REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Antradienį rytą į uždarą posėdį Seime susirinko Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai, kuriems Valstybės saugumo departamento (VSD) atstovai tikėtina pateikė informaciją apie savo veiklą, jos metodus, dalinai atskleidė žvalgybos „virtuvę“. To prireikė, kai prieš savaitę buvo paviešinta informacija apie žvalgybos pareigūno Vytautui Bakui suteiktą informaciją.

Antradienį rytą į uždarą posėdį Seime susirinko Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai, kuriems Valstybės saugumo departamento (VSD) atstovai tikėtina pateikė informaciją apie savo veiklą, jos metodus, dalinai atskleidė žvalgybos „virtuvę“. To prireikė, kai prieš savaitę buvo paviešinta informacija apie žvalgybos pareigūno Vytautui Bakui suteiktą informaciją.

REKLAMA

Informacijos esmė – žinios, kurias VSD rinko apie kandidatų į prezidentus Gitano Nausėdos ir Vygaudo Ušacko rinkimų štabus, žmonės juose.

Manoma, kad 2018–2019 metais VSD rinko informaciją apie diplomatą Vygaudą Ušacką ir tuomečio kandidato į prezidentus G. Nausėdos rinkimų štabo žmones. Slaptas VSD pareigūnas perdavęs duomenis V. Bakui, o dabar turintis pranešėjo statusą, netiesiogiai teigė manąs, kad šiais veiksmais žvalgybos vadovai galėjo pažeisti teisėtumo ir politinio neutralumo principus.

Tiesa, VSD šį pareigūną greit išsiaiškino ir prieš kelias dienas VSD vadovas Darius Jauniškis privalėjo aiškintis, kodėl jo pavaduotojas Remigijus Bridikis savo kabinete apklausinėjo pareigūną, turintį pranešėjo statusą. 

REKLAMA
REKLAMA

VSD tikrino visų kandidatų žmones

Pasibaigus antradienio susitikimui Seime, VSD vadovas D. Jauniškis žiniasklaidai sakė, kad pusantros valandos NSGK komitetui aiškino, kokias teises ir teisinius pagrindus VSD turi tikrinti tam tikrą informaciją, kaip ir kodėl tai daro. Popiet NSGK komiteto nariai patys vyks į VSD pamatyti, kaip atrodo informacijos rinkimas ir apdorojimas, kas ir kodėl tai daro. 

REKLAMA

„Atvirai papasakojau apie situaciją ir atsakiau į klausimus. Kokiu pagrindu informacija tikrinama, renkama, kokiais įstatymais mes vadovaujamės. <..> Pagrindas yra ir VSD neveikia prieš įstatymus, gerbia ir dirba pagal įstatymus. Mes pateikėme informaciją, kad nebuvo tikrinta tik vieno kandidato aplinka, buvo tikrinta visų aplinka“, – sakė D. Jauniškis.

Jis tikino, kad pavardes, kurios galėjo būti tikrinamos, jis pateiks, kai NSGK nariai atvažiuos į VSD biurą. Tai padaryti jie ketina šiandien po pietų.

„Mes parodysime, kaip tai yra daroma. <..> Informacijos yra daug ir gaunama ji įvairiais būdais, tada ji plaukia į mūsų mašinas, duomenų bazes, ten mes ją tikriname, ar yra kažkokių bėdų. Jei nėra – informacija sunaikinama“, – pasakojo VSD vadovas.

REKLAMA
REKLAMA

D. Jauniškis aiškino, kad VSD neteikia niekam informacijos, o prieš rinkimus jie turėjo visus įgaliojimus sekti ir apsaugoti rinkimus, rinkimų procesą. 

VSD vadovas prisipažino, kad kol kas jokių išvadų dėl tarnybą įsupusio skandalo nedarė, informacija yra šviežia, todėl jis nori susivokti, kas čia darosi. 

Mato Bako kaltę

Savo ruožtu NSGK vadovas Dainius Gaižauskas po susitikimo su VSD vadovu sakė, kad šie veikė teisėtai ir vadovaudamiesi įstatymais. 

„Informacijos VSD nerinko pagal užsakymą, neteikė kandidatams informacijos po jos patikrinimo, rinkimų metu buvo tikrinami visi kandidatai, taip, kaip reikalaujama ir buvo suformuluota užduotyse, kurias formulavo VSD vadovas. Buvo tikrinama visų aplinka, kuri susijusi su vienomis ar kitomis rizikomis. Nebuvo išskirtas nė vienas kandidatas“, – žurnalistams sakė D. Gaižauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

NSGK vadovas tikino, kad komitetas šiuo metu atlieka beveik tą patį, ką atliktų laikinoji Seimo komisija. VSD bendradarbiauja, todėl nėra pagrindo kurti dar vieną komisiją. 

D. Gaižauskas mano, kad V. Bakas, gavęs dokumentus, kaip NSGK pirmininkas, privalėjo apie tai informuoti visą komitetą.

„Dokumentas buvo neregistruotas, tą jau patikrinome. Vizos sudėtos, kaip komiteto pirmininko. Klausimų V. Bakui bus ir ateityje. <..> Šiam momentui galiu pasakyti, kad pažeidimų yra“, – teigė D. Gaižauskas, pažadėjęs susitikti ir su pranešėju.

Bakas nori Seimo tyrimo

Po NSGK posedžio V. Bakas laikėsi savo ir tikino, kad sieks Seimo tyrimo šiuo klausimu. Jis aiškino, kad VSD vadovo veiksmai, nebūtinai buvo teisėti, o tai nustatyti gali tik Seimas. 

REKLAMA

„Tik specialioji Seimo tyrimo komisija gali atsakyti į klausimą, kiek pagrįstas pranešėjo pranešimas, jį patikrinti. Taip pat patikrinti VSD veiksmus ir priimti sprendimą. <..> Aš jau ėmiausi žygių, tikiuosi komisija bus sukurta. Tikiuosi, kad Seimo valdyba susirinkusi į posėdį tokį sprendimą priims. Jei Seimo valdyba nepriims tokio sprendimo, aš svarstysiu parašus rinkti pats“, – žadėjo politikas.

V. Bakas aiškino, kad jo žiniomis, informacija apie kitus kandidatus, nei G. Nausėda ir V. Ušackas, renkama nebuvo. 

VSD rinko informaciją apie kandidatų štabų žmones

Portalas tv3.lt primena, kad praeitą savaitę pasirodė informacija, kad aukšto rango žvalgybos pareigūnas yra informavęs Seimo ir teisėsaugos atstovus, kad VSD vadovybės nurodymu 2018-2019 metais žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą Vygaudą Ušacką, rodo BNS gauti duomenys.

REKLAMA

Šiandien V. Bakas apkaltino VSD tardžius informaciją suteikusį pareigūną, esą taip vykdomas spaudimas.  Informaciją apie tai pareigūnas 2019 metų balandį pateikė tuometiniam Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkui Vytautui Bakui.

Informaciją taip pat yra gavę generalinis prokuroras Evaldas Pašilis ir Specialiųjų tyrimų tarnybos direktorius Žydrūnas Bartkus.

Anot informaciją pateikusio žvalgybos pareigūno, per pirmąjį pokalbį 2018 metų liepą VSD direktoriaus pavaduotojas Remigijus Bridikis nurodė surinkti informaciją apie vieno iš kandidato į prezidentus komandos narius ir verslininkus, į kuriuos bus kreipiamasi dėl paramos rinkimuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sąraše be kitų yra G. Nausėdos štabo vadovė, dabartinė Prezidentūros kanclerė Algė Budrytė, politologai Linas Kojala ir Mindaugas Jurkynas, kompozitorius Giedrius Kuprevičius, režisierius Arūnas Matelis, muzikantas Jurgis Didžiulis, verslininkas ir politikas Aivaras Abromavičius, filosofai Vytautas Rubavičius ir Mindaugas Kubilius, verslininkai Ilja Laursas ir Vladas Lašas.

Į kitą sąrašą įtraukta per 40 verslininkų, tarp jų – įmonių grupės „Girteka Logistics“ valdybos pirmininkas Mindaugas Raila, „Norfos“ įmonių grupės pagrindinis akcininkas Dainius Dundulis, „Rokiškio sūrio“ vadovas Dalius Trumpa, „Grigeo“ savininkas Gintautas Pangonis, „KG Group“ valdybos pirmininkas Tautvydas Barštys.

REKLAMA

VSD domino ir V. Ušacko ryšiai, baimintasi, kad jis gali būti prorusiškas, svarstyta, kad „reikia paremti“ V. Ušacko politinį oponentą, Seimo narį Žygimantą Pavilionį „informacija, kuri įrodytų, kad V. Ušackas yra prorusiškas“.

Bakas paskelbė informaciją

Šis skandalas kilo, kai Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos  (NSGK) komiteto narys bei buvęs vadovas V. Bakas prieš kelias savaites kreipėsi į Seimo valdybą siūlydamas pradėti parlamentinį tyrimą dėl „galimo neteisėto kišimosi į rinkimų procesus, neteisėto informacijos rinkimo ir panaudojimo“. Prieš tai jis buvo kreipęsis į generalinę prokuratūrą ir Specialiųjų tyrimų tarnybą. 

REKLAMA

Seimo NSGK atsisakė inicijuoti parlamentinį tyrimą dėl galimo neteisėto informacijos rinkimo, kišimosi į rinkimus. NSGK pirmininkas Dainius Gaižauskas po komiteto posėdžio prieš porą savaičių žurnalistams sakė, kad V. Bako informacija – nepasitvirtino, pažeidimų, esą nerasta, jokios institucijos nenusižengė įstatymams.

Tokį pat sprendimą valdyba priėmė ir Seimo Valdyba. Savo ruožtu V. Bakas žiniasklaidai sakė, kad informacija, kurią jis pateikė, buvo vieša, bet staiga tapo slapta. Informacija yra susijusi su aukštais pareigūnais ir rinkimais. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų