REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Liepos pradžia – pats geriausias metas pasivaikščioti pievose ir prisirinkti gamtos siunčiamų dovanų – vaistažolių. Dabar prasidėjęs pats gausiausias žydėjimas, tad svarbu nepražiopsoti žiedų, kurie pridės sveikatos ir taps puikia apsauga prasidėjus peršalimo sezonui arba padės nudegus saulėje.

Liepos pradžia – pats geriausias metas pasivaikščioti pievose ir prisirinkti gamtos siunčiamų dovanų – vaistažolių. Dabar prasidėjęs pats gausiausias žydėjimas, tad svarbu nepražiopsoti žiedų, kurie pridės sveikatos ir taps puikia apsauga prasidėjus peršalimo sezonui arba padės nudegus saulėje.

REKLAMA

Ko ieškoti pievose, portalui tv3.lt pasakoja vaistininkas-žolininkas, VDU Žemės ūkio akademijos doktorantas, „Žolinčių akademijos“ viceprezidentas, knygos „Vaikai vaistažolių pasaulyje“ autorius Marius Lasinskas.

Gaurometis

Dabar pats gauromečio žydėjimo pikas. Šiuo metu prasidėjęs masinis jų žydėjimas, o pačiame augale slypi daugiausiai naudingų medžiagų.

„Gaurometis mano mėgstamiausias augalas, galima prisirinkti ir jo lapų, ir žiedų. Šis augalas yra veiksmingas visai šeimai ir gali tapti puikiu kavos pakaitalu. Jeigu jums kyla rūgštingumas nuo daržovių, vaisių ar kitų produktų, jis gali padėti“, – sako žolininkas.

REKLAMA
REKLAMA

Siauralapis gaurometis suteikia jėgų, stiprina nervų sistemą. Jį galima rasti sausose vietose – pušynuose, eglynuose, miško kirtimuose.

Šeivamedis

Šeivamedis žydi mažais baltais žiedeliais ir reikėtų paskubėti jų prisirinkti.

„Jeigu patingėsite dabar, žiemą neturėsite nuostabaus vaisto nuo gripo, peršalimo ir kitų virusų. Juoduogis šeivamedis naudojamas nuo pat senų senovės. Jį galima gerti vieną arba sumaišyti su liepos žiedais vienodomis dalimis“, – nurodo M. Lasinskas.

REKLAMA

Šeivamedis yra didelė pagalba peršalus ar atsiradus kosuliui. Vėliau renkamos ir gerai sunokusios juodos uogos, tačiau, kol jos nėra prinokusios, jomis galima apsinuodyti. Stiprus šio augalo kvapas gali atbaidyti uodus ir erkes.

Raudonėlis

Šiuo metu pražydo jau beveik pusė raudonėlių. Jis yra geriausias skrandžio draugas –  gerina virškinimą. Taip pat padeda nuo slogos ir peršalimo, gerklės skausmo, suteikia jėgų bei gerina nuotaiką.

„Raudonėlis veikia ir kaip antioksidantas – suriša laisvuosius radikalus. Taip pat raudonėlį kai kurie žino kaip oregono prieskonius. Tai labai geras prieskonis dėti į visus patiekalus. Taip pat galima gerti ir arbatą. Ji gaunasi labai skani, suteikia jėgų, todėl rekomenduočiau ją gerti pirmoje dienos pusėje, kartu su jonažole ar gauromečiu“, – sako žolininkas.

REKLAMA
REKLAMA

Jonažolės

„Jonažolių žydėjimas prasidėjo per Jonines. Šis augalas taip pat renkamas nuo senovės, kad padėtų nuo visų ligų. Galima naudoti visą žolę ir žiedus. Tik reikia žinoti, kad negalima jų žiedų ar kotelių privalgius eiti degintis, nes galite smarkiai nudegti saulėje, toks jų šalutinis poveikis. Taip pat nereikėtų gerti prieš miegą, jeigu turite aukštą kraujospūdį“, – įspėja M. Lasinskas.

Šis vaistinis augalas stiprina mūsų nervinę sistemą, tonizuoja organizmą, suteikia jėgų, ištvermės, gerina nuotaiką, virškinimą, kepenų darbą.

Liepos žiedai

Liepos žiedai jau seniai žinomi, kaip gamtos paracetamolis. Jų arbata gali sumažinti temperatūrą, turi raminantį poveikį ir gerina miegą. Juos užpilkite karštu vandeniu 3-5 minutėms ir gerkite.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šios arbatos nereikėtų gerti kasdien, nes peršalus norint pajusti jos teikiamą naudą, arbatos reikės kur kas daugiau. Jeigu labai mėgstate liepų žiedų arbatą, geriau gerkite ją su pertraukomis“, – nurodo jis.

Taip pat liepos žievė gali padėti nudegus saulėje. Žievė paskutama ir sudėjus į puodą paverdama 10-15 minučių. Nuovirui atvėsus, jis tepamas ant nudegusios saulėje ar buityje odos. Taip pat jis padeda gydyti ir žaizdas, o M. Lasinskui teko girdėti apie atvejus, kai panaudojus šį nuovirą žaizdų gydymui nebeliko net randų.

Melisa

Melisos nuramins vaikučių pilvo skausmus, o suaugusiems ji suteiks raminantį pojūtį. Naudoti galima visą žolę, ne tik žiedelius.

REKLAMA

Dobiliukai

„Moterims labai tinka raudoni dobiliukai, jie reguliuoja hormonus, pravalo kraujagysles, veikia raminančiais. Užpilkite juos karštu vandeniu (85-90 laipsnių Celsijaus) 5 minutėms arba galite dėti žiedelius į salotas“, – nurodo jis.

Klausykite organizmo

Tačiau žolininkas nurodo, kad visų pirma reikėtų klausyti organizmo siunčiamų signalų.

„Mes galime duoti daug patarimų, bet ne visiems viskas tiks. Jeigu man patinka gaurometis, kitam žmogui gali nepatikti. Šiaip žmogui yra visai gerai pakramtyti žalių augaliukų, nes jeigu jie yra kažkaip apdirbti ar kažkaip paruošti, nepajusi skonio ir nesuprasi augalas tau tinka ar ne.

Vadovautis reikia ir moksline puse, kam tai gali būti naudinga, bet nepamiršti ir savęs – jeigu nepatinka kvapas ar skonis, tai į burną ir nedėkite“, – sako M. Lasinskas.

REKLAMA

Taip pat jis nurodo, kad norint pasiekti geriausio rezultato, vieno kito puodelio arbatos tikrai neužteks.

„Neužteks pagerti arbatos 2–3 dienas, kad išgydytų 20 metų besitęsiantį rūgštingumą. Jeigu norite rimtai sau padėti, kartais gali prireikti ir 5–6 puodelių arbatos per dieną.

Nepamirškite, kad arbatos mišinius reikia gerti 21 dieną, tada padaryti 7 dienų pertrauką ir vėl kartoti, jeigu geriate gryną vieno augalo arbatą – gerti ją 7 dienas ir padaryti 3 dienų pertrauką, o tai kartoti ir pusę metų ar metus. Augalai gali daug padėti, tačiau vienas puodelis nepadės, reikės daugiau pastangų“, – nurodo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų