• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daug vilčių aukščiausiems šalies vadovams teikusi Vilniaus energetikos saugumo konferencija laukiamų rezultatų nedavė. Nesulaukė ji ir didelio užsienio žiniasklaidos dėmesio, tvirtina "Lietuvos žinios".

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, pasak dienraščio, politikai ir diplomatai gyrė vakar pasibaigusį renginį. Kiek kritiškiau apie forumą atsiliepė tik politologai.

REKLAMA

Lems ir Rusija

Svarbiausiu konferencijos laimėjimu tapusį Lietuvos, Lenkijos, Ukrainos, Azerbaidžano ir Gruzijos ministerijų bei įmonių pasirašytą bendradarbiavimo susitarimą tiesti naftotiekį Odesa-Brodai-Plockas-Gdanskas aptemdė vakar konferencijoje dalyvavęs Kazachstano energetikos ir mineralinių išteklių ministras Sauatas Minbajevas. Jis pareiškė, kad jo šalies naftos išteklių eksportas priklausys nuo Rusijos ir komercinio naujojo naftotiekio patrauklumo. "Dėl naftos eksporto krypčių reikia tartis su Rusija, todėl galimybės tiekti naftą Odesa-Brodai-Plockas naftotiekiu didele dalimi priklausys nuo jos. Taip pat ir nuo to, kaip bus užpildytas naftotiekis iš Baku ir Juodosios jūros", - sakė S.Minbajevas.

REKLAMA
REKLAMA

Santykių krizė

Lietuva ir Lenkija nepasirašė mūsų šaliai kur kas svarbesnių sutarčių dėl elektros tilto tiesimo ir atominės elektrinės statybos. Dėl pastarojo klausimo sutarties nepavyksta pasirašyti jau ne pirmą kartą.

Oficialiai teigta, kad sutartis dėl bendros įmonės energetikos tiltui statyti nebuvo pasirašyta dėl to, kad nesuspėta parengti reikiamų dokumentų. Tačiau kai kurie diplomatai ir politikai prakalbo apie dvišalių Lietuvos ir Lenkijos santykių krizę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vakar aukščiausius šalies vadovus iš lenkų diplomatų stovyklos pasiekdavo prieštaringos žinios. Iš pradžių kalbėta, kad sutarties pasirašymo reikia laukti į mėnesio pabaigą. Vėliau premjeras Gediminas Kirkilas gavo žinių, kad šalis kaimynė jau pasirengusi pasirašyti sutartį. "Šiandien gal ir pasirašysime su Lenkija sutartį dėl elektros tilto. Derybos ir kritika davė vaisių", - džiūgavo premjeras.

REKLAMA

Tačiau G.Kirkilo viltis išsklaidė Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis. Vakar per spaudos konferenciją jis pareiškė, kad sutartis bus pasirašyta ne dabar, o artimiausiomis dienomis. "Galite būti visiškai tikri, kad labai greitai - tai reiškia ne mėnesius, o dienas - mūsų sutartis dėl elektros tilto bus pasirašyta", - patikino L.Kaczynskis.

REKLAMA

Pateisino lūkesčius

Konferenciją organizavusi Užsienio reikalų ministerija (URM) renginį įvertino kaip itin pavykusį. Pasak URM sekretoriaus Žygimanto Pavilionio, jiems pavyko pasiekti beveik visus užsibrėžtus tikslus.

Jis džiaugiasi, kad du trečdalius konferencijos dalyvių sudarė ekspertai ir politikai iš Vakarų. "Tai, kad jie priėmė Rytuose svarstomas problemas - jau labai daug", - įsitikinęs Ž.Pavilionis. Be to, jis pabrėžė, kad itin svarbios yra trečiadienį posėdžiavusių ekspertų parengtos 12 puslapių rekomendacijos ES dėl išorinės energetikos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak Ž.Pavilionio, tai, kad nepavyko pasirašyti visų planuotų sutarčių, renginio įvaizdžiui nepakenkė. "Lenkų institucijos nespėjo suderinti savo pozicijų, o sutarties dėl atominės elektrinės net nebuvo planuota pasirašyti", - samprotavo diplomatas.

URM nuomone, tarptautinės konferencijos nesumenkino ir kvietimų dalyvauti nepriėmę kelių šalių vadovai.

REKLAMA

Teigiamai konferenciją vertino ir Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Audronius Ažubalis. Pasak jo, įvykio svarbą pabrėžė ir daugybė į Vilnių atvykusių politikų, diplomatų ir energetikos ekspertų iš ES šalių, Kaukazo, Vidurio Azijos bei JAV. "Svarbiausia, Europai parodėme, kad energetikos politika gali ir turi būti konsoliduota", - kaip vieną sėkmingiausių renginio akcentų įvardijo A.Ažubalis.

REKLAMA

Prieštaringa sėkmė

Politologo Česlovo Laurinavičiaus nuomone, šios konferencijos negalima vadinti sėkminga, nes per forumą nepavyko pasiekti užsibrėžtų tikslų.

Pasak jo, forumas atskleidė dvišalių Lietuvos ir Lenkijos santykių spragas ir parodė, kad konferencijos dalyvėms dar trūksta politinės patirties bei brandos. Politologui atrodo, kad forumas prisidėjo prie konfrontacijos su Rusija didinimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Č.Laurinavičius neskubėjo nurašyti ir forumo laimėjimų. Jo nuomone, didžiausias renginio laimėjimas - sustiprintas konferencijos dalyvių bendradarbiavimas. "Nesėkminga konferencijos nepavadinsi, nes bet koks valstybių bendradarbiavimas duoda rezultatų", - LŽ sakė politologas.

Politologas Raimundas Lopata konferenciją įvertino teigiamai. Pasak jo, vienas didžiausių renginio laimėjimų yra tai, kad buvo duotas stimulas kalbėti išorinės Europos Sąjungos energetikos klausimais. "Taip pat svarbu, kad Lietuva laiku ėmėsi kelti šiuos svarbius klausimus ir forume išryškėjo šio reikalo aktualumas", - įsitikinęs R.Lopata.

REKLAMA

Pasak politologo, tai, kad nepasirašyta kai kurių numatytų sutarčių, dar nėra konferencijos nesėkmė. R.Lopatos nuomone, įtvirtinti susitarimų su Lenkija dabar nepavyko dėl techninių priežasčių. "Manau, su pareiškimais dėl sutarčių pasirašymo buvo kiek paskubėta. Lenkija negalėjo pasirašyti dabar, nes ją kamuoja vidinės problemos - artėjantys rinkimai ir palyginti neseniai pasikeitę vadovai", - aiškino jis.

R.Lopatos nuomone, renginio įvaizdis nukentėjo tik dėl kelių kviestų, bet neatvykusių aukščiausio rango politikų. "Tačiau visoms kviestoms šalims buvo atstovaujama. Diplomatinis jų atstovavimo lygis parodė, kaip šalys suvokia konferencijos iškeltas problemas", - teigė jis.
Roberta Tracevičiūtė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų