• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vokiečių kompanija „WIPO Wind Power“ sukūrė ir pradėjo masinę gana tylių, kompaktiškų ir efektyvių buitinių vėjo jėgainių gamybą. Atrodo, kad prie turbinos „WindCore“ kūrimo prisidėjo ir dizaineriai, o jų kūrinys tikrai negadina namo estetikos. Vis dėlto išskirtinė turbinos forma – ne dizainerių užgaida.

REKLAMA
REKLAMA

Ši naujovė šiemet buvo pristatyta Marselyje vykusioje Europos vėjo energetikos parodoje EWEC-2009. Joje „WindCore“ išsiskyrė aptakiomis formomis ir stilingai išlenktu stovu. Lašo formos turbinos korpusas apjuostas plačiu žiedu, kuriame sukasi turbinos mentės. Dėl taip išgaubto korpuso jį aptekantis oro srautas pagreitėja ir sukuria papildomos jėgos. Taip pasiekiamas didesnis įrenginio efektyvumas.

REKLAMA



Gamintojų nuotraukos

Gamintojų teigimu, turbina „WindCore“ pradeda veikti pučiant vos 3 metrų per sekundę vėjui. Šis įrenginys per metus gali pagaminti apie 2 tūkstančius kilovatvalandžių elektros energijos, jei per metus vėjo greitis siekia vidutiniškai 5 metrus per sekundę. Ūbaujant 12,5 metro per sekundę vėjui turbinos galingumas išauga iki 1,2 kilovato. Tai išties solidus turbinos, kurios rotoriaus skersmuo yra tik 1,5 metro, rezultatas. Anot gamintojų, „WindCore“ gali atlaikyti net ir 45 metrų per sekundę uraganinį vėją. Žinoma, jei turbinos tvirtinimo konstrukcija yra patikima.

REKLAMA
REKLAMA

Daugiausia priekaištų vėjo jėgainių gamintojams tenka išklausyti dėl didelio jų kūrinių keliamo triukšmo. Turbinoje „WindCore“ įmontuotas mikroprocesorius, kuris automatiškai reguliuoja vėjo atakos mentėms jėgą, ir tai neleidžia jai per daug įsismarkauti. Tokiu būdu sumažinamas įrenginio triukšmingumas. Naktį „WindCore“ mentės plevena 35 decibelų fonu, o diena kelia maždaug 50 decibelų triukšmą, rašoma „WIPO Wind Power“ parengtoje instrukcijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, šioje vėjo jėgainėje įmontuotas GSM modulis leidžia šeimininkui valdyti įrenginį ir mobiliuoju ryšiu.

O pati maloniausia žinia yra ta, kad tokia vėjo jėgainė kainuoja tik 5 tūkstančius JAV dolerių (apie 13 000 Lt) ir veikia mažiausiai 25 metus. Taigi „WindCore“ pagaminta elektra per metus jums kainuos 520 Lt.                       

REKLAMA

Išsiveržė į lyderius

Europos vėjo energetikos asociacijos EWEA duomenimis, pernai ES šalyse daugiausia buvo statoma vėjo jėgainių, taigi jos pralenkė kitas elektros energijos gamybos technologijas. Iš 23 851 megavato naujai pastatytų elektros jėgainių net 36 procentai atiteko vėjo generatoriams.

Daugiausia naujų vėjo jėgainių pernai statė vokiečiai ir ispanai (atitinkamai 1 665 ir 1 609 megavatų per metus). Tarp naujųjų ES narių lyderėmis tapo Lenkija (turi 472 megavatų vėjo jėgainių), Bulgarija (158 megavatai) ir Vengrija (127 megavatai).

REKLAMA

Tyliausi malūnai

Amerikoje

Pernai rudenį JAV rinkoje pasirodė škotų kompanijos „Renewable Devices“ sukonstruotos ir amerikiečių kompanijos „Cascade Engineering“ gaminamos nedidelės vėjo jėgainės „SWIFT turbine“, kurios pučiant vidutiniam 12 metrų per sekundę vėjui per metus gali pagaminti apie 2 tūkstančius kilovatvalandžių elektros energijos. Įrenginio kaina 12 tūkstančių JAV dolerių (apie 31 000 Lt).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didžiojoje Britanijoje

Britų kompanija „XCO2“ vienu metu kreipėsi į Vestminsterio municipalitetą su prašymu leisti sumontuoti jų vėjo jėgainę ant Bekingemo rūmų fasado. Tokį prašymą jie motyvavo tuo, kad, skirtingai nei kitos vėjo jėgainės, jų sukurta turbina „Quietrevolution“ negadina kraštovaizdžio ir veikia itin tyliai. Vienas „Quietrevolution“ generatorius per metus gali pagaminti apie 10 tūkstančių kilovatvalandžių, kai vidutinis vėjo greitis 5,8 metro per sekundę. Tačiau šio įrenginio kaina siekia 50 tūkstančių JAV dolerių (apie 130 000 Lt) ir jis pradeda veikti pučiant 4,8 metro per sekundę vėjui.

REKLAMA

Japonijoje

Japonų sukonstruota 1,5 m skersmens vėjo turbina „LoopWing e1500“ tapo viena pirmųjų tyliaeigių turbinų. Šis neįprastos konstrukcijos įrenginys gali pagaminti iki 1 316 kilovatvalandžių elektros energijos per metus, kai vidutinis vėjo greitis 8 metrai per sekundę. „LoopWing e1500“ ne tik veikia labai tyliai, jos nekamuoja ir vibracijos problemos, mat kuriant turbiną ji nuolatos buvo testuojama aerodinaminiame tunelyje.

Aurimas Lukštinskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų