REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Didžiausias kada nors JAV pareigūnų pradėtas tyrimas dėl prekybos pasinaudojant viešai neskelbtina informacija (angl. insider trading) atskleidė milijonus dolerių pelno susižėrusį tinklą, veikusį tokiose bendrovėse kaip „Goldman Sachs“, IBM, „Dell“. Ir panašu, kad istorija čia nesibaigia.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš ketverius metus JAV federalinių tyrimų biuro (FTB), Vertybinių popierių ir biržų komisija bei kitos institucijos pradėjo operaciją prieš asmenis, kurie prekiauja vertybiniais popieriais pasinaudodami viešai neskelbtinais duomenimis.

REKLAMA

JAV pareigūnų byla, kurios pagrindinis objektas – rizikos draudimo fondai, buvo siekiama atkurti dėl krizės sumenkusį pasitikėjimą finansų rinka. Nuo tyrimo pradžios išaiškinta atvejų, kai asmenys, pasinaudoję viešai neskelbtina informacija, gavo pelno arba išvengė nuostolių už šimtus milijonų dolerių. Panašūs prekybos pasinaudojant viešai neskelbtina informacija skaičiai paskutinį kartą buvo matomi tik 1986-ųjų Ivano Boesky byloje.

REKLAMA
REKLAMA

Nauji kaltinimai

Kaip skelbia „New York Times“, praėjusią savaitę buvusiam „Goldman Sachs“ ir „Proctor and Gamble“ vadovui Rajatui K. Guptai buvo pateikti 5 nauji kaltinimai dėl prekybos pasinaudojant viešai neskelbtina informacija. Kaip praneša JAV pareigūnai, jis nutekino slaptą informaciją vienos didžiausių rizikos draudimo fondų valdymo įmonės „Galleon Group“ vadovui milijardieriui Rajui Rajaratnamui.

Vienas iš praėjusią savaitę pateiktų kaltinimų – kad R. Gupta 2007 metais iškart po „Goldman Sachs“ tarybos posėdžio nutekino R. Rajaratnamui informaciją apie gerus „Goldman Sachs“ veiklos rezultatus, kurie viešai turėjo būti paskelbti tik kitą dieną. Praėjus 25 minutėms po posėdžio R. Gupta paskambino „Galleon Group“ vadovui, o šis po skambučio įsigijo 70 mln. JAV dolerių (180 mln. litų) vertės „Goldman Sachs“ akcijų. Kaip ir buvo laukta, kitą dieną akcijų vertė gerokai pakilo, o R. Rajaratnamas uždirbo nemenką sumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar vienas iš R. Guptai pateiktų kaltinimų – kad šis nutekino informaciją apie Warreno Buffetto planus per krizę į „Goldman Sachs“ investuoti 5 mlrd. dolerių.

Išdavė pokalbiai telefonu

Nuo 2009-ųjų rugpjūčio iki šių metų pradžios Pietinėje Niujorko apygardoje, laikraščio „The Washington Post“ duomenimis, dėl finansinių nusikaltimų pasinaudojant neskelbiama informacija buvo apkaltinti 66 žmonėms, 57 iš jų nuteisti. Ir panašu, kad tai – negalutinis nuteistųjų skaičius: kiekviena byla tarsi didėjanti sniego lavina padeda atskleisti vis daugiau nusikaltėlių, nes nusikaltėliams mainais už bausmės sušvelninimą siūloma bendradarbiauti ir įvardyti kitus veikėjus tinkle. Dauguma pasinaudoja galimybe gyvenimą už grotų sutrumpinti keleriais ar daugiau metų.

REKLAMA

JAV teisėsaugininkams pavyko išsiaiškinti, kad beveik visas prekybos pasinaudojant viešai neskelbtina informacija tinklas buvo sutelktas prie vieno žmogaus – milijardieriaus R. Rajaratnamo, kuris pernai buvo nuteistas 11 metų laisvės atėmimo bausme – didžiausia kada nors skirta bausme už tokio pobūdžio nusikaltimus. R. Rajaratnamas kaltinamas iš prekybos pasinaudojant viešai neskelbtina informacija uždirbęs 64 mln. dolerių (apie 166 mln. litų). Nustatyta, kad iš Šri Lankos kilęs „Galleon Group“ vadovas turėjo ryšių ir tokiose bendrovėse, kaip IBM, „Ernst & Young“, „Intell“, pažinojo teisininkus tarptautinėje bendrovėje „Ropes & Gray“, vadybos konsultacijų bendrovės „McKinsey & Co“ direktorių ir daug kitose žinomose kompanijose dirbusių asmenų, kurie jam padėdavo reikiamą informaciją apie įmonių būklę gauti anksčiau negu kitiems.

REKLAMA

R. Rajaratnamas nežinojo, kad jo pokalbių klausosi FTB pareigūnai. Teisme nebuvo sunku įrodyti jo kaltę, nes apie finansines machinacijas buvo galima lengvai spręsti klausantis R. Rajaratnamo pokalbių telefonu.

„Draugų ratas“

Šių metų pradžioje pateikti kaltinimai dar vienoje stambioje byloje, susijusioje su bendrove „Dell“. Byloje teisiami 7 žmonės, įvardyti kaip „draugų ratas“, kuris per neskelbtiną informaciją uždirbo arba išvengė nuostolių už 62 mln. dolerių (apie 160 mln. litų).

Kol kas neaišku, ar prekybos finansiniais instrumentais pasinaudojant neskelbtina informacija sukčių tinklai buvo atskleisti todėl, kad per pastaruosius metus suintensyvėjo, ar jie tokie buvo visada ir didelį išaiškintų nusikaltimų skaičių lėmė didesnis pareigūnų dėmesys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šių metų kovą buvo nuteistas ir Chengas Yi Liangas, jis gavo 5 metų laisvės atėmimo bausmę. Jis, priešingai negu anksčiau išvardyti asmenys, veikė ne dideliame tinkle, o tik su sūnumi, ir slaptos informacijos niekam neperduodavo, o ja naudodavosi pats. C. Y. Liangas apkaltintas tuo, kad 2006– 2011 metais pasinaudodamas viešai neskelbtinais duomenimis uždirbo 3,6 mln. dolerių pelno (9,3 mln. litų).

Veikė apgalvotai

Nuo 1996 metų Maisto ir vaistų administracijoje (FDA) dirbęs chemikas C. Y. Liangas gaudavo maždaug 120 tūkst. dolerių (310 tūkst. litų) metinį atlyginimą. Matyt, atlygis jam pasirodė per mažas, nes C. Y. Liangas nusprendė užsidirbti dar keletą milijonų pasinaudodamas viešai neskelbtina informacija apie vaistus – jų poveikį, veiksmingumą, žinias dėl leidimų jais prekiauti – dar prieš tai, kol apie tai sužinodavo kiti investuotojai.

REKLAMA

Pagal tokius duomenis buvo nesunku nuspėti, kokių bendrovių akcijų vertė ateityje kils. C. Y. Liangas, jei sužinodavo, kad vaistų bandymų rezultatai turės teigiamą įtaką bendrovės akcijų vertei, akcijų įsigydavo, o jei naujienos būdavo prastos – akcijas parduodavo. Jo sistema buvo gerai apgalvota – kad nuslėptų pinigų srautą, jis investicijoms naudodavo 7 skirtingais žmonių vardais atidarytas sąskaitas, tarp kurių buvo ir jo 84 metų motinos, gyvenančios Šanchajuje, sąskaita.

Specialiosios tarnybos šiuos nusikaltimus atskleidė, kai kilus įtarimams įrašė specialią programą į C.Y. Liango kompiuterį. Programa leido matyti, kiek kartų jis jungdavosi prie duomenų bazės ir kokių bendrovių informacija domėdavosi. Nors C. Y. Liangas finansinėms operacijoms naudojo kitų žmonių vardu sukurtas sąskaitas, pareigūnai finansinius nusikaltimus atsekė pagal jo kompiuterio IP adresą.

REKLAMA

FAKTAI: Viešai neskelbtina informacija

„Galleon Group“ vadovas R. Rajaratnamas už prekybą pasinaudojant viešai neskelbtina informacija buvo nubaustas 10 mln. dolerių (26 mln. litų) bauda ir 11 metų laisvės atėmimu – ilgiausia laisvės atėmimo bausme, kada nors skirta už tokio pobūdžio nusikaltimus.

Daugiausia į rizikos draudimo fondus nukreipta FTB operacija, pavadinimu „Operation Perfect Fund“ – didžiausia visų laikų JAV surengta operacija, nukreipta prieš prekybą pasinaudojant viešai neskelbtina informacija.

Už prekybą naudojantis viešai neskelbtina informacija šiemet teisiami 7 bendrovės „Dell“ darbuotojai, kurie kaltinami uždirbę arba išvengę nuostolių už 62 mln. dolerių

Paulius GRINKEVIČIUS

Straipsnis publikuotas savaitraštyje „Ekonomika.lt“ (16(78) balandžio 23-29 d.).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų