REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žioplos klaidos rūpinantis sveikata

Rūpintis sveikata – išmintinga. Tačiau net atidžiausieji kartais padaro klaidų.

Rūpintis sveikata – išmintinga. Tačiau net atidžiausieji kartais padaro klaidų.

REKLAMA

Oi! Nepabaigiau gerti viso antibiotikų kurso!

Visų antibiotikų informaciniuose lapeliuose rašoma: nesiliaukite gerti vaistų, kai savijauta pagerės. Vaistų suvartoti turite tiek, kiek skyrė gydytojas. Nes net ligai atsitraukus dalis ją sukėlusių bakterijų išlieka aktyvios. Antibiotikai visų pirma paveikia pačias silpniausias bakterijas. Stipresnės dar kurį laiką kovoja. Kol vaistai jų nepribaigė visiškai, bakterijos gali vėl pradėti sparčiai daugintis. Maža to, „susipažinusios“ su vaistais jos veikiausiai įgis tam tikrą atsparumą vartotai vaisto formai.

REKLAMA
REKLAMA

Ką daryti? Jei per dvi dienas apsižiūrėjote, kad nepabaigėte visos skirtos vaistų normos, pabaikite likusias tabletes rekomenduotais intervalais. Bet praėjus savaitei ar daugiau, gerti vaistų nepatariama: bakterijos jau bus įgijusios reikiamą atsparumą. Todėl kreipkitės į gydytoją, kad jis atliktų reikiamus tyrimus ir skirtų kitus vaistus.

REKLAMA

Beje, kodėl liovėtės gerti tabletes? Pamiršote, ar taip norėjote išvengti šalutinio poveikio? Jei vartojant antibiotikus ėmė pykinti ar sutriko virškinimas, pamėginkite vartoti valgio metu (jei informacijos lapelyje tai neuždrausta). Taip vaistai mažiau dirgins skrandį.

Pravartu žinoti. Vartojant antibiotikus organizme nužudomos ne tik ligas sukeliančios blogosios bakterijos, bet ir gerosios, normaliomis sąlygomis gyvenančios virškinamajame trakte. Netekus šių gerųjų bakterijų gali pasireikšti toks šalutinis poveikis kaip pykinimas ar viduriavimas. Todėl vartojant antibiotikus patariama vartoti ir jogurto kapsulių – maisto papildų, kuriuose yra gerųjų žarnyno bakterijų. Antibiotikai taip pat gali sutrikdyti rūgščių ir šarmų pusiausvirą makšties gleivinėje. Jei esate linkusi į pasikartojančias infekcijas, pasikalbėkite apie tai su gydytoju – galbūt jums skirs atitinkamų makšties žvakučių.

REKLAMA
REKLAMA

Oi! Pasivaliau ausį vata apsuktu pagaliuku ir dabar skauda.

Veikiausiai pažeidėte ausies kanalą. Tokie pažeidimai sugyja savaime. Tačiau jei jums atrodo, kad ausyje kažkas tarsi įstrigo, užsikimšo – tikėtina, kad sieros apnašas ne išvalėte, o nustūmėte gilyn į ausį.

Ką daryti? Jei skausmas ir nemalonūs pojūčiai nepraeina per keltą dienų – metas pas otorinolaringologą. Įbrėžimo vietoje gali kilti infekcija, taigi prireiks rimtesnio gydymo. O jei ausyje įstrigo vatos gumulėlis ar susidarė sieros kamštis, gydytojas jį pašalins.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pravartu žinoti. Dar kartą priminsime: nepatariama jokiomis priemonėmis valyti ausies landos. Joje susikaupusi siera iš esmės atlieka apsauginę funkciją: neleidžia į ausį patekti kitiems nešvarumams. Higieninei ausų priežiūrai taip pat galite nusipirkti specialių lašų.

Oi! Pamiršau kontraceptinę tabletę!

Paprastai viena praleista kontraceptinė tabletė – dar ne priežastis nerimauti. Tiesiog išgerkite ją kaip galima greičiau, o kitą vartokite įprastu laiku.

Ką daryti? Jei vartojate kombinuotas progesterono ir estrogeno tabletes, išgerkite pamirštąją tabletę tada, kai tik prisiminsite. Tačiau tokie nutikimai leidžiami tik du kartus iš eilės. Jei ir trečią dieną užmiršote laiku išgerti tabletę –

neplanuoto nėštumo rizika smarkiai padidėja. Jei vartojate tik progesterono turinčias piliules, geriau prisiminti dar nepraėjus trims valandoms po tabletės gėrimo. Jei praėjo daugiau – išgerkite tik prisiminusi, o artimiausią savaitę naudokite papildomų apsaugos nuo nėštumo priemonių, nes tablečių patikimumas kurį laiką bus sumažėjęs.

REKLAMA

Pravartu žinoti. Jei kontraceptinę tabletę išgerti užmirštate gana dažnai, metas pasikalbėti su gydytoju apie kitus šeimos planavimo metodus. Pavyzdžiui, gal jums geriau tiks makšties žiedas ar hormoninė spiralė?

Oi! Išgėriau acetaminofeno nuo galvos skausmo, bet tik tada supratau, kad jo yra ir vaistuose nuo peršalimo, kuriuos vartoju.

Netyčia išgerti dvigubą dozę acetaminofeno paprasta – jo yra daugumoje vaistų nuo peršalimo ir net kai kuriuose migdomuosiuose vaistuose. Be abejo, vengiant perdozuoti geriau derinti vaistus taip, kad nuo skausmo ir peršalimo saugotų skirtingos veikliosios medžiagos. Per didelė vaistų dozė gali pakenkti skrandžiui, kepenims ir kitiems vidaus organams.

REKLAMA

Laimei, vieną kartą pavartojus per didelę acetaminofeno dozę, veikiausiai sveikata nesutriks. Tačiau ateityje kaip galėdami stenkitės tokios klaidos

nekartoti.

Ką daryti? Kad būtų saugiau, pavartoję dvigubą dozę daugiau tą dieną vaistų negerkite. Jei dviguba dozė nepakenkė, dar išgėrus to paties vaisto pasekmės gali būti rimtos. Vaistų sukelti kepenų veiklos sutrikimai gali išryškėti tik po keleto dienų, taigi artimiausiu metu atidžiai stebėkite savijautą. Atkreipkite dėmesį į tokius simptomus, kaip dingęs apetitas, pykinimas, vėmimas, išryškėję į gripą panašūs požymiai. Jei sunegaluosite – kreipkitės į gydytoją ir pasakykite, kad išgėrėte per didelę vaistų dozę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pravartu žinoti. Jei vartojate alkoholį, net viena vaisto dozė gali būti pavojinga kepenims!

Oi! Makštyje tamponas išbuvo per naktį!

Tampono makštyje nepatariama laikyti ilgiau nei keturias–šešias valandas. Juos būtina reguliariai keisti. Baisiausia, kas gali nutikti ignoruojant šią rekomendaciją –

išsivystys toksinio šoko sindromas. Laimei, tokia komplikacija išties labai reta. Tačiau visai kas kita – infekcijos, kurias toks užmaršumas gali sukelti. Jos pasireiškia karščiavimu, raumenų skausmais, pykinimu, vėmimu. Taip pat pernelyg ilgai užsilikus tamponui, makštyje gali išsivystyti bakterinė vaginozė, grybelinė infekcija.

REKLAMA

Ką daryti? Ištraukite tamponą kaip galima greičiau ir per šias mėnesines naudokitės tik higieniniais paketais – kad per naktį prisidauginusios bakterijos lengviau pasišalintų iš makšties. Artimiausias keletą savaičių stebėkite savijautą. Jei ims pykinti, karščiuosite, pajusite raumenų skausmą ar viduriuosite – kreipkitės į gydytoją.

Pravartu žinoti. Toksinio šoko sindromas – gana retas reiškinys, o gaminant šiuolaikinius tamponus naudojamos medžiagos, kurios šią riziką dar labiau sumažina. Vis dėlto turėkite omenyje, kad nesvarbu, kuriuo mėnesinių periodu naudojate tamponą, daugiau bėdų gali pridaryti didesnieji. Taigi jei abejojate, ar kraujavimas intensyvus – visada rinkitės mažesnius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų