REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga piktinasi Vyriausybės sprendimu šią savaitę dar nešvelninti karantino, nes nuo to atkalba ekspertai. Seimo nario teigimu, ministrų kabinetas, o ne ekspertai turi priimti sprendimus ir už juos atsakyti.

Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga piktinasi Vyriausybės sprendimu šią savaitę dar nešvelninti karantino, nes nuo to atkalba ekspertai. Seimo nario teigimu, ministrų kabinetas, o ne ekspertai turi priimti sprendimus ir už juos atsakyti.

REKLAMA

Vyriausybė, trečiadienį ketinusi priimti sprendimus dėl karantino švelninimo daliai ne maisto prekių parduotuvių ir grožio centrams, netikėtai persigalvojo. Iki Vyriausybės posėdžio, kurio metu ir turėjo būti priimti sprendimai, ministrų kabinetui patarianti Ekspertų taryba kritikavo norą jau dabar švelninti karantiną.

„Tai ką, dabar ekspertai valdo Vyriausybę? Negali niekada ekspertai... Dėl ko ir sakau, kad blogai, kad visuomenė [ekspertų] ne iki galo mato arba mato ekspertus, kurie gal apskritai kelia klausimų. Komentuoja, pavyzdžiui, profesinių sąjungų atstovė. O kokią ji turi kompetenciją pandemijos valdyme? Arba kokios nors privačios įstaigos vadovas, kuris įtakos jokios neturi“, – tv3.lt kalbėjo A. Veryga.

Buvusio ministro teigimu, ekspertų taryba yra patariamasis organas, kuris negali turėti lemiamo žodžio.

„Jie gali patarti, Vyriausybė gali atsižvelgti, gali neatsižvelgti, bet sprendimus priima Vyriausybė. Ir ji atskaitinga prieš gyventojus politiškai ir visaip kitaip. O prieš ką atsakingi ekspertai? Už ką jie atsako?“ – retoriškai klausė A. Veryga.

REKLAMA
REKLAMA

Siūlo kitus karantino švelninimo žingsnius

A. Veryga teigiamai vertina Ekonomikos ir inovacijų ministerijos norą leisti veikti bent smulkiesiems prekybininkams. Jo manymu, net veikiant didžiosioms maisto prekių parduotuvėms susirgimų skaičius šalyje mažėja, vadinasi, mažųjų veikla papildomos rizikos nesukels.

REKLAMA

„Dėl mažųjų parduotuvių – kokia logika? Veikia didžiosios parduotuvės, ar situacija blogėja? Neblogėja, kaip tik gerėja. Reiškia, kad rizika nėra didelė, net kur žmonių susirenka santykinai daug“, – pastebėjo Seimo narys.

Taip pat A. Veryga siūlo švelninant karantiną artimiausiu metu pergalvoti ir gyventojų judėjimo tarp savivaldybių ribojimą.

„Klausimas, ar pats savaime tas važiavimas kelia kažkokią grėsmę. Ar tikrai yra kažkoks įvertinimas, kad tai sumažina kažkokias rizikas“, – svarstė A. Veryga.

Galiausiai politikas atkreipia dėmesį į mokyklas, kurios šiuo metu vis dar dirba nuotoliniu būdu. A. Verygos teigimu, nesiimant sprendimų dėl abiturientų grįžimo į klases, jiems bus sunku pasiruošti brandos egzaminams.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu jau norisi laikyti [mokyklas] uždarytas, tada reikia sakyti, jog mes darome nuolaidas vaikams. Tai arba tada atšaukti egzaminus šiemet ir jų neversti laikyti, arba iš viso vasarą organizuoti tuos mokymus, sudaryti galimybę vaikams pasiruošti. Taigi čia bus likimai. Kiek vaikų baigia kasmet mokyklą, tai kas su jais bus? Bus prarasta karta viena?“ – sakė A. Veryga.

Klausimą atidėjo

Dar pirmadienį svarsčiusi, kad trečiadienį galėtų priimti pirmuosius karantino atlaisvinimus, Vyriausybė šio plano atsisakė. Ministrų kabinetas trečiadienį nesiėmė svarstyti karantino klausimų.

Pirmadienį po Valstybės ekstremaliųjų situacijų komisijos posėdžio sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigė, kad artimiausiame Vyriausybės pasitarime, trečiadienį, turėtų būti sprendžiama dėl karantino atlaisvinimo daliai verslų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Vyriausybės šio klausimo trečiadienį į darbotvarkę neįtraukė.

„Šiandien pasitarimo darbotvarkėje neturim schemos dėl karantino etapų, todėl, kad, viena vertus, yra šiokių tokių niuansų, galbūt paaiškėjusių pastarosiomis dienomis. Tai tie niuansai, kurie susiję su judėjimu per sieną ir sprendimais, kuriuos priėmė mūsų kaimynai. Atitinkamai reikia mums modifikuoti tuos sprendimus.

Taip pat ir dėl kai kurių veiklų kilo diskusijos su ekspertais. Problema ne pati diskusija, bet kad diskusijos vyko pirmadienį ir antradienį“, – Vyriausybės posėdyje kalbėjo premjerė Ingrida Šimonytė.

Norėjo atlaisvinti parduotuvių ir grožio centrų darbą

Šią savaitę ministerijos Vyriausybei siūlė, kad ne maisto prekių parduotuvės ir grožio centrai, laikydamiesi būtinų saugumo reikalavimų, duris galėtų atverti dar artimiausiomis dienomis. Tiesa, galėtų veikti tik tos įstaigos, kurios turi atvirą įėjimą iš lauko, taip būtų reikalaujama riboti klientų srautą.

REKLAMA

„Norėtume pasiūlyti Vyriausybei, kad galėtų dabar veikti ne tik maisto produktais prekiaujančios parduotuvės, bet ir kitos nebūtinųjų prekių parduotuvės, jeigu jos turi atskirą įėjimą iš lauko pusės ir gali riboti pirkėjų srautus“, – sakė A. Dulkys.

Tačiau Vyriausybei patarianti Ekspertų taryba ministrų kabinetui nerekomendavo skubėti su šiuo karantino švelninimu, baiminantis, kad epidemiologinė situacija šalyje nėra pakankamai stabili.

Kaip portalui tv3.lt sakė viena Ekspertų tarybos narių, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė, ekspertai Vyriausybei siūlė šiuos atlaisvinimus nukelti.

„Mūsų ir liko tokia rekomendacija, kad pasiekus rodiklį 150 atvejų 100 tūkst. gyventojų, galėtų atsidaryti mažos parduotuvėlės, kurios aptarnautų ne daugiau nei vieną pirkėją“, – siūlė I. Ruginienė.

REKLAMA

Tuo metu grožio salonams ir kirpykloms ekspertai rekomenduoja pradėti veikti tik Covid-19 sergamumo rodikliai Lietuvoje pasiekus 100 atvejų 100 tūkst. gyventojų.

Šiuo metu sergamumo Covid-19 rodiklis Lietuvoje siekia 414,9 atvejus 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų.

Karantinas Lietuvoje tęsiasi nuo lapkričio 7 d., nuo gruodžio 16 d. pradėtos taikyti griežtos priemonės. Karantinas pratęstas iki kovo pradžios.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų