REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vokietijos valdžia pripažįsta, kad daugelį metų buvo renkamasi netinkama politikos Rusijos atžvilgiu strategija. Maža to, pirmą sykį paviešinta informacija, kad ir ilgametė šalies kanclerė Angela Merkel „niekuomet nepasitikėjo Vladimiru Putinu“.

Vokietijos valdžia pripažįsta, kad daugelį metų buvo renkamasi netinkama politikos Rusijos atžvilgiu strategija. Maža to, pirmą sykį paviešinta informacija, kad ir ilgametė šalies kanclerė Angela Merkel „niekuomet nepasitikėjo Vladimiru Putinu“.

REKLAMA

Vokietija gegužės 10-ąją paskelbė, kad šalis planuoja „visam laikui“ visiškai atsisakyti Rusijos energijos šaltinių. Tai simbolizuoja kardinalų pokytį tai politikai, kuri buvo vystoma pastaruosius dešimtmečius. Krikščionių demokratų partijos atstovas Thomas Heilmannas interviu ukrainiečių TSN metu pripažino, kad Vokietija netinkamai įvertino Rusiją ir tai buvo klaida, nes nepavyko išvengti Rusijos puolimo Ukrainoje.

„Aš kalbėjau su Merkel. Aš ją pažįstu jau 20 metų. Ir ji nuolat kartojo, kad Putinas meluoja. Todėl ji niekada juo nepasitikėjo. Ji pareiškė man asmeninio pokalbio metu, kad visiškai nepasitiki Putinu. Ji pasakė, kad jis meluoja. Todėl mūsų nestebina, kad jis yra melagis. Kita vertus, vokiečių patirtis Šaltojo karo metais rodė, kad intensyvūs ekonominiai santykiai padeda sumažinti įtampą, nusiraminti. Ir tai buvo būdinga ne tik Merkel, bet ir įprastam vokiečių politinės klasės, nuo kairės iki dešinės, požiūriui“, – pažymėjo jis.

REKLAMA
REKLAMA

Politikas taip pat pažymėjo, kad Vokietija nepasitiki Rusija. Tačiau kartais šalių ekonominiai interesai ima viršų politikoje.

„Mes jais nepasitikime asmeniškai ir žinome, kad jie, deja, mums meluoja, tačiau jų ekonominiai interesai yra priklausomi tiek pat, kiek ir mūsų, o tai sutrukdys imtis absoliučiai neracionalių veiksmų. Taip jau buvo 1970-1980 metais, kuomet egzistavo Sovietų Sąjunga“, – cituojamas jis.

REKLAMA

Th. Heilmanno teigimu, karas prieš Ukrainą yra „ekonominė Rusijos savižudybė“, kuri grąžins Rusiją 30-40 metų atgal.

„Ekonominė žala bus neįtikėtina ir tik stiprės. Mes matome, kiek žmonių jau paliko Rusiją, kiek ryšių buvo nutraukta. Todėl ekonomine prasme pradėti šį nusikalstamą karą prieš Ukrainą buvo visiškai nelogiška“, – pažymėjo jis.

A. Merkel teisina 2008-ųjų sprendimą blokuoti Ukrainos stojimą į NATO

Buvusi Vokietijos kanclerė Angela Merkel anksčiau teisino savo 2008 metų sprendimą neleisti Ukrainai iškart įstoti į NATO ir, Rusijos invazijai temdant jos 16 vadovavimo metų palikimą, atmetė ukrainiečių prezidento Volodymyro Zelenskio kritiką.

REKLAMA
REKLAMA

V. Zelenskis savo paskelbtame pareiškime apsiskaičiavimu pavadino vadovaujant Prancūzijai ir Vokietijai per NATO susitikimą Bukarešte priimtą sprendimą nepriimti jo šalies į Aljansą, nors JAV laikėsi priešingos pozicijos.

„Kviečiu p. Merkel ir p. [buvusį Prancūzijos prezidentą Nicolas] Sarkozy apsilankyti Bučoje ir pamatyti, prie ko per 14 metų privedė nuolaidžiavimo Rusijai politika“, – sakė jis, turėdamas galvoje įtariamus rusų karių žiaurius nusikaltimus prieš civilius ukrainiečius. Pasaulio galios šiuos nusikaltimus vadina karo nusikaltimais.

Ukrainos prezidentas taip pat apkaltino Europos lyderius anuometine savo pozicija siekus nuraminti Rusiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau trumpame pareiškime, kurį paskelbė atstovė, A. Merkel sako, kad ir dabar neatsižada savo sprendimų dėl 2008 metų NATO viršūnių susitikimo Bukarešte.

„Dėl žiaurių nusikaltimų, atskleistų Bučoje ir kitose Ukrainos vietose, buvusi kanclerė visiškai remia visas vyriausybės ir tarptautinės bendrijos pastangas palaikyti Ukrainą ir nutraukti Rusijos barbariškumą bei karą prieš Ukrainą“, – pridūrė atstovė.

Vokietija laikėsi pozicijos, kad Ukrainai 2008 metais buvo per anksti stoti į NATO, nes tuo metu nebuvo įvykdytos politinės sąlygos.

A. Merkel, kuri praėjusių metų pabaigoje po keturių kadencijų kanclerio poste pasitraukė iš politikos, kažkada buvo vadinama laisvojo pasaulio lydere.

REKLAMA

Tačiau Rusijos prezidento Vladimiro Putino pradėtas karas Ukrainoje atskleidė jos politinio palikimo trūkumus – kritikai sako, kad dėl jos įtampos mažinimo politikos Kremliaus lyderio atžvilgiu Vokietija ir Europa dabar yra pažeidžiamos.

„Klaida“

Ypač daug dėmesio sulaukia Vokietijos priklausomybė nuo Rusijos energijos. 2014 metais Vokietija iš Rusijos importavo 36 proc. sau reikalingų gamtinių dujų, bet prieš invaziją šis skaičius jau buvo 55 procentai.

Dėl šios priklausomybės Berlynas sako negalintis veikti pagal JAV ir kitų sąjungininkių raginimą paskelbti visišką rusiškos energijos embargą.

Prezidentas Frankas-Walteris Steinmeieris, dirbęs užsienio reikalų ministru dviejuose A. Merkel ministrų kabinetuose, pirmadienį pripažino, kad padarė „klaidą“ stumdamas prieštaringai vertinamą dujotiekį „Nord Stream 2“, nutiestą siekiant padvigubinti Rusijos dujų importą į Vokietiją.

REKLAMA

„Akivaizdu, kad mano pritarimas „Nord Stream 2“ buvo klaida. Mes laikėmės tiltų, kuriais Rusija nebetikėjo ir dėl kurių mus perspėjo mūsų partneriai“, – sakė jis. Prezidentą cituoja Vokietijos žiniasklaida.

Jungtinės Valstijos ir ES narės, pavyzdžiui, Lenkija, labai priešinosi 10 mlrd. eurų vertės dujotiekiui, kuris aplenkia Ukrainą, todėl Kyjivas būtų negavęs mokesčių už dujų tranzitą.

Vokietija, atkakliai gynusi šį projektą, kol jis buvo statomas, galiausiai jį sustabdė Rusijai įsiveržus į Ukrainą.

Kaip ir A. Merkel, F.-W. Steinmeieris sulaukė kritikos dėl dujotiekio projekto. Ypač jo Socialdemokratų partija daugelį metų siekė glaudesnių ryšių su Rusija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Merkel pirmtakas socialdemokratas Gerhardas Schroederis atsisakė palikti svarbius postus Rusijos energetikos milžinėse „Rosneft“ ir „Gazprom“, nepaisydamas V. Putino karo prieš Ukrainą.

Pripažindamas, kad suklydo, F.-W. Steinmeieris teigė, jog, jo „vertinimu, Vladimiras Putinas nesutiks su savo šalies ekonominiu, politiniu ir moraliniu žlugdymu dėl savo imperinės beprotybės“.

„Kaip ir kiti, aš klydau“, – pridūrė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų