REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nacionalinės gynybos ir saugumo komiteto (NSGK) posėdyje Sveikatos apsaugos ministras ir ekstremalių situacijų operacijų centro vadovas Aurelijus Veryga sakė, kad šiuo metu šalyje yra tokia padėtis, kad visi žmonės vertinami, kaip galimai užsikrėtę. Būtent todėl ir priimtos rekomendacijos žmonėms dėvėti kaukes viešose vietose, o grįžusiems iš užsienio izoliuotis. 

Nacionalinės gynybos ir saugumo komiteto (NSGK) posėdyje Sveikatos apsaugos ministras ir ekstremalių situacijų operacijų centro vadovas Aurelijus Veryga sakė, kad šiuo metu šalyje yra tokia padėtis, kad visi žmonės vertinami, kaip galimai užsikrėtę. Būtent todėl ir priimtos rekomendacijos žmonėms dėvėti kaukes viešose vietose, o grįžusiems iš užsienio izoliuotis. 

REKLAMA

Ministras aiškino, kad šiuo metu rekomenduojama laikytis požiūrio, kad iš esmės visi gali būti užsikrėtę, todėl ir yra visos rekomendacijos vaikščioti su kauke visur išskyrus automobilį. 

Visi potencialūs infekuotieji

„Pagal tarptautines rekomendacijas sveikatos sistemai rekomenduojama laikytis požiūrio, kad visi gali būti užsikrėtę.  Ar mes kalbame apie pacientus, ar apie visuomenę. Užtat ir yra tokios rekomendacijos, sakykime, vaikščioti su kaukėmis, nes nežinome, neturime simptomų. Iš principo galioja mastymas, kad bet kas potencialiai vertinamas kaip užsikrėtęs žmogus“, – sakė A. Veryga. 

Jis tikino, kad tai neatspindi realios situacijos Lietuvoje, bet rekomendacijos laikytis privalu, nes tai padėtų kontroliuoti padėtį šalyje. Tai, koks ligos plitimo scenarijus gresia Lietuvai, visiškai, pasak ministro, priklauso nuo to, kaip mes laikysimės taisyklių ir rekomendacijų. 

REKLAMA
REKLAMA

Jis pridūrė, kad su atvykėlių iš užsienio izoliacija gali kilti problemų, bet tai būtina priemonė norint priversti žmones laikytis taisyklių. 

REKLAMA

„Žinome, girdėjome, aiškinsimės, kodėl savivaldybėmis kyla iššūkių. Visi parvykę turi 14 dienų būti izoliuojami, iki šiol tai nebuvo koncentruotas izoliavimas, jie važiuodavo namo, nesilaikydavo izoliavimo, karantino“, – situaciją aiškino ministras.

Jis sakė, kad tam gali būti parengti viešbučiai, kitos patalpos,o jaučiantiems ligos simptomus, lengvai sergantiems idealios sąlygos būtų sanatorijose.

„Tai galėtų būti sanatorijos, reikia, kad visi šie žmonės nesimaišytų. Žinoma, sprendimų yra daug, detalių galime visų neapgalvoti, nes laiko daug neturime, sprendimus turime priiminėti greitai“, – aiškino ministras. 

REKLAMA
REKLAMA

Jis tikino, kad ir su įstatymais šiuo meti yra bėda, nes kai buvo kuriamas, tarkime, užkrečiamų ligų įstatymas, tokių grėsmių niekas nenumatė. Nepritarė jis ir masiniam parvykėlių testavimui, esą tai nebūtų prasminga, nes testai, matyt, būtų neigiami. 

„Jei mes juos ištestuotume, didelė dalis testus turės neigiamus, taip gali būti dėl to, kad dar ne laikas, kad testas parodytų rezultatą“, – NSGK posėdyje sakė A. Veryga.

Šiuo metu Lietuvoje koronavirusas nustatomas 6 iš 100 patikrintųjų, Estijoje prieš kelias dienas buvo nustatoma 12-13 iš 100. 

„Augimas yra, kaip bus, priklausys nuo, to, kaip sugebėsime laikytis karantino sąlygų. Jei nesilaikys visuomenė, augimas neišvengiamas, gali prognozuoti, kaip nori“, –  aiškino A. Veryga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ministras A. Veryga pripažino, kad yra kelios teorijos, kaip toliai vystysis situacija Lietuvoje.

„Kokia išties yra Lietuvoje situacija? Yra teorija, pagal dabartinę situaciją palyginus su kitomis šalimis, tie skaičiai yra patys įvairiausi, galime išsiskaičiuoti. Kada bus pikas sudėtinga pasakyti, priklauso nuo oro ir žmonių judėjimo. Tos prognozės kitų šalių, kurios neturėjo tokių pat apsaugos priemonių ir fiksavo pikus, mums netinka. Paprastai maždaug kas dešimt dienų skaičius gali augti penkis kartus. Bet tai tik teorija“, – sakė ministras A. Veryga.

Pasak ministro, „švelniajam“ scenarijui Lietuvei užtektų ir dabar turimo medicininės įrangos, o sudėtingiausiam, kai intensyvaus gydymo reikėtų šimtams tūkstančių žmonių, negalėjo būti pasiruošusi nei viena valstybė.

REKLAMA

„Baisiausiam scenarijui nei viena šalis nebūtų pasiruošusi, kaip ir Lietuva, dėl labai elementarų dalykų – nebeturėtumėm tiesiog tiek medikų ir tiek vietos su deguonimi, su įranga, jei būtų tokia griūtis. Bet tam karantinai ir įvedinėjami, kad tokio scenarijaus nepasiektumėm“, – kalbėjo A. Veryga.

A. Veryga NSGK posėdyje taip pat tikino, kad Lietuva anksti priėmė sprendimą dėl ekstremalių situacijos paskelbimo.

„Mes veikėme pagal tai, kaip yra rekomenduojama. Daugiausiai klausimų kyla dėl testų. Lietuva turėjo užsisakę nemažai testų, bet problema yra jų pristatymas. Bet dabar yra didžiuliai kiekiai Kinijoje, jie dar šią savaitę turėtų pasiekti Lietuvą. <..>

REKLAMA

Štai, kur yra didelis iššūkis, tai apsaugos priemonės. Šiandien neturime galimybės aprūpinti visų medikų, paaiškėjo sisteminės problemos, įstaigos neturėjo [apsaugos priemonių], nors turėjo turėti. Kam tikrai reikia, duodame, bet rezervas nebegalinis. Yra didžiulis kiekis priemonių užsakyta už maždaug 24 mln eurų, dalis jau turėtų atkeliauti šią savaitę“, – atskleidė ministras.

Taip pat Europos Komisijai yra pateiktas prašymas įsigyti 400 plaučių ventiliacijos aparatų. Deramasi ir bendradarbiaujama ir su kitais tiekėjais.

„Dabar dėl dirbtinių plaučių ventiliacijos aparatų turime kelias užsakymo linijas. Esame pateikę paraišką Europos Komisijai įsigyti 400 tokių aparatų. Bet abejojame, ar sugebės nupirkti, ar nevėluos procedūros, tai perkam ir patys tuos aparatus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Turime įstaigų, kurios pačios perkasi aparatus, duodame joms leidimus įsigyti. Turime apie 80 aparatų. 30 vienos firmos ir 50 - kitos, kurių platintojai yra Lietuvoje.<..>  Kinijoje mūsų ambasadorė ieško, kaip įsigyti papildomų aparatų. Taigi turime dvi linijas, kurios, tikėkimės, leis apsisaugoti bent tiek, kiek įmanoma nuo galimų grėsmių“, – sakė jis.

Nauji draudimai jau pakeliui?

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė per posėdį taip pat aiškino, kad svarstys Vyriausybei  siūlyti sprendimus dėl papildomų ribojimų. 

„Mūsų siūlymas toks yra, ir rytoj Vyriausybė galutinai apsispręs, kad lauke, viešosiose erdvėse  [būtų galima] išeiti pasivaikščioti po du žmones, kad žmonės nesiburtų“, – aiškino ministrė R. Tamašunienė.

REKLAMA

Iki šiol viešose erdvėse buvo nerekomenduojama buriuotis daugiau nei 5 žmonėms.

Nepaprastosios padėties dar nereikia

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis dalyvaudamas posėdyje sakė, kad šiuo metu nemato pagrindo dėl koronaviruso įvesti nepaprastąją padėtį.

„Šiandien yra kovo 24 diena, aš nematau priežasčių, kodėl reiktų eiti papildant režimą, kad būtų ribojamos kitos konstitucinės teisės“, – sakė ministras per NSGK komiteto posėdį.

R. Karoblis sutiko, kad Vyriausybės paskelbtas karantino režimas varžo kai kurias piliečių  teises, tačiau šie suvaržymai, anot jo, galimi pagal Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymą.

REKLAMA

„Mano supratimu, dabar priežasčių, kodėl reiktų įvesti specifinį nepaprastosios padėties režimą, nėra. Tai yra ekstremalios situacijos režimas pagal Užkrečiamųjų ligų prevencijos įstatymą, tos priemonės dabartinės leidžiamos“, – teigė ministras.

„Kalbant apie konstitucines teises, taip, tai yra būtini reikalavimai pagal karantino sąlygas, tačiau neribojama nei žodžio laisvė, nei  panašios kitos politinės laisvės, tos laisvės galioja, ir tas yra skirtumas tarp ekstremalios situacijos ir nepaprastosios padėties“, – pažymėjo R. Karoblis.

Ministras įsitikinęs, kad nepaprastąją padėtį reikėtų įvesti tuomet, jei situacija pradėtų kelti grėsmę visuomenės rimčiai ir valstybės konstitucinei sąrangai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų