baudžiama iki dešimties metų nelaisvės) ir labai sunkūs nusikaltimai, už kuriuos numatyta didesnė nei dešimties metų nelaisvės bausmė. Baudžiamieji nusižengimai - tai nesunkūs nusikaltimai, kuriais nepadaryta didelė žala...

REKLAMA
REKLAMA

Nemažai naujovių numato Bausmių vykdymo kodeksas. Viena iš naujovių yra ta, jog visi nuteistieji bus suskirstyti į lengvas, paprastas ir drausmines grupes. Režimų disciplinos (bendrojo, sustiprinto ir griežtojo) nebeliks. Keisis ir įkalinimo įstaigų pavadinimai: bus kalėjimai, pataisos namai, gydymo įstaigos (laisvės atėmimo vietų ligoninė bei gydymo-pataisos namai), atviros kolonijos ir nepilnamečių pataisos namai. Bausmių vykdymo kodekse įtvirtinta funkcija - teisingas ir progresyvus bausmių atlikimas. Jeigu nuteistasis dalyvaus resocializacijos procese, dirbs, gerai elgsis, jam bus suteikiama daugiau teisių, iš paprastos grupės jis galės patekti į lengvą grupę. Ir atvirkščiai, jeigu elgsis blogai, nenorės dirbti, nedalyvaus numatytose programose, pažeidinės nustatytą tvarką - bus priverstas keltis į drausminę grupę, kurioje jo teisės bus stipriai suvaržytos. Tokiais atvejais nuteistajam gali būti sumažintas pasimatymų skaičius, apriboti pokalbiai telefonu ir t. t. Beje, numatytos naujovės ir kalėjime, paprastoje grupėje bausmę atliekantiems asmenims. Dabar jie ne tik įgis teisę į telefoninius pokalbius (išskyrus drausminės grupės kaliniu), bet ir galės turėti ilgalaikius (intymius) keturių valandų pasimatymus su artimaisiais. Pasimatymai priklausys nuo nuteistųjų elgesio. Teisė skirti ar atimti kai kurias lengvatas bus palikta įkalinimo įstaigų administracijoms. Atkreiptinas dėmesys į tai, jog įstatymai suteikia daugiau teisėtų interesų žmogui, norinčiam keistis į gerąją pusę.

REKLAMA

Viena iš naujovių yra ta, jog dabar lygtinis paleidimas perkeltas iš Baudžiamojo kodekso į Bausmių vykdymo kodeksą. Pats procesas išleidžiamiems į laisvę anksčiau laiko asmenims nežymiai keisis. Kol kas šiame procese dar dalyvauja teismai (administracija jiems pateikia prašymą vieną ar kitą asmenį atleisti nuo likusios bausmės, o teismas priima sprendimą ir anksčiau laiko į laisvę išleistą nuteistąjį perduoda pataisos inspekcijų globon. Ateityje galbūt visus šiuos klausimus spręs įkalinimo įstaigos administracija, toliau bendradarbiaudama su pataisos inspekcija. Manoma, jog sąveika tarp šių dviejų įstaigų turėtų vykti be tarpininko, t. y. be teismo. Tokius pasiūlymus pateikė Teisės universiteto specialistai, o ar jie bus įgyvendinti - parodys ateitis.

Baudžiamajame kodekse yra nemažai alternatyvų laisvės atėmimo bausmei - viešieji darbai, bauda, nebeliks pataisos darbų. Jie bus pakeisti į tam tikrų teisių atėmimą, pavyzdžiui, kuriomis naudojantis buvo padarytas nusikaltimas, taip pat teisės dirbti tam tikrą darbą, užsiimti tam tikra veikla atėmimas ir t. t. Be paminėtųjų, Baudžiamajame kodekse numatytas laisvės apribojimas, arešto bausmė, terminuotas laisvės atėmimas ir laisvės atėmimas iki gyvos galvos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų