• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

CNN analitikai sudarė dešimties perspektyviausių 2004 m. technologijų sąrašą. Nors apie daugumą jame išvardytų naujovių jau nemažai girdėjome, gali būti, kad naujaisiais metais jos pagaliau užkariaus rinką.

REKLAMA
REKLAMA

Namų tinklai: ultraplačiajuostis ryšysĮsivaizduokite televizijos sistemą, kuri be jokių kabelių galės vienu metu siųsti tris skirtingas programas į atskirus monitorius. Tai sąlyginai nebrangi ultraplačiajuosčio (ultra-wideband, UWB) ryšio technologija, galinti perduoti duomenis beveik 45 kartais sparčiau, nei įprastas bevielis 802.11b (“Wi-Fi”) ryšys. UWB pasižymi mažu energijos vartojimu ir beveik parengta komerciniam naudojimui.

REKLAMA

Mažmeninė prekyba: RFID žymosRadijo ryšio identifikacinės žymos (Radio frequency identification), apie kurias daug buvo kalbėta 2003-aisiais, jau ateina į JAV prekybos tinklus ir įvairių žinybų logistikos sistemas. Vienas didžiausių mažmeninės prekybos tinklų “Wal-Mart” bei Pentagonas net paskelbė galutinę RFID technologijos įdiegimo datą - tai 2005-ųjų sausis. RFID jau naudoja įvairūs prekybos tinklai bei gamintojai, tarp jų - prancūzų “Michelin”, britų “Tesco”, amerikiečių “Procter&Gamble”, “Delta Air Line” ir kt. Beje, rinkos tyrimų bendrovės IDC analitikai RFID perspektyvas kitąmet vertina kur kas atsargiau: jų manymu, iki 2004-ųjų pabaigos paaiškės, kad norint įdiegti Amerikoje RFID paremtą prekių ir gaminių apskaitą vien tik “galutinių įdiegimo datų” nurodymų nepakaks.

REKLAMA
REKLAMA

Plačiajuostis bevielis ryšys: 802.16Interneto vartotojams dar didesnių galimybių suteiks “WiMax” bevielės prieigos standartas, išplėsiantis bevielio interneto “salos” (hot spot) ribas iki 50-70 kilometrų. Tai milžiniškas šuolis lyginant su dabartiniais bevieliais vietiniais tinklais (WLAN), tesiekiančiais kelias dešimtis metrų. 802.16 technologijos bevielis ryšys suteiks galimybę perduoti duomenis sparčiau, nei dabar paplitę DSL ir kabeliniai modemai. Šis sprendimas tiesiog idealus interneto paslaugų teikėjams, norintiems aprėpti mažai apgyvendintus regionus, kur tiesti kabelių neapsimoka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Maitinimo šaltiniai: kuro elementaiJaponijos mobiliojo ryšio operatorė “NTT DoCoMo” iki 2004-ųjų pabaigos planuoja pradėti tiekti rinkai miniatiūrinius skysto kuro elementus, kurie naudos metanolį arba vandenilį. Analitikai mano, kad tokie kelis kartus ilgesnę darbo trukmę siūlantys kuro elementai bus diegiami ne tik mobiliuosiuose telefonuose, bet ir nešiojamuosiuose kompiuteriuose, daugialypės terpės grotuvuose ir kituose įrenginiuose.

REKLAMA

Namų ūkis: lipniosios gekonų juostosDriežų gekonų kojos gali tvirtai įsikibti praktiškai į bet kokį paviršių: jie be vargo gali laipioti net stiklinėmis sienomis. Gekonų letenėlės turi milijonus lipnių šerių, ant kurių yra šimtai ataugėlių su pusės mikrono dydžio “delniukais”. Teisingai išnaudodami nelygumus tokie “delniukai” gali kabintis prie bet kokio paviršiaus. Mančesterio universiteto mokslininkams pavyko sukurti bandomuosius lipnios juostos pavyzdžius, kuriuose naudojama supaprastinta gekonų “technologija”. Tokią juostą, padengtą daugybe lankstaus poliamido plaukelių, galima priklijuoti praktiškai prie bet kokio paviršiaus nenaudojant klijų, be to, ji nepalieka jokių žymių po atplėšimo. Gekonų juosta galima aprišti žaidas po chirurginių operacijų, iš šios medžiagos pagamintos pirštinės labai pravers alpinistams ir dideliame aukštyje dirbantiems montuotojams. Ją galima panaudoti net automobilių padangose, kad mašina geriau sukibtų su kelio danga.

REKLAMA

Programinė įranga: tikra apsauga nuo “spemo”Visi nuo nepageidaujamų el. laiškų saugantys filtrai, “juodi” ir “balti” sąrašai savo darbo neatlieka iki galo: “spemo” kiekis pašto dėžutėse tik didėja. Analitikai tikisi, kad 2004-aisiais elektroninių laiškų siuntėjų autentifikacija “užklausos- atsakymo” būdu (challenge-response) padės galutinai išspręsti masiškai siuntinėjamų laiškų problemą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Buitinė technika: OLEDOrganiniai šviesos diodai (OLED), pagaminti iš polimerinės medžiagos, kuri tekant elektros srovei pradeda skleisti šviesą, pasirodė esantys tinkami naudoti ne tik didelio ryškumo ekranuose ar įvairiuose mobiliuosiuose įrenginiuose. OLED gali būti pasitelkti kuriant visiškai naujo tipo apšvietimo prietaisus, kurie gali būti klijuojami ant kambario sienų kaip tapetai ir šitaip atlikti įprastų šviestuvų funkcijas. Pasak “General Electric” specialistų, OLED buitiniai šviestuvai gerokai sutaupytų elektros energijos.

REKLAMA

Apšvietimas: LEDBuityje gali būti pradėti naudoti ir tradiciniai šviesos diodai. Antai “Philips” jau pradeda siūlyti rinkai savąją elektros lempučių su šviesos diodais seriją “Luxeon”. Jos tarnauja 10-50 kartų ilgiau už įprastines kaitinamąsias lemputes ir suvartoja 80 proc. mažiau energijos.

REKLAMA

Kompiuterių atmintis: MRAMMagnetinės atminties (MRAM) technologija daugiau nei tūkstantį kartų spartesnė už paplitusias “flash” atmintines ir beveik 10 proc. - už DRAM mikroschemas. MRAM naudojantis kompiuteris galės pasikrauti beveik akimirksniu. Naujo tipo atmintis veikia panašiai kaip “flash” atminties kortelės - gali išsaugoti duomenis net ir išjungus elektros tiekimą. Skirtingai nuo dabar naudojamų darbinės atminties tipų, MRAM informacijai įrašyti pasitelkia ne elektrinius, bet magnetinius krūvius. Ją planuojama diegti daugiausia nešiojamuosiuose įrenginiuose - mobiliuosiuose telefonuose, kišeniniuose ir “notebook” tipo kompiuteriuose, nes MRAM pasižymi kur kas mažesniu energijos poreikiu. MRAM technologiją kuria IBM, “Toshiba”, “Infineon Technologies”, “Motorola” ir kitos kompanijos.

Medicina: bioinformatikaKai kurių tyrimų centrų mokslininkai, tarp jų ir iš “IBM Life Sciences”, išmoko kurti sudėtingus trimačius baltymų modelius, kurie naudojami naujiems vaistams kurti. Naujieji labai tikslūs baltymų modeliai leidžia greičiau paruošti naują vaistą ir padidina sėkmingo tyrinėtojų darbo šansus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų