REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kasmet prancūzai suvalgo daugiau kaip keturis tūkstančius tonų varlių šlaunelių. Jų suvartojimas Azijoje, Pietų Amerikoje ir JAV yra kur kas didesnis. Pasaulinei varlių populiacijai gresia išnykimas.

REKLAMA
REKLAMA

Prancūzijoje visur gausybė restoranų, siūlančių varlienos patiekalų. Varlių šlaunelės su česnakais ir petražolėmis, varlių šlaunelės su kiaušiniais ir grietine. Prabangesni restoranai siūlo įmantresnius patiekalus, pavyzdžiui, andalūziškas šlauneles su česnakais. Galima užsisakyti picą su varliena, apkepą su varliena, sūrų pyragą su varliena, omletą su varliena ir Provanso žalumynais, suflė ir apkepėles su varliena.

REKLAMA

37-osios Varlių šventės Vitelyje organizatorius 70-metis Rolanas Befas (Roland Boeuf), kuris yra ir Varlių šlaunelių mėgėjų bendrijos pirmininkas, sako, kad šventė pritraukia per 20 tūkstančių žmonių. Jie suvalgo iki septynių tonų varlienos. Kai ši šventė buvo surengta pirmą kartą, jos sumanytojas Renė Klemenas (Rene Clement) galėjo pristatyti pakankamą kiekį varlienos iš vietovių, esančių maždaug už 30 kilometrų. Jis atgabendavo nuo 150 iki 200 kilogramų varlių, kurias sugaudavo pats. O dabar visos varlės atkeliauja iš užsienio.

REKLAMA
REKLAMA

Didelės bausmės

Dabar Prancūzijoje, kaip ir daug kur kitur, pasaulyje varlių buveinėms gresia vis didesnis pavojus dėl užteršto vandens, pesticidų ir kitų veiksnių. Kūdros išdžiūvo ar buvo išmelioruotos ir jų vietoje atsirado laukai ir pievos. Daug varlių išnaikino ligos. Mažėja vabzdžių, kuriais minta varlės. Prancūzijos Žemės ūkio ministerija dar 1976 metais ėmėsi priemonių, kad varlės būtų apsaugotos. Netrukus buvo uždraustas jų komercinis gaudymas.

Dabar vietos valdžia leidžia šen bei ten gaudyti labai nedidelius kiekius varlių asmeniniam vartojimui su sąlyga, kad jos čia pat bus išvirtos ar iškeptos kepsninėje. Aišku, atsiranda kas nepaiso draudimų. Prieš porą metų keturi vyrai, dideliais kiekiais gaudę varles, buvo nuteisti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto griežtos priemonės (dešimties tūkstančių eurų bauda bei automobilio ir įrangos konfiskacija) davė teigiamų rezultatų. Dėl to Vitelio šventėje visos varlės importinės. Jos išdarinėtos, užšaldytos ir supakuotos Indonezijoje.

Mokslininkai jau seniai įspėjo, kad dėl žmogaus veiklos daromos žalos labiausiai kenčia varlės. Mat pralaidi varlių oda daug lengviau įsisavina toksinus nei kitų gyvūnų oda. Pastaraisiais metais katastrofišką varlių populiacijos Australijoje ir Amerikoje sumažėjimą nulėmė mirtina grybelinė liga.

REKLAMA

“Varlėms gresia didžiausias pavojus iš visų gyvūnų. Maždaug trečdalis jų rūšių yra nykstančių gyvūnų sąraše, palyginti su 23 procentais žinduolių ir 12 procentų paukščių rūšių", - sako Adelaidės universiteto profesorius Koris Bredšo (Corey Bradshaw). Iki šiol buvo manoma, kad pagrindinės priežastys, nulėmusios varlių sumažėjimą, yra natūralių buveinių praradimas bei ligos, o dabar paaiškėjo, kad žmogus ne tik teršia aplinką, bet ir naikina šiuos gyvūnus savo užgaidoms tenkinti.

Pagrindinis kaltininkas yra Prancūzija. Skaičiai rodo, kad prancūzai suvalgo 70 tonų varlių, sugautų savo šalyje, šlaunelių, o nuo 1995-ųjų importuoja dar keturis tūkstančius tonų per metus. Vieno restorano vyriausiasis virėjas per savo karjerą sugalvojo 19 įvairiausių receptų su varliena.

REKLAMA

Varlieną taip pat mėgsta belgai ir Liuksemburgo gyventojai, tačiau gal ir nustebins faktas, kad varlienos importo apimtimis Prancūziją jau vejasi JAV. Varlių šlaunelės ypač populiarios buvusioje prancūzų kolonijoje Luizianoje. Tenykštis Reino miestas mėgsta vadintis Pasaulio varlių sostine. Varlių šlaunelės mėgstamos ir Arkanzase bei Teksase, kur jos patiekiamos keptos.

Kritinė riba

Itin daug varlienos suvartojama Azijoje: Indonezijoje, Kinijoje, Tailande, Vietname. Nemaža varlienos rinka ir Pietų Amerikoje. Daugiausia varlienos eksportuoja Indonezija - daugiau kaip penkis tūkstančius tonų per metus. Dalis jų iškeliauja iš veisyklų, tačiau nedidelė. Varles bandyta veisti ir JAV bei Europoje, tačiau ne itin sėkmingai. Dėl įvairių priežasčių, daugiausia dėl neatsparumo, sunkiai parenkamo pašaro ir įvairių biologinių veiksnių tai buvo gana rizikingas ir neapsimokantis verslas. Varlės auginamos Azijoje, tačiau pramoniniu būdu - retai. Dažniausiai tai nedidelės privačios veisyklėlės, kurios padeda kaimiečiams užsidirbti papildomų pinigų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dauguma varlių, naudojamų maistui, gaudoma natūralioje aplinkoje. Mokslininkams labiausia kelia nerimą tai, kad dėl duomenų stokos, nežinoma, kiek išgaudoma atskirų varlių rūšių. Jeigu, kaip manoma, didžiumą pasaulinės paklausos sudaro nuo 15 iki 20 rūšių, padariniai gali būti katastrofiški. Nors varlės ir labai intensyviai gaudomos, tai dar nekelia pavojaus jų populiacijai, tačiau drauge su kitais veiksniais, joms gresia išnykimas.

Parengė Rolanda STRUMILIENĖ.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų