REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Velso princas Čarlzas (Charles) sekmadienį atvyko vizito į Iraną, tapdamas pirmu Britanijos karališkosios šeimos nariu, apsilankiusiu šioje Islamo respublikoje po 1979 metų revoliucijos, kurios metu buvo nuverstas Irano šachas Mohammadas Reza (Mohamadas Reza).

REKLAMA
REKLAMA

Čarlzo tėvas princas Filipas (Philip) ir sesuo princesė Ana (Anne) Irane viešėjo 1971 metais, kai buvo švenčiama 2500-oji Persijos imperijos sukaktis.

REKLAMA

Princas Čarlzas, kurį Teherano Mehrabado oro uoste pasitiko Britanijos ambasadorius Richardas Daltonas (Ričardas Daltonas), pirmadienį susitiko su Irano prezidentu Mohammadu Khatami (Mohamadu Chatamiu).

Prieš privatų susitikimą abu vyrai plačiai šypsodamiesi abu vyrai paspaudė vienas kitam rankas prieš kelias dešimtis foto ir vaizdo objektyvų bei padedami vertėjų apsikeitė mandagiomis frazėmis.

M.Khatami Britanijos sosto įpėdinio pasiteiravo apie jo motiną, karalienę Elžbietą II (Elizabeth II), o princas Čarlzas paklausė Irano prezidento apie neseniai jį kamavusius nugaros skausmus.

REKLAMA
REKLAMA

Vėliau pirmadienį Čarlzas turėtų vykti į Pietryčių Irane esantį senovinį Bamo miestą, kurį gruodžio 26 dieną nuniokojo stiprus žemės drebėjimas, nusinešęs daugiau kaip 40 tūkst. žmonių gyvybes.

Sekmadienį Čarlzas lankėsi Irake, kur lankė pietiniame mieste Basroje dislokuotus karius bei susitiko su įtakingais Irako veikėjai aptarti įvairių politiniu ir ekonominių problemų, kamuojančių šalį.

Britanijos pareigūnai pabrėžė, jog Čarlzo vizitas į šalį, kurią JAV prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V. Bušas) kažkada priskyrė "blogio ašiai", ir kuri šiuo metu išgyvena aštrią politinę krizę, surengtas tik iš humanitarinių paskatų, susijusių su nuniokotu Bamu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Princas Čarlzas yra britų Raudonojo Kryžiaus komiteto globėjas, ir jo viešnagė susijusi su šiuo vaidmeniu, - teigė ambasados Teherane atstovas spaudai Andrew Dunnas (Endrius Danas). - Tai yra visiškai nepolitinio pobūdžio vizitas".

Tačiau, diplomatų teigimu, tokia kelionė prieš penkerius metus vargu ar būtų buvusi įmanoma. Iranui pradėjus politines reformas, valstybių santykiai pagerėjo ir Britanija Irano atžvilgiu užėmė daug draugiškesnę poziciją.

Britanija kartu su Europos Sąjungos narėmis Prancūzija ir Vokietijai ėmėsi suartėjimo su Teheranu politikos, skirtingai nei Jungtinės Valstijos, kurios tęsia Irano izoliacijos kursą.

REKLAMA

Čarlzas vizitas surengtas tuo metu, kai Iraną krečia viena aštriausių pastarųjų metų politinių krizių, įsiplieskusį dėl šį mėnesį turinčių įvykti parlamento rinkimų.Kone absoliučius įgaliojimus turinti nerenkama Sergėtojų taryba, kurioje dominuoja konservatyvūs dvasininkai, uždraudė rinkimuose varžytis daugiau kaip 2 tūkst. kandidatų. Tos žingsnis sukėlė didžiulį pasipiktinimą tarp reformas remiančio prezidento šalininkų.

Be to, Velso princo vizitas sutampa su iškilmėmis, kuriomis pažymimos 25-osios ajatolos Ruhollah Khomeini (Ruholos Chomeinio) įsteigtos šios islamo valstybės metinės.

"Reuters"-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų